Vanhustenhoidossa on henkilöstöpula, mutta Koivukylän hoivakodilla ei ole ollut vaikeuksia saada riveihinsä työntekijöitä. Henkilökunta tekee töitä ja lomailee joustavasti sekä urheilee ja makaa hierontapöydällä työaikana. Mitä vähemmän hoidettaville asukkaille tulee esimerkiksi turhia sairaalakäyntejä, sitä enemmän rahaa yhteiseen kassaan kilahtaa.
– Työntekijöiden rekrytointiprosessimme on tarkka ja vaativa. Tänne päästäkseen on mentävä tiheän sihdin läpi. Pätevyys ei riitä, vaan täytyy olla oikea asenne ja iloinen meininki, Koivukylän hoivakodin johtaja Satu Packalen sanoo.
Valtaosa hoivakodin 17 työntekijästä on lähihoitajia. Joukossa on myös sairaanhoitaja, toimintaterapeutti, hoiva-avustaja sekä siivous- ja ateriapalvelutyöntekijä. Packalen itse on koulutukseltaan sosionomi.
– Vaikka työn sisällölliset perustehtävät ovat kaikille samat, yritämme huomioida kunkin työntekijän yksilölliset pätevyydet ja mielenkiinnot kohteet. Kun työntekijä saa tehdä sitä, mitä osaa ja missä viihtyy, hän on tyytyväinen ja tekee työnsä hyvin. Tällöin myös asukas voi hyvin.


