MTV Uutiset seurasi tässä artikkelissa Sveitsin Davosissa järjestettävän Maailman talousfoorumin antia keskiviikon osalta.
Davosiin on kokoontunut useita maailman päättäjiä. Kokous kestää perjantaihin asti. Yksi esiin nousevista aiheista on Grönlanti, jonka Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on ilmaissut haluavansa Yhdysvaltain omistukseen.
Davosissa tapahtumia seuraa MTV Uutisten Eurooppa-kirjeenvaihtaja Janne Puumalainen.
Grönlanti on Tanskalle kuuluva itsehallintoalue. Sekä Tanskan että Grönlannin johtajat ovat painottaneet, ettei saari ole myytävänä tai halua osaksi Yhdysvaltoja.
Päivän tähän saakka odotetuin hetki oli Trumpin puhe.
MTV Uutiset kokosi Trumpin puheen oleelliset kohdat alle.
17.57: Tanska kommentoi Trumpin puheita
Tanskan ulkoministeri Lars LøkkeRasmussen on kommentoinut Yhdysvaltain presidentin Donald TrumpinDavosissa antamia lausuntoja Grönlannista.
Rasmussenin mukaan Trumpin halu saada Grönlanti Yhdysvalloille on ennallaan.
Hyvänä asiana Tanskan ulkoministeri pitää sitä, ettei Trump aio käyttää voimaa Grönlannin saamiseksi.
Tanskalaisministeri sanoo myös, että kiinalaisten vaikutus ja investoinnit on pidetty poissa Grönlannista. Trump on perustellut Grönlannin hankkimista Yhdysvalloille turvallisuudella sekä Kiinan ja Venäjän väitetyillä pyrkimyksillä saada alue haltuunsa.
Rasmussenin mukaan diplomatiaa Grönlannin suhteen jatketaan. Ministeri sanoo, ettei Tanska ole valmis neuvottelemaan kompromisseja, jotka ovat maan perusperiaatteiden vastaisia.
(Reuters)
17.44: Trump tapaakin Zelenskyin torstaina
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump tapaa Reutersin mukaan Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin torstaina. Aikaisemmin on uutisoitu, että tapaaminen tapahtuisi tänään keskiviikkona.
Trump kuvaili aiemmin tänään Maailman talousfoorumissa, että sovun saaminen Zelenskyin ja Venäjän presidentin Vladimir Putinin välillä on erittäin vaikeaa. Kun yksi haluaa tehdä diilin, toinen ei halua ja toisinpäin, Trump kuvaili.
Trump arvioi, että presidentit ovat kohdassa, jossa he voivat saada sovun aikaiseksi. Hänen mukaansa Putin ja Zelenskyi ovat tyhmiä, jos eivät saa diiliä tehtyä.
16.51: Trumpin puhe on päättynyt
Presidentti Trumpin puhe on päättynyt. Seuraavaksi Trump vastaa kysymyksiin.
16.31: Trump: Ukrainan verilöylyn loputtava, tapaa Zelenskyin
Presidentti Trumpin mukaan hänellä on tänään tapaaminen Ukrainan presidentin VolodymyrZelenskyin kanssa.
Trump kuvaa Ukrainassa riehuvaa sotaa verilöylyksi, jonka täytyy loppua.
Yhdysvaltain presidentin mukaan hän hoitaa tilannetta myös Venäjän presidentin Vladimir Putinin kanssa.
16.14: Trump: Ei Grönlantia voimakeinoin
Trumpin mukaan hänen hallintonsa haluaa aloittaa välittömät keskustelut Tanskan kanssa Grönlannin saamiseksi Yhdysvaltain haltuun.
Trumpin mukaan hän ei aio eikä hänen ole tarpeen käyttää voimaa alueen saamiseksi.
Trumpin mukaan Grönlannin päätyminen Yhdysvalloille vahvistaisi Natoa, eikä se olisi suinkaan uhka.
– Iso kaunis jääpala, sitä on vaikea kutsua maaksi, presidentti veisteli.
Presidentin mukaan Grönlannin vuokraaminen ei riittäisi.
Trumpin mukaan Yhdysvallat ei ole saanut Natosta koskaan mitään, vaan kyseessä on aina ollut "yksisuuntainen tie."
