Berliinin Pride-tapahtuman hyökkyksen tekijä on tunnistettu 21-vuotiaaksi mieheksi. Viranomaiset yhdistivät henkilön Berliinin islamististen piirien jäseneksi.
Citroen-merkkinen pakettiauto ajoin väkijoukkoon Berliinissä lauantaina noin kello 22.00, kertovat Expressen ja Bild.
Tapaus sattui Tiergarten-puistossa Pride-tapahtuman aikana.
Lauantain hyökkäyksessä loukkaantui 29 ihmistä ja kuoli yksi, kertoi Saksan sisäministeri Alexander Dobrindt Berliinissä pidetyssä tiedotustilaisuudessa.
Kolmea ihmistä hoidetaan sairaalassa hengenvaarallisten vammojen vuoksi.
Ministeri totesi olevansa järkyttynyt tapahtuneesta ja ajatustensa olevan loukkaantuneiden ja heidän perheidensä luona.
– Toivomme, että ne, jotka yhä taistelevat hengestään, selviävät tästä vaikeasta tilanteesta, hän sanoi.
Ihmisiä on kokoontunut eri puolille Berliiniä kunnioittamaan lauantaisen autoiskun uhrina menehtyneen naisen muistoa ja loukkaantuneita.




