Tutkimus muistuttaa unen tärkeydestä: Univajeella merkittävä vaikutus nuorten seksikäyttäytymiseen
Amerikkalaistutkimus selvitti, miten univaje vaikuttaa teini-ikäisten seksikäyttäytymiseen.
Unen suotuisista vaikutuksista ja vastaavasti univajeen seurauksista tiedetään paljon. American Psychological Associationin tuore tutkimus selvitti kuitenkin univajeen vaikutusta teinien seksikäyttäytymiseen. Tutkimuksesta uutisoi muun muassa Independent.
Health Psychology -julkaisussa esitellystä tutkimuksesta selvisi, että univaje vaikuttaa teinien arvostelukykyyn muun muassa siten, että kondomin käyttö jäi vähemmälle ja seksiä harrastettiin alkoholin tai huumeiden vaikutuksen alaisena.
Sen lisäksi, että univaje vaikuttaa arvostelukykyyn, on huomioitavaa, että nimenomaan teinit ovat myös ryhmä, joka ei säännönmukaisesti nuku tarpeeksi.
– Teinit yleisesti ottaen eivät nuku suositeltuja 8–10 tuntia yössä, johtuen useista syistä, kuten biologisista muutoksista vuorokausirytmeissä, koulun aikaisista alkamisajoista, koulun ja harrastusten tasapainottamisesta sekä ryhmäpaineista, sanoo tutkimusta johtanut Wendy M. Troxel.
Troxel toteaa, että riittämättömät unet voivat lisätä riskiä seksuaaliseen riskinottoon vaarantamalla kyvyn tehdä päätöksiä ja vaikuttamalla impulsiivisuuteen.
Univajetta kannattaa kiriä viikonloppuisin
Tutkimusta varten analysoitiin 1 850 kalifornialaisteinin vastauksia kyselyihin, joissa kartoitettiin teinien univaikeuksia, päihteiden käyttöä ja seksikäyttäytymistä. Tutkimuksen alkaessa vuonna 2013 osallistujat olivat keskimäärin 16-vuotiaita, tutkimuksen päättyessä vuonna 2017 keskimäärin 19-vuotiaita.
Selvisi, että teinit, jotka eivät säännönmukaisesti nukkuneet tarpeeksi harrastivat liki kaksi kertaa todennäköisemmin suojaamatonta seksiä kuin ne teinit, jotka nukkuivat enemmän – erityisesti he, jotka ottivat univajetta kiinni nukkumalla enemmän viikonloppuna.
Ne teinit, jotka nukkuivat arkena liian vähän, eivätkä viikonloppunakaan saaneet enempää unta, kärsivät kroonisesta univajeesta.
Tutkijat suosittelevatkin, että teineillä olisi mahdollisuus kiriä univajetta kiinni viikonloppuisin. Tutkijat kannustavat myös kouluja harkitsemaan sitä, että tunnit alkaisivat aamuisin myöhemmin.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Lähteet: Independent, Mindbodygreen, Health Psychology
Uusimmat
-
08:11
Ruhtinatar Charlene kommentoi erohuhuja harvinaisessa haastattelussa – paljasti myös todellisen syyn Instagram-tilinsä poistumiselle
-
08:00
Kirja-arvio: Jörn Donnerin salaiset kansiot
-
07:51
Uppsalassa voimakas räjähdys – yksi kuollut
-
07:44
HIFK:n tähtipakki veisteli melkoisen kevennyksen onnistumisistaan
-
07:43
Yksi ihminen kuollut ja yksi haavoittunut ampumisessa Ruotsin Jordbrossa – kolme otettu kiinni
-
07:35
Jesperi Kotkaniemeltä namupassi – Carolina kieputti Floridan nurin
-
07:29
Kissarutto tappoi eläinsuojeluyhdistyksen pelastamia pentuja Kankaanpäässä – vain rokotus suojaa kissoja ikävältä taudilta
-
07:15
Ayrton Sennan turma-auton suunnitellut F1-guru soimaa itseään traagisen kauden tapahtumista: "Yksi suurimmista katumistani virheistä"
-
06:38
SM-liigan jumbovalmentajaa otti "äärettömästi kupoliin" – halusi antaa palaa tästä jäähystä
-
06:33
Manchester City ulos cupista – jäi tylysti nollille
-
06:31
Palomestari: Tämä on pahin virhe, jonka autoilija voi tehdä hälytysajoneuvon lähestyessä valot vilkkuen
-
06:28
Näin opiskelijat ympäri Suomen ovat vallanneet korkeakouluja – osa varustautunut yöpymään paikalla pitkäänkin: "Periksi ei ole tarkoitus antaa"
-
06:19
Messin puuttuminen maksoi voiton – Miami hävisi cupin finaalissa
-
06:05
Ukraina: Venäjä menetti päivässä 330 sotilasta ja 38 tykkiä – MTV seuraa sotaa
-
06:04
Kaksi harvinaista korkeaa näköalapaikkaa avaa ovensa Helsingissä, ja toisessa niistä soi Sibeliuksen "soitetuin biisi"
-
06:02
Onko tässä Liigan aliarvostetuin pelaaja? Kapteenilta ylisanoja joukkueen tehomiehestä: "Taito, jota monella ei ole"
-
05:58
160 000 euron Mersu kenotti ojassa, eikä "omistajalla" ollut varaa hinausautoon – Ylöjärven autoliikkeen video paljasti röyhkeän varkaan ajotaidot
-
05:44
Burkina Fason sotilasjuntta: Estimme vallankaappauksen
-
05:38
Nälkäpäivä-keräys näkyy nyt kaduilla – näin rahat käytetään
-
05:32
Hallitus panostaa Kela-korvauksiin satoja miljoonia – "Alan asiantuntijoilla konsensus, että se on ihan älytöntä"
-
Lataa lisää