Trumpin mukaan uudenlaiset aseet ja uhkat varjostavat maailmaa. Hän perustelee haluaan saada Grönlanti Yhdysvaltain haltuun juuri kansallisella turvallisuudella.
Trump mainitsee myös Yhdysvaltojen aikeet rakentaa valtava Golden Dome -ohjuspuolustusjärjestelmä, josta hyötyy myös Kanada.
– Pyydän jääpalaa, jolla voi olla elintärkeä rooli maailmanrauhassa ja maailman suojaamisessa. Tämä on hyvin pieni pyyntö siihen verrattuna, mitä me olemme antaneet vuosikymmenien ajan.
Hän muistuttaa yleisöä, että Yhdysvallat pelasti Grönlannin toisessa maailmansodassa ja puolusti sitä.
Trump muistutti, ettei vihollinen saanut alueella jalansijaa eikä samalla jalansijaa läntisellä pallonpuoliskolla.
Grönlannin palauttamista Tanskalle sodan päätyttyä presidentti pitää virheenä.
– Miten typeriä olimmekaan, mutta teimme niin. Annoimme sen takaisin, mutta miten epäkiitollisia he ovatkaan.
16.07: Euroopalle täyslaidallinen
Donald Trumpin mukaan Yhdysvallat uskoo syvästi Euroopan ja Yhdysvaltojen väliseen siteeseen ja mainitsee myös omat eurooppalaiset sukujuurensa.
– Siksi energia, kauppa, maahanmuutto ja talouskasvu ovat asioita, joiden tulisi olla keskiössä kenelle tahansa, joka haluaa nähdä vahvan ja yhtenäisen lännen.
– Haluamme vahvoja liittolaisia, emme pahasti heikentyneitä. Haluamme Euroopan olevan vahva, Trump lausui.
Trumpin mukaan Eurooppa tuhoaa valitsemallaan tiellä itseään ja ”kauniita, kauniita asioita”.
15.57: Trump Venezuelasta: "Enemmän rahaa kuudessa kuukaudessa kuin…"
Presidentti Donald Trump mainitsee puheessaan Venezuelan. Hänen mukaansa maa oli parikymmentä vuotta sitten mahtava paikka, mutta sen jälkeen asiat menivät vikaan.
Nyt Yhdysvallat aikoo auttaa Venezuelaa voittamaan ongelmaansa ja nousemaan alhostaan.
– Venezuela tulee tienaamaan seuraavien kuuden kuukauden aikana enemmän rahaa kuin he ovat tienanneet edeltävien 20 vuoden aikana, Trump kehui.
Trump mainitsi polttoaineen hintojen laskeneen jo.
15.40: Trump läksytti maailmaa, kehui itseään
Presidentti Trump aloitti odotetun puheensa Davosissa. Hän aloitti puheensa kertomalla oman hallintonsa vuoden aikana aikaansaamista muutoksista ja kehui politiikkaansa sekä Yhdysvaltojen talouden nykytilaa.
Presidentin puhe keskittyy erityisesti talouteen.
Trumpin mukaan yhdysvaltalaiset ovat hyvin tyytyväisiä häneen. Presidentti sanoi, että ennen hänen toista kauttaan Yhdysvallat oli" kuollut maa", mutta nyt maa on kuumin maa koko maailmassa.
Trump ylisti Yhdysvaltain talouden tilaa sekä hänen useille maille asettamiensa tullien vaikutusta Yhdysvaltain eri maiden kanssa käymän kaupan tasapainoon.
Läksyttää Eurooppaa
Presidentin mukaan Eurooppa on muuttunut tunnistamattomaksi paikaksi, ja manner on menossa väärään suuntaan. Syyksi presidentti mainitsee muun muassa maahanmuuton sekä keskittymisen uusiutuvaan energiaan.
Trumpin mukaan monissa maissa olisi niin paljon potentiaalia, mutta niiden hallinnot ovat tehneet väärää politiikkaa.
Monet maailmankolkat tuhoutuvat silmiemme edessä, eivätkä niiden johtajat tee asialle mitään, Trump sanoi.
Trump mainitsee myös liittovaltion hallintoon tekemänsä leikkaukset.
Presidentin mukaan yli 270 000 ”byrokraattia” on irtisanottu liittovaltion hallinnosta vuoden aikana. Trump sanoo, että tähän oli ryhdyttävä, sillä ”kaikki eivät voi olla liittovaltiolla töissä.”
