Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vakuutusetsivä Rönnbackan kolumni: Nakit ja muusi on vältettävä ateria – turvaohjeita hilpeille joulunviettäjille

Julkaistu 20.12.2018 07:12

MTV UUTISET

Olen varmaan jossain rivien välissä paljastanut, etten ole joulumiehiä. En silti pyri vähentämään muiden joulumielisempien iloa, vaan ajatuksenani on tuoda esiin muutama asia edistämään turvallisuutta ja auttamaan mukavan ja rauhallisen joulun vietossa.

Ajatukset ovat syntyneet tarkkailemalla joulunajan vahinkoja ja pohtimalla, miten niitä voisi yrittää välttää, sillä joulunakaan vahinko ei tule kello kaulassa, saati kulkuset kilisten.

Ota suihku vasta aamulla

Puhtaus on puoli ruokaa, mutta ilmaisen viinan lumoista nyrkki maassa pikkutunneilla palaavan, itsekseen tip-tappia hyräilevän reippaan pikkujoululaisen kannattaa unohtaa kotiin päästyään pari asiaa. Ne kaksi puhdetta jotka yleensä kusevat loppusuoralla.

Suihkussa käyminen kannattaa jättää suosiolla heräämiseen eikä nukahtamiseen. Sillä nukkumatilla on ne siniset tossut joilla se sipsuttaa. Ne hän pukee jalkaansa päästäkseen yllättämään juhlijan, joka pitkän ilon jälkeen päättää ottaa vain sen nopean suihkun ennen nukkumaanmenoa.

Usein väsyneen juhlijan suihku vaikuttaa keinuvan, jolloin juhlijan aivoissa, siellä oikealla puolella sijaitsevassa riskienhallintakeskuksessa, syntyy näppärä päätös ehkäistä vaarallinen kaatuminen jatkamalla suihkua istualtaan. Lämpimän veden helliessä kylmästä lämpimään päässyttä, estää sen lorina kuulemasta Nukkumatin sipsutusta ja juhlija sammuu.

Ensimmäinen, joka tässä tarinassa yleensä herää, on alakerran naapuri. Hän hakee ajatuksilleen hetken suuntaa kattolampun alkaessa tiputtaa vettä hänen otsaansa. Siihen kohtaan, johon kasvaa kohta sellainen sarvi, että se tarvitsee oman tonttulakin.

Tässä vaiheessa pienen juhlijan asunnon lattiat ovat jo entiset ja alakerran tapetit mukavasti rullalla ja joulukuusi oikosulussa.

Viisaat miehet ovella

Seuraavassa vaiheessa juhlijan ovelle ilmestyvät ainakin kolme viisasta miestä. Rapputasanteella muodostelmaa hakevat tiernapojat eivät kuitenkaan ole perinteisesti roolitetut, vaan siellä pönöttävät seuraavat henkilöt: pelastuslaitoksen hieman ärtynyt, hienosta valkoisesta kypärästä tunnistettava (P10)PeeKymppi, ovikelloa rimputtava rauhoittavaan siniseen pukeutunut konstaapeli sekä johtava huoltomies mainioine yleisavaimineen.

Tällä kokoonpanolla kelpaa kahlata herättämään sikeästi nukkuva mutta hyvin puhdas asiakas. Juhlijan, jonka kankussa komeilee 3D kuvana suihkun lattiakaivon ritilän kuva selkeästi havaittavissa vielä seuraavaan adventtiin.


Yön hiukopala ei kannata

Suihkun lisäksi on toinenkin varma tapa panna naapurisopu koetukselle ja oman kämpän sisustus uusiksi. Sen voi tehdä valmistamalla klassikkoannoksen, jolle poliisit ja palomiehet ovat antaneet vekkulin nimen nakit ja muusi.

Annoksen pääraaka-aineita voi olla useita, mutta lopputulos on savuinen ja unohtumaton. Valmista annosta voi sitten esitellä vaikka päivystävälle lukkosepälle. Tässä ylimalkainen resepti miten annoksen voi, mutta ei kannata, valmistaa.

Kokki kannattaa marinoida reippaaseen pariin promilleen työporukan kanssa. Hyvä olisi tempaista vielä viimeiset lonkerot taksissa matkalla kotiin.

Raaka-aineeksi kelpaa lähes mikä tahansa, mitä jääkaapista löytyy. Esimerkiksi nakit tai pekoni antavat hyvän savun. Myös luomu käy tähän vallan mainiosti. Perinteisen lopputuloksen varmistamiseksi valitaan kypsennysastiaksi joko paistinpannu tai kattila; ainekset kypsennetään sähköliedellä suurella teholla.

Koska annoksen kypsentäminen vie aikaa, kannattaa luppoaika hyödyntää television ääressä sohvalla rennosti istuen. Tv:n ääni on hyvä säätää sen verran kovalle, ettei naapureiden ovikellon rimputtelu herätä kokkia, sillä annos ei ole vielä täysin valmis.

Oikeaoppisen nakit ja muusin valmistamiseen ei tarvitse paistovahtia. Ruoka on valmis, kun poliisi hieroo kokkia rintalastasta hereille ja palomies kantaa savuavan paistinpannun parvekkeelle. Auki poratun ulko-oven lukon ansiosta asunto on näppärä tuulettaa rappukäytävän ja parvekkeen ristivedolla. Naapuritkin kertyvät aamutakeissaan kyselemään reseptiä.

Oikein mukavaa pikkujouluajan loppusuoraa kaikille lukijoille!

Christian Rönnbacka
​​​​​​​Kirjoittaja on vakuutusetsivä, joka kirjoittaa MTVuutiset.fi:hin kerran kuukaudessa. 

Lisää aiheesta:

Pohjanmaalaisen kommunistiperheen poika nousi tyhjästä miljonääriksi – sitten jättiläinen romahtiPoliisipartio hälytettiin rauhoittelemaan perheriitaa – talon juopuneen isännän ehdotus ennen putkareissua oli jotain ennennäkemätöntäVakuutusetsivä Rönnbackan kolumni: Mökkini on joutunut neljästi pitkäkyntisten kohteeksi – näin se on opettanut varautumaan tunkeilijoihinChristian Rönnbackan kolumni: Outo ovikellon pimputtaja pani vipinää varautumiseen – vakuutusetsivän vinkit murtovarkaan torjuntaanChristian Rönnbackan kolumni: GDPR parantaa tietoturvaa – mutta kuka parantaisi tietoturvan vaarantavat lörpöttelijätRuotsinsuomalaisilta tylyä ilkeilyä – kuusi syytä, miksi joulun vietto on Suomessa kaikkein masentavinta
KolumniJouluTulipalotOnnettomuudetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kolumni
  • 16.11.11:36
    Ranska

    Helena Petäistön kolumni: 20 päivän vankilakokemus ravisteli Sarkozya

  • 19.10.19:36
    Ranska

    Helena Petäistö: Ranska ei ole koskaan oppinut uimaan demokratiassa – nyt se heitettiin räpiköimään sinne väkisin

  • 5.10.17:07
    Matkailu

    Itärajasta matkailuvaltti! Aikamatka vanhaan Savonlinnaan näytti Helena Petäistölle, miten Itä-Suomi voi pelastua

  • 21.9.15:15
    Helena Petäistö

    Helena Petäistön kolumni: Ranska on umpisolmussa – uudella mahtimiehellä mahdoton tehtävä

  • 7.9.09:51
    Helena Petäistö

    Helena Petäistön kolumni: Totuuden kertominen oli liikaa – huomenna kaatuu taas Ranskan hallitus