Pimeä Itämeri nielaisi syyskuussa 1941 panssarilaiva Ilmarisen vain seitsemässä minuutissa. 271 merisotilasta kuoli operaatiossa, josta Suomessa vaiettiin vuosikausia. Historioitsija Ville Jalovaara palaa hylyn jäljille tuoreessa teoksessaan.
Suomen laivaston ylpeytenä pidetty panssarilaiva Ilmarinen upposi Utön edustalla syyskuussa 1941. Katastrofissa kuoli 271 merisotilasta, ja tapahtumasta vaiettiin Suomessa neljän vuoden ajan.
Nyt historioitsija, dosentti Ville Jalovaara käsittelee Ilmarisen vaiheita uudessa kirjassaan Ilmarinen 1941.
Ilmarinen oli pieni mutta vahvasti aseistettu rannikkopanssarilaiva, jonka tehtävänä oli osallistua saksalais-suomalaiseen harhautusoperaatioon.
Alus kuitenkin ajoi miinaan ja upposi vain seitsemässä minuutissa. Jalovaaran mukaan operaatiossa pyrittiin harhauttamaan Neuvostoliittoa.
– Se oli saksalaisessa harhautusoperaatiossa mukana, jossa oli tarkoitus huijata Neuvostoliittoa, että Viron Saarenmaalle ollaan hyökkäämässä myös pohjoisesta. 13. syyskuuta 1941 puoli kahdeksan aikaan Ilmarinen saa miinaräjähdyksen aluksen alla ja uppoaa hyvin nopeasti, seitsemässä minuutissa, Jalovaara kertoo.
Tuolloin merellä oli runsaasti sekä suomalaisten, saksalaisten että neuvostoliittolaisten miinoja. Miinoissa ei ollut tunnisteita, ja niitä oli vaikea tunnistaa.
– Todennäköisintä on edelleen vanha olettamus, että kyseessä oli elokuun alussa Utön väylälle neuvostoliittolaisten tekemä kevyt miinoitus, josta huonolla tuurilla tämä tarttui Ilmarisen raivaimeen kiinni.
Juttu jatkuu videon jälkeen.
0:35Tältä panssarilaiva Ilmarinen näytti ennen uppoamistaan.
Eloonjääneiden kertomukset karuja
Tapahtumien jälkeen selvisi, että saksalaiset olivat pitäneet operaatiota hyvin vaarallisena ja vetäneet omat aluksensa pois, mutta eivät kertoneet tästä suomalaisille.
132 merisotilasta onnistui pelastautumaan nopeasti uponneesta aluksesta. Eloonjääneiden kertomuksissa on kuvailtu kamppailuja pimeällä merellä.
– Niissä kerrotaan kauhun hetkistä, taistelusta pimeällä merellä ilman pelastusliivejä. Osa saatiin varmistusveneisiin, mutta monia ei ehditty pelastaa, Jalovaara kuvailee.
Hylky lepää edelleen Utön edustalla
Ilmarisen hylky löydettiin vasta vuonna 1990. Se lepää yhä Utön edustalla noin 80 metrin syvyydessä.
Vuonna 2024 Ilmarisen hylkyä tutkittiin sen tyhjentämiseksi öljystä. Ilmarisen tankeissa on yhä arviolta 100 000 litraa kevyttä polttoöljyä, ja se aiheuttaisi vuotaessaan merkittävän riskin meriluonnolle.
Jalovaaran mukaan hylky on syvällä mudassa, eikä sieltä todennäköisesti löydy enää merkittävästi uutta tietoa, vaikka polttoöljyn poistoon liittyvät toimet jatkuvat.
Jalovaara kertoo kiinnostuneensa Ilmarisesta, koska aiheesta ei ollut aiemmin tehty perusteellista historiantutkimusta.
– Ajattelin, että lähden asiaa selvittämään, ja se kyllä vei mennessään, Jalovaara sanoo.
Katso koko keskustelu videolta jutun alusta.
2:11Pohjoisella Itämerellä tutkittiin panssarilaiva Ilmarisen riskihylkyä (uutisjuttu elokuulta 2024).