15.00: Trump on saapunut
Presidentti Donald Trumpia kuljettanut helikopteri on saapunut Davosiin. Presidentin seurueeseen kuuluu useita helikoptereita.
14.14: Näistä asioista Trump aikoo puhua
Uutistoimisto Reutersin mukaan presidentti Trumpin myöhemmin tänään pitämä puhe Davosissa keskittyy Amerikka ensin -politiikkaan.
Asiaa kommentoineen presidentin hallinnossa työskentelevän lähteen mukaan puheessa voidaan käsitellä myös Grönlantia ja Venezuelaa.
Valkoisen talon lähteen mukaan Trump aikoo Davosissa keskustella myös muun muassa Gazan rauhanneuvostosta sekä suurvaltapolitiikasta.
Kello 13.56: Trumpin kone laskeutui Zürichiin
Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin kone on laskeutunut Sveitsin Zürichiin noin kaksi tuntia aikataulusta jäljessä. Trump jatkaa matkaa Davosiin.
Kello 9.40: Bessent: Trump noin kolme tuntia myöhässä
Yhdysvaltain valtiovarainministeri Scott Bessent kertoo, että Trump saapuu Davosiin noin kolme tuntia myöhässä, uutisoi Reuters.
Trumpin lentokone joutui kääntymään takaisin koneessa ilmenneen teknisen vian vuoksi.
Kello 8.23. Ranska ehdottaa sotaharjoitusta Grönlantiin
Ranska on ehdottanut Nato-maiden sotaharjoitusta Grönlannissa, kertoo Reuters.
Maan presidentinkanslian mukaan Ranska olisi valmis osallistumaan harjoitukseen.
Kello 8.16: Trump jatkoi matkaa Davosiin
Trump on jatkanut matkaansa Sveitsin Davosiin. AIkaisemman koneen teknisen vian vuoksi Trump seurueineen vaihtoi konetta ja lähti matkaan yli kaksi tuntia alkuperäistä aikataulua myöhemmin.
Alkuperäisen aikataulun mukaan Trumpin puheenvuoron Dacosissa oli määrä alkaa kello 15:30 Suomen aikaa. Vielä ei ole tiedossa, kuinka paljon puhe mahdollisesti myöhästyy.
Kello 6.08: Trumpin lentokone kääntyi takaisin
Sveitsin Davosiin matkalla olleen Trumpin Air Force One -kone joutui palaamaan takaisin Joint Base Andrewsin lentotukikohtaan Marylandiin tiistai-iltana, kertoo uutistoimisto Reuters.
0:35Trumpin kone laskeutui sähkövian vuoksi
Reutersin mukaan koneessa oli havaittu pieni sähkövika pian sen jälkeen, kun se oli lähtenyt kohti Sveitsiä.
Valkoisen talon lehdistösihteerin Karoline Leavitin mukaan matka jatkuu uudella koneella.
Tällä "vara"koneella Trump suuntaa uudelleen Sveitsiin. Median edustajia koneen lähellä.AFP / Lehtikuva
Trump tervehti ennen kuin astui varakoneeseen.AFP / Lehtikuva
Kello 5.22: Trump puhuu tänään Davosissa
Trumpin on tänään määrä puhua Maailman talousfoorumissa Sveitsin Davosissa. Trumpin puheenvuoron on tarkoitus alkaa Suomen aikaa kello 15.30.
Tunnelma Davosissa on vähintäänkin jännittynyt, sillä viime viikolla Trump uhkasi useita Euroopan maita, muiden muassa Suomea, tuontitulleilla Grönlantiin liittyen. Trump on sanonut, että aikoo puhua Davosissa Grönlannin ostamisesta.
Tiistaina EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen sanoi Davosissa, että Yhdysvaltain tulliuhkaukset eurooppalaisille maille Grönlannin takia ovat virhe. Hänen mukaansa EU aikoo vastata niihin järkähtämättä ja yhtenäisenä sekä oikeassa suhteessa.
Myös Trumpin Gazan-rauhanneuvosto on aiheuttanut kitkaa. Neuvostoon on mediatietojen mukaan saanut kutsun eurooppalaisia johtajia mukaan lukien Suomen presidentti Alexander Stubb.
