Suomalainen muotisovellus on kivunnut hetkessä Suomen myydyimmäksi muotisovellukseksi jättäen taakseen muun muassa verkkokauppa Zalandon ja Asoksen sekä H&M-vaateketjun.
Ivalo-sovelluksen takana on 28-vuotias Matti Lamminsalo. Hän kuvailee itseään nuoreksi sarjayrittäjäksi, joka on alusta lähtien halunnut tehdä asioita itse ja muuttaa maailmaa.
– Minulla on aina ollut palo tehdä omia juttuja ja omalla tyylillä, Lamminsalo kertoo.
Vasta hiljattain julkaistu Ivalo-muotisovellus on Lamminsalon ja viisihenkisen tiiminsä tuotos, josta puhutaan ”maailman suurimpana suomalaisen muodin kauppapaikkana”.
Ajatus lähti suunnittelijoiden itsensä suusta.
– Suunnittelijoilta puuttuu kyky markkinoida itseään, koska vaatteiden tekeminen on heidän intohimonsa.
IVALO
Sovellus toimii kuten deittisovellus Tinder: kiinnostavien tuotteiden kohdalla pyyhkäistään oikealle, seuraavaa tuotetta pääsee katsomaan pyyhkäistäessä vasemmalle. Oikealle pyyhkäistäessä tuotteet siirtyvät ostoskoriin.
