Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Osa ruotsalaiskauppiaista pelkää yritystensä puolesta: Amazonin arvellaan saapuvan marraskuussa – voi kahmia jopa 80 prosentin markkinaosuuksia

9:37Verkkokauppajätit suomalaisten kukkarolla
Julkaistu 01.10.2018 18:34
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Ruotsissa on jo pitkään veikkailtu, milloin amerikkalainen verkkokauppajätti Amazon vyöryy länsinaapurin markkinoille. Tuoreimpien huhujen mukaan se saattaa tapahtua 23. marraskuuta eli Black Fridayna.

Verkko-ostosten määrä kasvaa, mutta pysyykö Suomi kilpailussa mukana? Katso keskustelu videolta!

Black Friday on kauppojen joulusesongin avauspäivä, jolloin kuluttajille tarjotaan tuntuvia alennuksia.

Toiset uskovat avauksen venyvän ensi vuoden puolelle.

Osa ruotsalaiskauppiaista pelkää Amazonin jyräävän heidän bisneksensä. Amazonin myynti on moninkertainen verrattuna koko Ruotsin vähittäiskauppaan. Sen markkinaosuus USA:n verkkokaupasta on noin 40 prosenttia.

Elektroniikkakaupassa huoli voi olla perusteltua. Konsulttiyhtiö Simon-Kucher & Partners tutki, millaisia vaikutuksia Amazonin tulolla on ollut Italiassa, Saksassa, Espanjassa ja Hollannissa.

Tutkimusyhtiö HUI Researchin teettämän tutkimuksen mukaan Amazon voi napata itselleen jopa 80 prosenttia elektroniikan verkkokaupasta.

Elektroniikan verkkokauppaa harjoittavat Ruotsissa esimerkiksi Teknikmagasinet ja Clas Ohlson.

Clas Ohlson hyödyntää, Ikea ei kommentoi

Uhkan voi nähdä mahdollisuutena. Esimerkiksi Clas Ohlson on alkanut käyttää Amazonia testialustana verkkomyyntinsä kasvattamisessa Britanniassa.

"Olemme päättäneet kokeilla ja arvioida Amazonia, kun se tulee Pohjolan markkinoille", sanoo myös Teknikmagasinetin verkkokaupasta vastaava johtaja Marie Segerberg ruotsalaislehti DI Digitalille.

Itsekoottavissa huonekaluissa Amazon on tutkimuksen mukaan ottanut 20-30 prosentin markkinaosuuksia muilla Euroopan markkinoilla. Huonekalujätti Ikea ei kommentoi suunnitelmiaan Amazonin tulon suhteen.

Vaatekaupassa Amazonin markkinaosuudet ovat jääneet pienemmiksi, alle kymmeneen prosenttiin. Muotiyhtiö H&M ei lehtitietojen mukaan ole aktiivisesti hakenut mahdollisuuksia myydä tuotteitaan Amazonin kautta.

Lisää aiheesta:

Norjalainen hittikauppa rantautuu yllättäen Suomeen: "Edellisen kerran tuli merkittävä uusi ruokakauppaketju yli 20 vuotta sitten"Verkkokauppajätti Amazon ilmoitti laajentavansa Ruotsiin – kilpailijoiden osakkeet notkahtivat välittömästiAmazon polttaa miljardeja kuukaudessa pakettien toimituskuluihin – toimitusjohtaja Jeff Bezosin perustelut tuhdille panostukselle saattavat yllättääAmazon markkinaykkönen muualla Euroopassa – kuluttajat hyötyisivät tulokkaastaVerkkokauppajätti Amazon tulossa Pohjoismaihin – myös Suomeen? Suuresta lanseerauksesta huhutaanIkea suunnittelee myynnin laajentamista verkkokauppoihin – tavaraa myyntiin Amazoniin ja Alibabaan?
TalousRuotsiAmazonUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 16:45
    Politiikka

    Olli Rehn kommentoi mahdollista EKP:n varapääjohtajan pestiään: "Kannustusta ja yhteydenottoja ympäri Eurooppaa"

  • 15:54
    Teboil

    Teboil-kauppiaat: Liikenneasemien toiminta vaarassa

  • 15:49
    Politiikka

    Purralta kylmää kyytiä datakeskuksille: Emme elä olemalla sähköenergiareservaatti

  • Eilen19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • Eilen13:25
    Kiertotalous

    Suomalaisista tuli maailman innokkaimpia käytetyn tavaran ostajia – nyt ilmiöstä pitäisi takoa rahaa