Trump on uhannut lätkäisevänsä ranskalaisille viineille ja samppanjoille 200 prosentin tuontitullit, jos Ranskan presidentti Emmanuel Macron ei liity hänen Gazan-rauhanneuvostoonsa. Macron ei mediatietojen mukaan ole aikeissa osallistua neuvostoon.
Kello 22.50: MTV:n kirjeenvaihtaja raportoi Davosin ensimmäisestä päivästä
MTV:n Eurooppa-kirjeenvaihtaja Janne Puumalainen raportoi Sveitsistä talousfoorumin ensimmäisen päivän annin.
Puumalaisen mukaan päivää dominoi Trumpin uhkauksen Grönlannin haltuunotosta.
– Vahvimman puheenvuoron käytti Ranskan presidentti Emmanuel Macron, joka kutsui tilannetta hulluksi ja vaati EU:ta valmistelemaan niin sanotun kauppasingon käyttöönottoa, Puumalainen kertoo.
Myös Belgian pääministeri Bart De Wever kommentoi Yhdysvaltain toimia kovin sanoin ja kyseenalaisti, onko liittovaltio enää edes Euroopan liittolainen.
Trumpin odotetaan saapuvan Davosiin keskiviikkona. Trumpin on määrä puhua iltapäivällä.
Puumalaisen mukaan pelkona on, että Trumpin pitämä puhe viilentää Euroopan ja Yhdysvaltain välejä entisestään.
Katso Puumalaisen kommentit alta olevalta videolta.
3:16MTV:n Eurooppa-kirjeenvaihtaja Janne Puumalainen raportoi Sveitsin Davosista.
Kello 22.20: Trump kommentoi Grönlantia
Toimittaja kysyy presidentiltä, kuinka pitkälle hän on valmis menemään Grönlannin saamiseksi?
– Se selviää, Trump toteaa.
Presidentti ei vastaa toiseen kysymykseen, käyttäisikö hän voimaa Grönlannin valtaamiseen. Trumpin mukaan tullien käyttäminen painostuskeinona on helpoin ja nopein tapa.
Trumpin mukaan Davosin matkalle on aikataulutettu useita keskusteluja ja tapaamisia Grönlantiin liittyen.
– Uskon, että asiat tulevat järjestymään aika hyvin, presidentti toteaa.
Kello 22.10: Presidentti vastaa toimittajien kysymyksiin
Presidentti luettelee lukuisia päätöksiä, joita hänen hallintonsa on onnistuneesti kumonnut.
Trumpin mukaan Yhdysvallat on johtavassa asemassa tekoälyn kehityksessä.
Toimittajat saavat esittää presidentille kysymyksiä.
Ensimmäinen kysymys koskee YK:n toimintaa.
– YK:n olisi pitänyt lopettaa kaikki sodat, jotka minä lopetin.
– Uskon, että YK:n tulisi jatkaa, koska sillä on valtavasti potentiaalia, Trump sanoo.
Kello 21.40: Trump puhunut noin 45 minuuttia
Polveilevassa puheessaan Trump toistelee samoja kehuja, joita jo puheen alussa kuultiin.
Presidentti vitsailee, kuinka halusi nimetä Meksikonlahden Trumpin lahdeksi. Harkinnan jälkeen hän päätyi kutsumaan sitä kuitenkin Amerikanlahdeksi.
Presidentin mukaan Venezuelassa kaikki on tällä hetkellä hyvin ja maan yhteistyö maan johdon kanssa toimii loistavasti.
Trumpin mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putin kertoi hänelle, ettei voinut uskoa, että Trump sai lopetettua sodan Armenian ja Azerbaidžanin jäljellä.
Presidentti ihmettelee, miksei hänelle myönnetty Nobelin rauhanpalkintoa.
– Älkää antako kenenkään väittää, etteikö Norja olisi sen takana, kuka palkinnot saa, Trump tokaisee.
Turmp kertoo arvostavansa María Machadoa siitä, että hän luovutti saamansa rauhanpalkinnon hänelle, "koska hän tiesi ettei hän sitä ansainnut".
Kello 20.55: Tiedotustilaisuus on alkanut
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump aloitti tiedotustilaisuuden Valkoisessa talossa.
