Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Stylisti Minttu Vesala kertoo, miksi suomalaisten tyyli on ihan omaa luokkaansa – Fashion in Helsinki -muotiviikko päättyi

1:39Stylisti Minttu Vesala kertoo, miksi suomalaisten tyyli on ihan omaa luokkaansaTältä muotiviikko näytti!
Julkaistu 23.05.2025 22:18
Toimittajan kuva

Kitta Kohonen

kitta.kohonen@mtv.fi

Fashion in Helsinki -muotiviikko keräsi yhteen alan ammattilaiset ja suuren yleisön. Tältä tapahtumassa näytti.

Amos Rexin kummuille kerääntyi illalla suuri joukko seuraamaan nuorten suunnittelijoiden muotia.

– Tuolla muoti menee jo taiteen puolelle, kuvailee näytöksen kuratoinut Minttu Vesala illan muotiesitystä. 

– Kuvailisin, että se on suomalaisen muodin uusi ääni. 55 luovaa uutta suunnittelijaa, jotka ovat uniikkeja ja rohkeita.

2305 muoti Fashion in Helsinki 6
Mallit valmistautumassa kuvauksiin ja illan näytökseen.MTV

Kaduilla suomalaisten tyyli on kaukana muotinäytöksen asuista.

– Suomalaisten tyyli on ihan omaa luokkaansa. Etten sanoisi jopa maailmalla tunnettu, Minttu Vesala luonnehtii yllättäen.

2305 muoti Fashion in Helsinki 7Minttu Vesala mukaan muodissa on inspiroivaa yhdistellä mitä sattuu.MTV

Suomalainen ei nimittäin välttämättä välitä miltä näyttää. 

– Suomalainen ei pukeudu muille. Suomalainen pukeutuu itselleen. 

– Sitten, kun et enää välitä, miltä näytät, alkaa tulemaan crazya (hullunkurista) settiä. Se on ihan mieletöntä ja muodissakin tosi inspiroivaa, että yhdistetään mitä sattuu.

Kansallispuku plus urheiluvaatetus

Emmassa eli Espoon modernin taiteen museossa järjestettiin puolestaan tänään Muodinmuutos-näyttelyn avajaiset osana Fashion in Helsinki -viikkoa.

– Muodin taiteellisuus haluttiin tuoda esille, ja monet suunnittelijat työskentelevät taiteen ja muodin rajapinnoilla, sanoo Emman intendentti Reetta Kalajo. 

2305 muoti Fashion in Helsinki 2Reetta Kalajo kertoo, että Muodinmuutos –näyttelyssä on mukana suunnittelijoita ja taiteilijoita Pohjoismaista ja Pohjois-Euroopasta.MTV

Yksi muotisuunnittelijoista on Lauri Greis, jonka mallisto yhdistää karjalaisen käsityöperinteen ja kansallispuvut nykyaikaiseen urheiluvaatetukseen.

– Ajatus tähän lähti isoäidiltä peritystä Antrean kansallispuvusta, Greis kertoo.

2305 muoti Fashion in Helsinki 3Karjalainen urheilufolklore -mallistosta saa osittain kiittää Lauri Greisin isoäitiä.MTV

– Urheiluvaatetus on osa-alue, mikä kiinnostaa tosi paljon ja minkä kanssa haluaisin työskennellä tulevaisuudessa. 

2305 muoti Fashion in Helsinki 5Lauri Greis uskoo, että muotisuunnittelijan töitä löytyy, jos niitä jaksaa ahkerasti hakea.MTV

Suurin osa muotisuunnittelijan töistä, etenkin mielenkiintoisimmista töistä, löytyy ulkomailta. 

– Kyllä niitä löytyy, jos jaksaa vain ahkerasti hakea. On oltava valmis laittamaan itsensä likoon ja tehtävä duuneja, joita ei opiskeluaikana ajatellut tekevänsä.

Lapsena tekstiilitehtaalla, nyt muotisuunnittelija

Made in Pakistan -mallisto kertoo Abbas Mandegarin kokemuksista tämän työskennellessä lapsena Pakistanissa tekstiilitehtaassa.

Mandegarin perhe oli paennut Afganistanista Pakistaniin. Sieltä Mandegar päätyi vielä Ruotsiin, jossa on juuri valmistunut muotisuunnittelijaksi. 

– Valitettavasti hän ei päässyt tänne, mutta olen keskustellut hänen kanssaan. Olin kyyneleet silmissä, kun kuulin sen matkan, minkä hän on tehnyt, Reetta Kalajo kertoo.

Teos saksista

Emmassa näkyvässä mallistossa Mandegar on käyttänyt samoja välineitä, millä lapsena teki töitä tehtaassa. Yksi teos koostuu saksista.

2305 muoti Fashion in Helsinki 4Tällaisia saksia Abbas Mandegar käytti lapsena tekstiilitehtaalla.MTV

– Hän on nimenomaan halunnut sellaisia saksia, mitä on Pakistanin tekstiilitehtaassa käyttänyt.

Mallistonsa kautta Abbas Mandegar halusi voittaa traumansa ja päästä herraksi menetetyn lapsuutensa kanssa. 

– Nyt hän saa itse päättää, miten näitä välineitä käyttää, Reetta Kalajo sanoo. 

Lisää aiheesta:

Pinja oli haastattelemassa hakijaa töihin, kun yhtäkkiä päähän kolahti elämän muuttanut ajatus: "Sieltä tuli lapsuuden haave"Tässä ovat Muodin huipulle -kisaajatMadonnan tytär pukeutui suomalaisen suunnittelijan mekkoon, joka oli tehty käytetyistä alushousuista: "En edes kysellyt mitään"Suomalaisen Erikan suunnittelema asu nähtiin MTV European Music Awards -gaalassa: "En ihan älynnyt, miten isosta jutusta on kyse"Uskomaton alku uralle! Anna Isoniemi suunnitteli suomenkielisen malliston Adidakselle: "Päädyin muotialalle vahingossa"Kuvat: Suomalaismallistot ihastuttivat yhdessä alan merkittävimmistä muotikilpailuista
MuotisuunnittelijatMuotinäytöksetVaatteetMuseotKauneus ja tyyliKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Muotisuunnittelijat
  • 5.9.15:22
    Donatella Versace

    Donatella Versacelta koskettavat sanat edesmenneelle Giorgio Armanille

  • 3.7.12:26
    Muotimaailma

    76 vuotta täyttänyt muotisuunnittelija Vera Wang ei näytä ikääntyvän lainkaan – julkaisi kuvia muodonmuutoksestaan

  • 27.5.11:30
    Huuhkajat

    Huuhkajat uusiin pelipaitoihin – Joel Pohjanpalo: "Sytyin tästä heti alusta lähtien!"

  • 10.4.16:40
    Muotimaailma

    Muotimaailman miljardikauppa! Prada nappasi vihollisensa

  • 01.12.202411:05
    Linnan juhlat

    Suomalaisten muotisuunnittelijoiden asut supersuosiossa Linnan juhlissa: "Odotan suurinta pukujuhlaa, mitä on koskaan ollut"