Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Tytti Tuppurainen kommentoi rajuja syytöksiä MTV:lle: "Aina ei voi kääntää vain toista poskea"

1:54Tytti Tuppurainen, mitä SDP:ssä oikein tapahtuu?Tytti Tuppurainen, mitä SDP:ssä oikein tapahtuu?
Julkaistu 28.01.2026 21:34
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

SDP:n ryhmyrin Tytti Tuppuraisen mukaan politiikka ei aina ole lumenvalkoisen puhtoista.

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen kommentoi häntä kohtaan esitettyjä rajuja syytöksiä MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa.

STT julkaisi keskiviikkona uutisen, jossa viisi nimetöntä lähdettä kuvaa Tuppuraisen huutaneen epäasiallisesti ja toimineen jopa nöyryyttävillä tavoilla.

Tuppurainen kiistää jyrkästi syytökset epäasiallisesta käytöksestä.

Hän sanoo myös, ettei ole lähtökohtaisesti aikeissa viedä STT:tä käräjille jutun vuoksi.

– En tietenkään halua ensisijaisesti lähteä käräjöimään, enkä varsinkaan taisteluun mediaa vastaan. Ymmärrän, että myös media tekee tässä omaa työtään, mutta tällaisessa jo pitkään jatkuneessa kriisissä myös medialta odotetaan vastuullisuutta.

Aiemmin keskiviikkona Tuppurainen sanoi SDP:n tiedotustilaisuudessa harkitsevansa tilanteessa jopa oikeustoimia.

Lue lisää: Tytti Tuppurainen: STT:n juttu on loukkaava ja syytökset nöyryyttämisestä virheellisiä – harkitsee oikeustoimia

Häirintä nousi esille STT:n eduskunta-avustajille tekemästä kyselystä sekä demaritoimijoiden haastatteluista. 

Viisi nimetöntä lähdettä kuvaa STT:n jutussa Tuppuraisen huutaneen epäasiallisesti ja toimineen jopa nöyryyttävillä tavoilla.

"Mentiin henkilökohtaisuuksiin"

Tuppurainen kehottaa häirintää kokeneita kansanedustajia astumaan esiin.

– Kaikki tulee selvittää ja tutkia. Niitä kansanedustajia, jotka ovat kertoneet minun toimineen STT:n kuvaamalla tavalla, niin heitä kehotan astumaan julkisesti esiin ja omalla nimellään ja kasvoillaan.

Tänään SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen kertoi Instagramissa, että häneen kohdistui loppuvuonna painostusta, jonka yhteydessä mentiin henkilökohtaisuuksiin.

Hiltunen kertoo kuitenkin joutuneensa epämiellyttävään tilanteeseen viime loppuvuonna kun hän äänesti tuolloin SDP:n linjan vastaisesti eduskunnan äänestyksessä henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamisesta.

– Tällainen ei tietenkään ole sopivaa, ja sen takia olen häntä puhutellut. Puhuttelu oli asiallinen. 

– Myös Pia Hiltunen on todennut minulle, että kaikki meidän kanssakäymisemme tämän äänestämisen yhteydessä oli asiallista. Hän on myös julkisuuteen näin sanonut, Tuppurainen toteaa.

Lue lisää: SDP:n kansanedustaja astuu esiin, kertoo Tytti Tuppuraisen painostaneen

Tuppuraisen mukaan on mahdollista, että esiin nousee uusia häirintäsyytöksiä.

– Mehän olemme vasta päättäneet tehdä selvityksen, ja itse suhtaudun siihen hyvin kunnianhimoisesti ja perusteellisesti. SDP:n eduskuntaryhmä ansaitsee nyt uuden alun. Ilma pitää puhdistaa. On mahdollista, että kuonaa nousee vielä lisää.

Tuppurainen arvelee, että kohuun voi kytkeytyä myös muita motiiveja.

– Politiikassa on aina kysymys myös vallasta ja näkyvyydestä. Tämä ei ole aina lumenvalkoisen puhtoista, sanoo Tuppurainen.

– Mutta on tiettyjä rajoja, joiden yli ei voi mennä, ja mielestäni nämä väitteet esimerkiksi julkisesta nöyryyttämisestä ovat niin kovia, että aina ei voi kääntää vain toista poskea, hän lisää.

Tytti Tuppurainen, mitä SDP:ssä oikein tapahtuu? Kysymykseen etsittiin vastausta Asian ytimessä -ohjelmassa keskiviikkona.

Koko jakson sekä aiemmat Asian ytimessä -ohjelman jaksot voit katsoa MTV Katsomosta.

Asian ytimessä promo

Asian ytimessä hakee vastauksia uutismaailman kysymyksiin maanantaista torstaihin kello 19.30 suorana MTV Katsomossa. 

Päivän polttaviin puheenaiheisiin vastauksia ovat hakemassa MTV Uutisten uutisankkurit Maija Lehmusvirta, Kirsi Alm-Siira ja Jan Andersson.

Asian ytimessäTytti TuppurainenSDPHäirintäKotimaa
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa
MTV Uutiset

Petri Tyynmaa työskentelee MTV Uutisissa uutis- ja videotoimittajana. Hän seuraa laajasti uutisia ja ilmiöitä sekä kotimaasta että ulkomailta. Petriin voit olla yhteydessä esimerkiksi, jos sinulla on tarjota MTV Uutisille juttuvinkki tai video.

Lisää aiheesta:

SDP:n kansanedustaja astuu esiin, kertoo Tytti Tuppuraisen painostaneenSDP:n häirintäkriisi syvenee: Tytti Tuppurainen vastaa syytöksiin – suora lähetys kello 19.30Tytti Tuppurainen: STT:n juttu on loukkaava ja syytökset nöyryyttämisestä virheellisiä – harkitsee oikeustoimiaVille Merinen SDP:n häirintäkohusta: Seuraamuksia tultava ja ihmisiä vaihduttavaNyt puhuu Tytti Tuppuraisen avustaja MTV:lle: En tunnista syytöksiä nöyryyttämisestäSDP:ssä kuohuu: Rajuja syytöksiä Tytti Tuppuraisen käytöksestä – huutamista, itkettämistä ja julkista nöyryyttämistä

Tuoreimmat aiheesta

Asian ytimessä
  • 17:57
    SDP

    SDP:n häirintäkriisi syvenee: Tytti Tuppurainen vastaa syytöksiin – suora lähetys kello 19.30

  • Eilen21:48
    Lapset

    Paljonko on liikaa? Ruutuajan rajoittaminen voi pahimmillaan lisätä lapsen ahdistusta: "Ainoat ystävät verkossa"

  • Eilen17:27
    Lapset

    Asian ytimessä kello 19.30: Mikä on sopiva määrä ruutuaikaa – hoitavatko älylaitteet lapsemme jo päiväkodissakin?

  • ma22:06
    Jalometallit

    Tämän takia kultakorujaan myyvän on syytä olla tarkkana

  • ma17:00
    Sijoittaminen

    Asian ytimessä klo 19.30: Kullan hinta nousi ennätyskorkealle, onko nyt oikea hetki myydä korut?