Trump esittelee tiedotustilaisuudessaan paperipinoa hallintonsa saavutuksista. Lisäksi hän näytti kasan kuvia rikollisista, joiden hän väittää päässeen maahan edeltäjänsä Joe Bidenin hallinnon takia.
Kuvien esittelemisen jälkeen Trump kehuskelee hallintonsa saavutuksilla. Samalla hän haukkuu edeltäjäänsä sekä Bidenin hallintoa.
Trump jatkaa esittelemällä taloudellisia saavutuksiaan.
Trump kehuu tehdyillä veroalennuksilla ja presidentin mukaan viimeiseen kahdeksaan kuukauteen Yhdysvaltoihin ei ole saapunut yhtään ihmistä laittomasti.
Trump mainitsee myös tullimaksut, jotka ovat hänen mukaansa lisänneet yhdysvaltalaista tuotantoa.
Kello 20.15: Trumpin tiedotustilaisuus on myöhässä
Presidentti Donald Trumpin tiedostustilaisuuden oli määrä alkaa kello 20, mutta toistaiseksi Trump on pysynyt poissa kameroiden edestä.
Kello 19.57: Trump pitää tiedostustilaisuuden
Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump pitää tiedostustilaisuuden kello 20 Valkoisessa talossa.
Tiedotustilaisuus pidetään vain tunteja ennen kuin Trump lähtee kohti Davosin turvallisuuskonferenssia, josta on muotoutumassa kriisikokous Grönlannin tilanteen vuoksi.
MTV Uutiset seuraa tiedotustilaisuutta tässä artikkelissa.
Kello 18.47: Trump uhkasi ranskalaisia viinejä 200 prosentin tulleilla
Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpuhkaili lätkäisevänsä ranskalaisille viineille ja samppanjoille 200 prosentin tuontitullit, jos Ranskan presidentti Emmanuel Macronei liity hänen Gazan rauhanneuvostoonsa.
– Sitten hän [Macron] liittyy. Mutta ei hänen ole pakko liittyä, Trump sanoi toimittajille Suomen aikaa tiistaina.
Lähde Ranskan presidentin lähipiirissä on kertonut uutistoimisto AFP:lle ja muille medioille, ettei Ranska todennäköisesti aio osallistua.
Lähde Macronin lähipiiristä kertoi tiistaiaamuna uutistoimisto AFP:lle, ettei Trumpin yrityksiä vaikuttaa uhkailulla Ranskan ulkopolitiikkaan voi hyväksyä eivätkä uhkaukset toimi.
Rauhanneuvoston perustaminen on osa Trumpin Gaza-suunnitelmaa.
Tiistaina Sveitsin Davosissa puhunut Emmanuel Macron ei suoraan kommentoinut Trumpin tuoreinta uhkausta.
(STT)
Kello 18.22: Carney: USA:n johtama sääntöpohjainen järjestelmä on tullut tiensä päähän
Kanadan pääministeri Mark Carney arvioi, että Yhdysvaltain johtama sääntöpohjainen kansainvälinen järjestelmä on tullut tiensä päähän.
Sveitsin Davosissa puhuneen Carneyn mukaan suurvallat käyttävät taloudellista integraatiota aseena.
Carneyn mukaan Kanadan tapaisten keskisuurten valtioiden on toimittava yhdessä.
Carney vakuuttaa, että Kanada seisoo vankasti Grönlannin ja Tanskan takana.
Carney mainitsi presidentti Alexander Stubbin arvopohjaisen realismin puhuessaan uudesta maailmanjärjestyksestä.
Carneyn mukaan on tärkeää olla periaatteellinen, mutta myös pragmaattinen.
(STT)
Kello 14.23: Tanskan pääministeri: "Pahin saattaa olla vasta edessä"
Tanskan pääministeri Mette Frederiksen toteaa, ettei Tanska voi neuvotella itsenäisyydestä, identiteetistä, rajoista eikä demokratiasta liittyen Grönlantiin. Vastaus on suunnattu selkeästi presidentille Trumpille.
Frederiksen mukaan kyse on maailman järjestyksestä. Hän lisää myös, että jos joku aloittaa kauppasodan Eurooppaa vastaan, Tanska aikoo tietysti vastata siihen.
– Pahin voi silti olla vasta edessä, hän vihjaa.
