Keskusrikospoliisi ilmoitti viime viikolla toivovansa vihjeitä jälleen talousrikoksista tilille kaivatun Tuomo Antti Ahosen olinpaikasta. Jos viime merkit pitävät paikkaansa, viettää Ahonen jälleen aikaa Etelä-Euroopassa.
Ainakin tämän puoliso on päivitellyt viime aikoina ahkerasti otoksia lämpimästä ilmanalasta.
Vuonna 1977 syntynyt Ahonen otettiin viimeksi kiinni Espanjan Malagasta viime vuoden kesäkuussa. Ahonen oli tuolloinkin yksi Euroopan etsityimmistä henkilöistä, ja tätä kaivattiin istumaan runsaan vuoden mittaista rikostuomiotaan.
Suomeen saamisen ja tuomion päättymisen jälkeen mies poistui ilmeisesti jälleen maasta, ja nyt poliisi etsii häntä istumaan uutta lainvoimaista tuomiota, joka tällä kertaa on neljän vuoden mittainen.
Tuomio liittyy GSM Suomi -yhtiössä tehtyihin talousrikoksiin, jossa rahoitusyhtiöiltä ja pankeilta saatiin miljoonia perusteetonta varallisuutta. Lisäksi Ahosta odottaa joukko uusia syytteitä uusista rikoksista.
Lue myös: Virkavaltaa Espanjassa pakoilleelle Tuomo Ahoselle pärähti vuosien tuomio miljoonapetoksista – myös muille vankeustuomioita talousrikoksista
Lämpimiä ja hempeitä päivityksiä lämmöstä
Vaikka Ahonen itse viettää hiljaiseloa, ei tämän naisystävä ole ilmeisesti päättänyt lopettaa sosiaalista elämää. Viime viikollakin sosiaalisessa mediassa julkaistussa päivityksessä nainen poseeraa aurinkoisissa maisemissa esitellen voitonmerkkiä. Tiedusteluihin olinpaikastaan hän vastaa ”Miekkalinnassa”.

