Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Observatorion tutkijat tekivät Maan ohi kulkevasta asteroidista erikoisen havainnon – näetkö sinäkin kuvassa kasvomaskin?

0:50Hubble-avaruusteleskooppi lähti matkaan tasan 30 vuotta sitten – näitä asioita olemme saaneet ihastella sen silminHubble-avaruusteleskooppi lähti matkaan 30 vuotta sitten.
Julkaistu 27.04.2020 12:59
Toimittajan kuva

Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

Erikoisesta tutkakuvahavainnosta uutisoi muun muassa CBS News -sivusto.

Tällä viikolla maapallon ohitse lentää noin kaksi kilometriä leveä asteroidi nimeltä "1998 OR2", joka näyttää siltä, kuin sillä olisi kasvomaski. Puerto Ricossa sijaitseva Arecibon observatorio tarkkailee asteroidin kulkureittiä ja nappasi tutkakuvia taivaankappaleesta.

– Pienet topografiset ominaisuudet, kuten epätasaisuudet ja harjanteet asteroidin toisessa päässä ovat tieteellisesti lumoavia. Mutta koska me kaikki ajattelemme nyt koronavirusta, nuo ominaisuudet saavat sen näyttämään siltä kuin 1998 OR2 olisi muistanut laittaa päähänsä kasvomaskin, kertoi tutkija Anne Virkki tiedotteessa torstaina.

Jos kuva eivät näy, voit katsoa ne täältä.

LUE MYÖS: Käytöstä poistettu teleskooppi oli lähettänyt tietoa, jonka merkitys hoksattiin vasta nyt: Kaukaisen tähden elämänvyöhykkeellä lymyilee maapallon kokoinen planeetta

Ei vaaraa ihmisille

Asteroidi on kokonsa puolesta niin suuri, että se voisi aiheuttaa osuessaan "globaaleja vaikutuksia" maapallolle, mutta tästä ei ole vaaraa, koska se kulkee niin kaukana. Nasan mukaan se kulkee lähimpänä maata 29. huhtikuuta, mutta on silloinkin 16 kertaa kauempana meistä kuin Kuu, yli 6 400 000 kilometrin päässä.

Tämä ei jää kyseisen asteroidin ainoaksi visiitiksi lähellä maata. Tutkija Flaviane Venditti kertoo, että seuraavan kerran se kulkee  planeettamme ohi vuonna 2079. Tuolloin sen reitti menee 3,5 kertaa lähempänä kuin tänä vuonna, joten tutkijoiden mukaan on tärkeää tietää sen kiertorata tarkalleen.

Jos kuvat eivät näy, voit katsoa ne täältä.

LUE MYÖS: Video: Jopa Nasassa tehdään nyt etätöitä: Matt painaa nappia kotonaan ja mönkijä liikkuu Marsin pinnalla!

LUE MYÖS: Hubble-avaruusteleskooppi lähti matkaan tasan 30 vuotta sitten – tätä kaikkea olemme saaneet ihastella sen matkan aikana!

Lähteet: Ufc.edu, Cbsnews.com, Cnet.com, Edition.cnn.com, CTV News

Lisää aiheesta:

Maapallo saa uuden mini-KuunNeptunuksen ja Uranuksen väreistä on ollut täysin väärä käsitys – uusi tutkimus korjaa asianAstronomit löysivät mustan aukon yllättävän läheltä maapalloa: "Ei voi olla mikään muu"Jättimäinen "kaupungintappaja-asteroidi" ohitti Maan hyvin läheltä, mutta tutkijat eivät huomanneet sitä kuin hieman aiemmin: "Se livahti luoksemme aika nopeasti"Onko Marsissa vettä? Meteoriitti törmäsi planeettaan – Nasa julkaisi näyttävän kuvan värikkäästä kraatteristaNasan 41-vuotias avaruusluotain ylitti tuntemattomuuden rajan, josta ei ole aiemmin saatu tietoa – Mutta jokainen minuutti tähtienvälisessä avaruudessa vie Voyager 2:n lähemmäs tuhoa  
AvaruusTiedeTähtitiedeLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Avaruus
  • 05:53
    NASA

    Kaupungintuhoaja 2024 YR4 lähestyy – tutkijat ehdottavat ydinpommia tai "tönäisyä"

  • Eilen21:46
    Saturnus

    Pieni Saturnuksen kuu saattaa olla elinkelpoinen

  • 25.9.06:30
    Euroopan avaruusjärjestö ESA

    Suomen nanosatelliitti vietti 4 vuotta Maan kiertoradalla – onnistui tehtävässään

  • 24.9.19:30
    Talous

    Suomalaisyhtiöltä satojen miljoonien hanke: alkaa louhia Kuusta harvinaista ainetta

  • 20.9.18:57
    Euroopan avaruusjärjestö ESA

    "Kaaoksen jumala" lähestyy Maata – sitä kohtaamaan lähetetään kolme luotainta