Frederiksen ei aio osallistua tänään Davosin talousfoorumiin Sveitsissä, mutta tapaa Trumpin sen sijaan huomenna.
(Reuters)
Kello 12.24 Von der Leyen: EU valmistelee arktisen turvallisuuden tukipakettia
EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen pitää parhaillaan puhetta Sveitsin Davosin talousfoorumissa.
Von der Leyenin mukaan EU:n on muututtava geopolitiikan muuttuessa. Hänen mukaansa on rakennettava uusi itsenäinen Eurooppa.
– Eurooppa on sitoutunut turvallisuuteen arktisella alueella ja jakaa tältä osin USA:n tavoitteet.
Osoituksena Euroopan kyvyistä ovat Suomen jäänmurtajakaupat USA:n kanssa.
Von der Leyen sanoo, että USA:n uhkaus uusista tulleista Grönlannin takia on virhe.
– EU:n vastaus tulee olemaan järkähtämätön, yhtenäinen ja suhteellinen.
Samalla hän kertoo, että EU valmistelee arktisen turvallisuuden tukipakettia, muun muassa suurinvestointeja Grönlantiin. Euroopan puolustusmenojen lisäystä pitäisi käyttää myös jäänmurtajakapasiteetin lisäämiseen.
Kello 10.41: Trump julkaisi Rutten viestin
Trump julkaisi omalla TruthSocial-tilillään Naton pääsihteerin Mark Rutten väitetysti Trumpille lähettämän viestin.
Väitetyssä viestissä Rutte kutsuu "uskomattomaksi", mitä Trump saavutti Syyriassa tänään. Viestissä myös todetaan, että Rutte aikoo ottaa asian esille median edessä. Rutte toteaa myös olevansa sitoutunut löytämään ratkaisun Grönlannin suhteen.
Viesti päättyy Rutten sanoihin: "Odotan innolla näkeväni sinut. Sinun, Mark."
Kello 8.49: Trump: Britannia suunnittelee Diego Garcian saaren luovuttamista Mauritiukselle
Trumpin mukaan Britannia suunnittelee parhaillaan Diego Garcian saaren luovuttamista Mauritiukselle, uutisoi Reuters.
Saarella sijaitsee Yhdysvaltain tärkeä sotilastukikohta.
TruthSocial-viestipalvelussa Trump arvostelee kovin sanoin Britanniaa sen suunnitelmista. Trump on myös vihjannut, että Britannian päätös luovuttaa saari Mauritiukselle on yksi syy siihen, miksi hän haluaa vallata Grönlannin.
– Se, että Britannia antaa pois äärimmäisen tärkeän alueen, on suurta tyhmyyttä ja yksi monista syistä, miksi Grönlanti on hankittava. Tanskan ja sen liittolaisten on toimittava oikein, Trump kirjoittaa.
Trump myös kirjoituksessaan epäilee, että Kiina ja Venäjä olisivat huomanneet tämän "heikkouden osoituksen."
Kello 7.59: Yhdysvallat aikoo puhua Davosissa Grönlannin ostamisesta
Trump sanoo, että Yhdysvallat aikoo puhua Maailman talousfoorumin kokouksessa Sveitsin Davosissa Grönlannin ostamisesta.
Asiasta kertovat muun muassa uutiskanava CNN sekä kansainväliset uutistoimistot.
Trump kommentoi Grönlanti-aikeitaan toimittajille Miamissa paikallista aikaa maanantai-iltana. Trumpin mukaan Yhdysvaltojen on saatava Grönlanti omakseen.
Trump sanoi, ettei hän usko Euroopan johtajien vastustavan liikaa hänen yritystään ostaa Grönlanti Tanskalta.
Hän toisti lisäksi väitteensä, ettei Tanska kykene puolustamaan Grönlantia.
Tommi Forsman työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana, editoivana toimittajana sekä etusivua taittavana toimittajana. Hän kirjoittaa laajasti eri aiheista.
Anni Tuominen työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana. Tuominen seuraa laajasti uutisia ja ilmiöitä kotimaasta MTV Uutisten verkkodeskissä. Tuomiseen voit olla yhteydessä sähköpostitse juttuvinkkeihin liittyen.
Jouko Luhtala työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana. Hän on erikoistunut kansainvälisiin suhteisiin sekä turvallisuus- ja puolustuspolitiikkaan.