Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Tytti Tuppurainen: STT:n juttu on loukkaava ja syytökset nöyryyttämisestä virheellisiä – harkitsee oikeustoimia

Lehtikuva
Julkaistu 28.01.2026 15:03(Päivitetty 39 minuuttia sitten)
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Tytti Tuppuraisen mukaan uutisointi hänen epäasiallisesta käytöksestään on virheellistä. Hän harkitsee nyt asian viemistä oikeuteen.

– Tänään julkaistu STT:n juttu on loukkaava ja sisältää paljon väitteitä, jotka eivät pidä paikkaansa ja joissa on virheitä, Tytti Tuppurainen sanoi tiedotustilaisuudessa medialle.

– Kuvaukset toiminnastani eivät vastaa todellisuutta. En ole toiminut niin kuin STT:n jutussa väitetään, Tuppurainen jatkoi.

STT kertoi tänään lähteisiinsä nojaten, että SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti avustajiaan sekä kansanedustajia kohtaan.

Viisi nimetöntä lähdettä kuvaa STT:n jutussa Tuppuraisen huutaneen epäasiallisesti ja toimineen jopa nöyryyttävillä tavoilla. Tapauksia ei yksilöidä lähdesuojan takia.

Tuppuraisen mukaan väitteet ovat niin vakavia, että nyt on harkittava oikeustoimia.

 – Väite siitä, että olisin esimerkiksi julkisesti nöyryyttänyt, ei pidä paikkaansa. Suhtaudun siihen vakavasti, että minusta esitetään tämänkaltaisia väitteitä, Tuppurainen totesi.

Puheenjohtaja Lindtman vaatii todisteita

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sanoi tiedotustilaisuudessa, että Tuppuraisella on hänen täysi tukensa ja piti esitettyjä väitteitä kohtuuttomina.

Puolue vaatii nyt todisteita STT:ltä uutisensa tueksi.

 – Nämä väitteet, joita STT:n jutussa esitetään, ovat niin kovia, ja kun siellä on ilmeisiä virheitä, kysyn, onko STT valmis lyömään todisteet lavaan? Lindtman tiedusteli.

Tuppurainen ei ole väistymässä eduskuntaryhmän puheenjohtajan tehtävästä, vaan aikoo olla käytettävissä ryhmänjohtajaksi myös jatkossa.

Jutussa esitetyt väitteet eivät Tuppuraisen mukaan ole tulleet aiemmin hänen, muun puoluejohdon tai eduskuntaryhmän pääsihteerin tietoon.

 – Odotan, että ne jotka ovat näitä väitteitä esittäneet, erityisesti eduskuntaryhmän puolelta, astuvan esiin ja perustelevan väitteitään. Politiikkaan kuuluu myös valta, vallankäyttö ja siinä kilpailu. Tiedän, että politiikka ei ole aina lumenvalkoisen puhtoista.

Tuppuraisen oma eduskunta-avustaja Ella-Maria Palkoaho sanoi aiemmin MTV Uutisille, ettei tunnista Tuppuraista jutusta.

– Hän on pomona vaativa, mutta en ole ikinä todistanut mitään asiatonta käytöstä, Palkoaho kommentoi.

Lue myös: Nyt puhuu Tytti Tuppuraisen avustaja MTV:lle: En tunnista syytöksiä nöyryyttämisestä

"Meillä on ollut tiukkoja kokouksia"

Tuppurainen sanoi tiedotustilaisuudessa huomanneensa ryhmänjohtajana, että tehtävässä tarvitaan lujuutta.

 – Meillä on ollut tiukkoja kokouksia, joissa olen joutunut puheenjohtajana vetämään asiat päätöksentekoon kovassa aikapaineessa.

 – Se kuuluu normaaliin politiikkaan ja eduskuntaryhmän työhön. Mutta väitteitä, joita STT:n jutussa esitetään esimerkiksi eduskuntaryhmän työskentelystä, en tunnista.

Lindtman vaati tiedotustilaisuudessa "faktoja pöytään" niiltä kansanedustajilta, jotka ovat esittäneet STT:n jutussa nimettömästi väitteitä Tuppuraisen toiminnasta.

– En ole kertaakaan nähnyt niissä [SDP:n eduskuntaryhmän] kokouksissa Tytin huutavan. En ole kertaakaan nähnyt niissä kokouksissa Tytin nolaavan tai nöyryyttävän ihmisiä, Lindtman sanoi. 

Politiikkaan voi liittyä tiukkaa argumentointia, mutta se on aivan eri asia kuin väitteet nöyryyttämisestä tai huutamisesta, Lindtman korosti.

SDPTytti TuppurainenEduskuntaKotimaa
Toimittajan kuva
Alec Neihum
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Ville Merinen SDP:n häirintäkohusta: Seuraamuksia tultava ja ihmisiä vaihduttavaNyt puhuu Tytti Tuppuraisen avustaja MTV:lle: En tunnista syytöksiä nöyryyttämisestäSDP:ssä kuohuu: Rajuja syytöksiä Tytti Tuppuraisen käytöksestä – huutamista, itkettämistä ja julkista nöyryyttämistäVihreiden eduskunta-avustaja ihmettelee, miksei kertomuksiin häirinnästä suhtauduta vakavasti: "Ensimmäinen reaktio oli tyrmäävä""Osa tapauksista on varsin vakavia" – Tuppurainen puhui Merisen kanssa eduskunta-avustajien kokemuksistaKansanedustajan väitteistä myrsky eduskunnassa – SDP selvittää häirintäpuheita

Tuoreimmat aiheesta

SDP
  • 16:11
    Häirintä

    Ville Merinen SDP:n häirintäkohusta: Seuraamuksia tultava ja ihmisiä vaihduttava

  • 15:07
    Politiikka

    SDP:n Joona Räsäseltä kova lausunto: "Nyt tämän puskista huutelun pitää loppua"

  • 13:55
    Tytti Tuppurainen

    Nyt puhuu Tytti Tuppuraisen avustaja MTV:lle: En tunnista syytöksiä nöyryyttämisestä

  • 13:49
    Tytti Tuppurainen

    Suora lähetys: Tuppurainen ja Lindtman pitävät tiedotustilaisuuden

  • 12:49
    Tytti Tuppurainen

    Pika-analyysi Tuppurais-kohusta: "Demariryhmä ei ole helppo johdettava"