Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi-muotia maailmalle vievän sovelluksen takana nuori yrittäjä: ”Minulla on aina ollut palo tehdä asioita omalla tyylillä”

Matti Lamminsalo kuvailee itseään nuoreksi sarjayrittäjäksi. Kuva: Heikki Tuominen
Matti Lamminsalo kuvailee itseään nuoreksi sarjayrittäjäksi. Kuva: Heikki Tuominen
Julkaistu 26.10.2016 07:13

Outi Karilahti

outi.karilahti@mtv.fi

Suomalainen muotisovellus on kivunnut hetkessä Suomen myydyimmäksi muotisovellukseksi jättäen taakseen muun muassa verkkokauppa Zalandon ja Asoksen sekä H&M-vaateketjun.

Ivalo-sovelluksen takana on 28-vuotias Matti Lamminsalo. Hän kuvailee itseään nuoreksi sarjayrittäjäksi, joka on alusta lähtien halunnut tehdä asioita itse ja muuttaa maailmaa.

– Minulla on aina ollut palo tehdä omia juttuja ja omalla tyylillä, Lamminsalo kertoo.

Vasta hiljattain julkaistu Ivalo-muotisovellus on Lamminsalon ja viisihenkisen tiiminsä tuotos, josta puhutaan ”maailman suurimpana suomalaisen muodin kauppapaikkana”.

Ajatus lähti suunnittelijoiden itsensä suusta.

– Suunnittelijoilta puuttuu kyky markkinoida itseään, koska vaatteiden tekeminen on heidän intohimonsa.

ivalo1IVALO

Sovellus toimii kuten deittisovellus Tinder: kiinnostavien tuotteiden kohdalla pyyhkäistään oikealle, seuraavaa tuotetta pääsee katsomaan pyyhkäistäessä vasemmalle. Oikealle pyyhkäistäessä tuotteet siirtyvät ostoskoriin.

Tällä hetkellä kaupasta löytyy yli 70 suomalaista muotibrändiä: joukosta löytyy niin itsenäisiä suunnittelijoita kuin tunnettuja suomalaisia brändejä, kuten Ivana Helsinki ja Lumi.

Kunnianhimoinen yrittäjä kertoo Ivalon maailmanvalloituksen alkavan ensi vuoden alussa. Uusia suunnittelijoita on etsitty muun muassa Kööpenhaminan, Pariisin, Lontoon ja Madridin muotiviikoilta.

– Tavoitteena on, että viidessä vuodessa ollaan maailman johtavin palvelu yksittäisten muotisuunnittelijoiden tuotteiden myynnissä. Meillä ei ole tavoitteita monikossa, vaan yksi tavoite, Lamminsalo kertoo.

Sovellus on otettu vastaan Lamminsalon mukaan hyvin, mutta sitä myös odotettiin.

– Odotukset ovat korkealla. Suomalaiset haluavat ostaa uniikkeja ja kotimaisia tuotteita, mutta suomalaisia tuotteita on vaikeaa löytää.

Viime joulukuussa tradenomiksi valmistuneelle nuorelle yrittäjälle ala on tuttu: miehen Yössä-sovellus palkittiin vuonna 2014 parhaana suomalaisena sovelluksena. Strateginen päätös valloittaa maailma ja kansainvälistyä Espanjaan kuitenkin epäonnistui.

Lamminsalo sanoo kuitenkin, että epäonnistuminen oli hyvä opetus tulevaa varten.

Lisää aiheesta:

Palkittu Almada Label perustettiin keskellä koronaa – näin kivinen oli alkuStylisti Minttu Vesala kertoo, miksi suomalaisten tyyli on ihan omaa luokkaansa – Fashion in Helsinki -muotiviikko päättyiSuomalainen vaatebrändi lopettaaPia halusi suunnitella itselleen sopivia vaatteita, perustikin yrityksen – 10 vuotta myöhemmin hän on miljonääri: "Lähti ihan hillitön mylly päälle""Minulta usein kysytään, jääkö niistä tikkuja" – ennakkoluuloja herättänyt suomalainen puudildo lähtee maailmanvalloitukseenJoonas, 26, pääsi Forbesin arvostetulle listalle – miehen perustaman nettisivuston läpi liikkuu jo kymmeniä miljoonia euroja
SovelluksetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sovellukset
  • 29.11.06:17
    Dokumentit

    MTV Katsomo: "Samppa" kertoo, miksi teki väärennetyn HSL-lipun, jolla oli tuhansia käyttäjiä

  • 18.11.05:30
    Dokumentit

    MTV:n toimittaja näki läheltä tuttujen sovellusten pimeän puolen – näin huumeita, aseita ja rahaa liikkuu silmiemme edessä

  • 17.11.11:21
    Huijaukset

    KRP varoittaa: Älä lataa pyynnöstä sovellusta tai voit menettää rahasi

  • 13.9.07:33
    Koirat

    Ville kehitti ratkaisun koiranomistajien kesto-ongelmaan

  • 15.8.09:13
    Verkkohuijaukset

    Käytätkö Telegramia? Varo, ettei tämä huijaus mene läpi!