Näin presidentti Halonen kommentoi Venäjän toimia
Studio55.fi -lähetyksessä vierailleen presidentti Tarja Halosen mukaan Venäjän johto haluaa, että Venäjä koetaan edelleen suurvaltana.
Presidentti Tarja Halosen mukaan Venäjän toiminta Ukrainassa johtuu ennen kaikkea siitä, että Venäjä haluaa säilyttää pääsynsä Mustallemerelle.
– Itse kyllä epäilisin niin, että Venäjä on ennen kaikkea kiinnostunut Krimistä ja Krimillä olevasta laivastotukikohdastaan, ja siitä, että heillä on pääsy Mustallemerelle, Halonen sanoo Venäjän motiiveista kysyttäessä.
– En usko, että sen enemmän Putin kuin myöskään muut Venäjän johdossa olevat sinne Neuvostoliittoon päin haikailevat, mutta kyllä he haluaisivat, että Venäjä koettaisiin samalla tavalla suurvallaksi kuin vanhoina aikoina, Halonen lisää.
Halonen kertoo, että Ukrainan tilanteessa on kyse myös niin sanotusta Venäjän isännyysajattelusta, jonka perusteella Venäjä kokee Ukrainan asiat omikseen Ukrainan suuren venäläisvähemmistön vuoksi.
– Tällaisena aikana, jolloin ihmiset muuttavat paikasta toiseen, ja suuriakin venäläisiä vähemmistöjä muodostuu myöskin tässä meidän lähialueilla, niin se ei ole kovin sanoisinko rentouttava kanta. Siitä huolimatta, että me kaikki allekirjoitamme vähemmistöoikeudet, Halonen sanoo.
Halosen mukaan Ukraina on aina ollut samalla houkutteleva, mutta myös hankala kumppaniehdokas Euroopan Unionille. Tästä huolimatta Euroopan unioni ei Halosen mukaan ole myöskään halunnut ”antaa Ukrainaa naapurille”, eli Venäjälle.
– Ja Venäjällä on samanlainen suhtautuminen, että se Ukraina ei ole kauhean helppo, mutta ei sitä annettaisi mielellään naapurillekaan, Halonen selittää.
Suomella ei ole Halosen mielestä erityistä vaaraa tilanteessa, jossa Ukrainan kriisi laajenisi. Euroopan Unionin ja Venäjän keskenäisten välien huononeminen voisi kuitenkin vaikuttaa merkittävästi esimerkiksi talouteemme.
– Se (välien huononeminen) on tietysti meille ikävä asia, sillä Venäjä kuuluu kolmen suurimman kauppakumppanimme joukkoon, toteaa Halonen.
Mitä mieltä Halonen on suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan tilasta? Katso Halosen haastattelu kokonaan!
Lue myös uutiset Ukrainasta:
Uusimmat
-
17:41
Suomen ylle saapuu arktinen ilmamassa: "Mitä lähemmäs huhtikuuta mennään, sitä kylmemmäksi sää muuttuu"
-
17:37
Ruotsin valtiopäivät hyväksyi selvin numeroin maan liittymisen Natoon – jäsenyyden toteutumisen aikataulusta ei vielä varmuutta
-
17:36
Oikaisu MTV Uutisten siteeraamaan Länsiväylän uutiseen Jari Sillanpäästä
-
17:32
Miten käy autoilijoiden? Uusi eduskunta saa eteensä isoja ja vaikeita liikennekysymyksiä
-
17:28
Siivoojien ja kiinteistönhoitajien lakko alkaa huomenna – viime hetken neuvotteluissa ei sopua
-
17:23
Venäjä teki ohjusiskun Zaporizhzhjaan – MTV seuraa sotaa
-
17:21
Ministeriö ei innostu THL:n pääjohtajan vaatimasta selvityksestä koronarajoituksista: "Kokonaisarvion tekeminen todennäköisesti mahdotonta"
-
17:04
Riku Rantala suree rikostoimittaja Harri Nykäsen poismenoa: "Voi olla, että ilman Harria olisi Madventures jäänyt tekemättä"
-
17:03
"Olen kuin pieni mesimäyrä" – Riikka Purra paljastaa, miksi häntä kutsutaan aavikoiden sitkeäksi saalistajaksi
-
16:50
Urheilulupaus Charlotte Vellar, 16, on kuollut
-
16:49
Terrorismirikoksista vangittu on 28-vuotias kantasuomalainen – tämä miehestä tiedetään
-
16:44
Telakalla ollut laiva kaatui Skotlannissa – 25 loukkaantui
-
16:40
Jelena Välbe tyrmistytti puheillaan Venäjästä: "Kukaan ei ole hyökännyt sinne"
-
16:15
Harry hämmästytti paljastuksilla huumeidenkäytöstään – asiantuntijat vastaavat, voivatko ne vaikuttaa prinssin oleskelulupaan Yhdysvalloissa
-
16:13
Moni äänestäjä harkitsee nyt taktikointia puoluevalinnassaan, mutta kannattaako se? Vaaliasiantuntijalla selvä mielipide
-
16:01
"Tällä hetkellä järjestelmä on hirvittävän pirstaleinen" – näin Suomen mielenterveyskriisi ratkeaisi asiantuntijoiden mukaan
-
15:49
Valtaosaa Kelan etuuksista voi hakea nyt verkossa
-
15:44
Rikostoimittajat: Postinjakajan murha on pimeänä, mutta kulisseissa tapahtuu – "Ei poliisi aivan tyhjin käsin ole"
-
15:42
Macron haluaa eläkelakien muutokset voimaan vielä tänä vuonna – valmis hyväksymään epäsuosionsa
-
15:33
FIS teki taas päätöksen kohutuista fluorivoiteista – "Laite antaa luotettavia tuloksia"
-
Lataa lisää