”Murehtimiselle ei aina voi mitään” – älä stressaa stressistä
Terveystalon johtava työterveyspsykologi Tuuli Viranta-Naulapää muistutti Studio55.fi-lähetyksessä, että stressi on luonnollinen reaktio uhkaavaan tilanteeseen.
– Stressi ei ole ollenkaan pelkästään negatiivinen asia. Toki liiallinen stressi on haitaksi, mutta stressi, negatiiviset tunteet, ahdistus ja paha olo ovat luonnollinen osa elämää. Ei siitä sinänsä tarvitse eroon päästä, Tuuli Viranta-Naulapää sanoi lähetyksessä.
Viranta-Naulapää muistutti, että jo aikojen alussa stressi on ollut elämää suojeleva ominaisuus.
– Meidän elimistö, mieli ja keho uhkaavassa tilanteessa virittäytyvät vastaamaan siihen uhkaan. Puhutaan tällaisesta hyökkää tai pakene -reaktiosta: hyvin nopeasti uhkaavassa tilanteessa on pystytty arvioimaan, onko tämä tilanne vaarallinen, miten pitää toimia, ja keho valpastuu.
– Murehtimiselle ei aina voi mitään, ja toiselle on helppo sanoa, että älä murehdi. Kyllä mieli yleensä pyrkii tuomaan jotakin huolta sitä sitkeämmin esiin, mitä sitkeämmin me sitä torjumme, Viranta-Naulapää totesi.
Uusimmat
-
23:49
Poliisi kohdisti valvontaiskun taksiliikenteeseen Oulussa: Huomautuksia sateli roppakaupalla
-
23:32
Suninen loisti, Rovanperä kävi ulkona tieltä, Lappi keskeytti rumasti – näin Chilen MM-rallin perjantai eteni
-
23:31
Räppäri Tupac Shakurin murhasta tehty pidätys
-
23:11
Yhdysvallat kertoo Serbian lisänneen joukkojaan Kosovon rajalla – kehottaa vetäytymään
-
22:59
SM-liigavalmentaja tuuttasi täyslaidallisen kulisseissa – ei voinut käsittää tätä yksityiskohtaa: "Se pitäisi kai erottaa?"
-
22:59
Britannian vastaus Venäjän valevaaleihin: "Emme koskaan tunnusta Venäjän aluevaatimuksia Ukrainan alueella" – MTV seuraa sotaa
-
22:47
Venäjän hiihtotähdet edelleen pannassa – iso päätös vahvistui
-
22:17
YK aloittaa avustustehtävän Vuoristo-Karabahissa ensi kertaa kolmeen vuosikymmeneen
-
22:07
Pelicansin Michal Jordan ajettiin taas ulos – näin kommentoi Tommi Niemelä
-
21:36
MTV Uutiset tulvien valtaamassa New Yorkissa: "Aamu alkoi kahlaamalla – aika moni sanonut ärräpäitä"
-
21:34
Huippujalkapalloilija harkitsi peruuttamatonta tekoa – uhkaava tilanne sai onnellisen lopun
-
21:30
Näyttelijä Seela Sella ymmärtää Hitleriä, vaikka onkin juutalainen: "Hitlerissä tulee esille kaikki ihmisen puolet"
-
21:23
Vaimo narautti miehensä työpaikkaromanssista ja aloitti kiivaan taiston – pommitti salarakasta herjauksilla, seksiäänillä ja lasten valokuvilla
-
21:15
JYP-tähti hurmoksellisessa vireessä – Pelicans hävisi taas, TPS ei vieläkään
-
21:00
Tutkijat onnistuivat ensimmäistä kertaa näkemään galakseja yhdistävän "kosmisen verkon" hehkun
-
20:50
Esapekka Lappi korjasi harhaluulon rajusta ulosajostaan – "Ei mennyt lähellekään"
-
20:40
VPS:n ennätyksellinen putki katkesi – erikoinen tilanne hämmästytti Inter-valmentajaa
-
20:31
Rallikuski käveli vaivalloisesti pois ulosajopaikalta – nämä tyrmäävät kuvat kertovat miksi
-
20:15
Hammaslääkäri varoittaa neljästä yleisestä hammaspesuvirheestä
-
20:13
Katalaa tekoälyhuijausta havaittu maailmalla – rikolliset tekeytyneet uhrin lapseksi
-
Lataa lisää