Suomen koripallomaajoukkue tarvitsee tänä iltana Espoossa voiton Ranskasta säilyttääkseen mahdollisuutensa syksyn MM-kisoihin. Ranska on jo varmistanut MM-paikkansa, ja sen Helsinkiin saapuvan kokoonpanon tuorein aikuisten arvokisakokemus on vuoden 2011 EM-kisoista.
– Onhan siinä hurja ero. Niistä viidestä pelaajasta, jotka todennäköisesti MM-kisoissa pelaavat kaikki minuutit laiturin paikalla (Nando De Colo, Nicolas Batum, Charles Kahudi, Paul Lacombe, Evan Fournier) ei yksikään ole mukana. Tietysti nämä ovat hyviä Ranskan liigan pelaajia, Suomen apuvalmentaja Lassi Tuovi ennakoi.
LUE MYÖS: Lipsahtiko Henrik Dettmannilta Susijengin tärkeän pelaajan poissaolo? "Voihan se olla"
Suomi aikoo varioida puolustustaan sekoittaakseen Ranskan pelinjohdon. Alkuviikon harjoituksissa Suomen valmennus painotti, että Ranskan pelinjohtajien painostaminen on aloitettava jo ennen puolikenttää.
Espoossa Ranskan peliä pyörittävät todennäköisesti kokenut Andrew Albicy tai joukkueen jokerikortti, 17-vuotias ja 191-senttinen Theo Maledon, jolta odotetaan suuria.
