Ylen MOT-dokumentissa kerrottiin maahanmuuttajataustaisten nuorten lähettämisestä kurinpitolaitoksiin. Nyt ministeri Anders Adlercreutz haluaa kokonaiskuvan molemmista ilmiöistä.
Opetusministeri Anders Adlercreutz (r.) haluaa kartoittaa, minkälainen ongelma niin sanotut sukupuolielinten silpomismatkat tällä hetkellä ovat.
Selvitys tehdään samassa yhteydessä, kun opetus- ja kulttuuriministeriö kerää tietoa ilmiöstä, jossa maahanmuuttajataustaisia nuoria lähetetään Suomesta kurinpitolaitoksiin Somaliaan ja Keniaan. Ministeri kertoi asiasta STT:lle tiistaina.
Asia nousi julkisuuteen maanantaina, kun Ylen MOT-dokumentissa kerrottiin, että vanhemmat ovat lähettäneet kurinpitolaitoksiin somalitaustaisia nuoria myös Suomesta. Laitoksissa lapsia pahoinpidellään ja pidetään kahleissa.
Lue myös: Yle: Nuoria viety Suomesta Somaliaan ja Keniaan laitoksiin
Opetusministeri sanoi STT:lle, että MOT-ohjelmassa esiin nostetut tiedot ovat luonnollisesti äärimmäisen vakavia.
– Olen pyytänyt ministeriötäni laatimaan kokonaiskuvan siitä, mitä tiedämme lapsista, jotka lähetetään ulkomaille – olipa kyse niin sanotuista kasvatusleireistä tai esimerkiksi tyttöjen tai naisten sukuelinten silpomisesta, hän kertoi.
Sukuelinten silpomista varten tehtävät matkat ulkomaille kuuluvat ministeriön näkökulmasta samaan ongelmakenttään kuin kurinpitolaitokset, sillä kyse on Suomessa asuvista koululaisista.
Suomen rikoslain mukaan tyttöjen sukuelinten silpominen on rangaistava teko myös silloin, kun se tehdään maan rajojen ulkopuolella, jos sen kohteena oleva tyttö on suomalainen tai asuu pysyvästi Suomessa.
