Poliisissa työskentelee Suomessa useita supertunnistajia, joilla on poikkeuksellisen hyvä kasvomuisti. Katso Helsingin poliisin salaisen aseen haastattelu yltä!
Poikkeuksellinen kasvo- ja nimimuisti on valttia monessa tilanteessa, mutta sen avulla voidaan ratkoa myös jopa vakavia rikoksia.
Helsingin poliisissa työskentelevän kolmikymppisen Samin työn pääasiallinen osa on katsella kaupungin valvontakameroita ja tunnistaa etsintäkuulutettuja henkilöitä.
Vuosia putka- ja poliisivankilatyöntekijänä toiminut mies muistaakin nimiä ja kasvoja tarkkuudella, jota moni kadehtii.
– Tietyt kasvot palaavat mieleen pysyvästi vuosienkin takaa.
Sami esiintyy jutussa anonyyminä, koska hän uskoo, että voisi muuten joutua maalittamisen kohteeksi.
Hän löytää valvontakameroiden avulla tavallisesti 20–30 etsintäkuulutettua työvuoron aikana.
– Viime vuonna taisi olla noin 600, Sami muistelee.
Uusi työnkuva
Työnkuva on syntynyt hiljattain, sillä poliisissa on huomattu, että valvontakameroiden aktiivinen tarkkailu on tuonut tulosta. Näin kertoo ylikomisario Mikko Minkkinen, joka johtaa työkseen johtokeskustoimintoja Helsingin poliisissa.
– Helsingin poliisissa on yksi tällainen lahjakas tunnistaja. Heidän työnsä on Suomessa todella merkittävää.
Minkkinen kertoo, että valvontakameroiden avulla on annettu tukea kenttäpartioille ja tutkijoille jo vuosikymmeniä, mutta kameroiden seuraaminen satunnaisesti etsintäkuulutettujen varalta on uusi tapa. Minkkisen mukaan pääasiallisia supertunnistajia on Suomessa "muutamia".
Tehostamistarve syntyi hiljattain, kun poliisissa huomattiin työn merkitys, Minkkinen kertoo.
– Se tehostaa merkittävästi poliisin toimintaa ja rikosten selvitysprosenttia.
Vuosien takaa
Sami mieleen on jäänyt tapaus vuodelta 2017. Helsingissä tapahtui silloin törkeä ryöstö ja tapon yritys, jossa henkilö puukotti täysin tuntematonta ihmistä Kalliossa.
– Hänestä oli ihan hyvä kuva, mutta henkilöllä ei ollut poliisin rekistereissä minkäänlaista historiaa.
– Jostain syystä olin tavannut hänet töissä, ja kasvot ja nimi palasivat mieleeni. Tästä tutkijalle mainitsin ja lopulta tekijä myönsi teon.
Sami kertoo, että henkilö oli ollut putkassa viisi vuotta ennen tekoa ja putkakeikka oli ainoa. Hänen osoitteensa on vieläpä Forssassa.
Etätyöskentelevä tunnistaja
Kasvonpiirteiden lisäksi Sami tunnistaa ihmisiä välillä myös kävelytyylin, ryhdin tai vaatetuksen perusteella. Välillä töitä tulee tehtyä myös kotisohvalta.
Hiljattain Sami havahtui vapaapäivänään siihen, että poliisin salattuun viestikanavaan tuli tarve tunnistamiselle, sillä Helsingissä oli tapahtunut väkivaltarikos.
– Kuvat nähtyäni tunnistin henkilön ja tunnin päästä tekijä oli kiinni.
– Sen lisäksi, että tämä on työtehtävä, niin tämä on myös intohimon kohde, että pystyy omia ominaisuuksiaan käyttämään kaikkia hyödyttävästi.
