Luulitko kokeilleesi kaikkea? Nuku paremmin näillä vinkeillä
Olet jo säätänyt makuuhuoneen lämpötilan viileämmäksi, pimentänyt huoneen ja jättänyt iltakahvin juomatta, mutta uni ei tule silmään. Kokeile näitä vinkkejä, jotka voivat tuoda unen.
Lampaiden laskeminen ei todellisuudessa ole kovin tehokas keino nukahtamiseen. Kokeile sen sijaan näitä kikkoja, jotka auttavat sinua painumaan unten maille:
Kiinnitä huomiota syömisiin ja juomisiin
Unen kannalta olisi ihanteellista ryhtyä kiinnittämään huomiota syömisiin ja juomisiin jo iltapäivästä. Jos olet herkkäuninen, kofeiinia sisältävien juomien nauttiminen kannattaa sijoitta ainoastaan aamuun ja aamupäivään. Yömyssy saattaa kuulostaa hyvältä idealta, mutta alkoholi tekee unesta katkonaista ja pinnallista.
Ennen nukkumaanmenoa ei kannata syödä liian raskaasti, mutta kevyt ateria, joka sisältää hiilihydraatteja, voi auttaa sinua nukahtamaan. Älä kuitenkaan mene nukkumaan tyhjällä vatsalla, sillä nälkäisenä uni ei tule.
Kylve
Onko sinulla tapana käydä kuumassa suihkussa iltaisin? Kannattaa siirtää tapa alkuiltaan, sillä kuuma vesi nostaa kehon lämpötilaa, mikä vaikeuttaa nukahtamista. Kehon lämpötila alkaa luontaisesti laskea, kun ihminen väsyy. Alkuillasta otettu lämmin suihku on kuitenkin hyvä idea, koska se rentouttaa.
Venyttele
Pienet venytykset ja syvä hengitys rentouttavat sekä mieltä että kehoa. Rentoutuneena unikin tulee helpommin.
Pimennä ja hylkää puhelin
Voit alkaa tietoisesti sammuttelemaan kotisi kirkkaimpia valoja, kun nukkumaanmenoaika lähestyy. Tämä lisää unihormoni melatoniinin tuotantoa, mikä taas väsyttää luonnollisesti.
Ethän vilkuile puhelintasi sängyssä? Se ei ehkä tunnu isolta asialta, mutta voi pilata rentoutumisesi täydellisesti. Kirkkaan näytön tuijottaminen myös lähettää herätysviestiä aivoillesi. Puhelin joutaa siis pannaan – eihän sen paikka ole makuuhuoneessa muutenkaan.
Lähde: Health.com
Lue myös:
(MTV LIFESTYLE)
Uusimmat
-
16:21
Jumituitko jussina junaan? Juhannuksen viivästymiset poikineet jo tuhansia korvaushakemuksia VR:lle – näin haet korvauksia junan myöhästymisestä
-
16:06
Tennislegenda kohautti Wimbledonissa harvinaisella tempullaan – "Miksi en yrittäisi?"
-
16:03
Tyylikkäästi pukeutuneet aseistetut ryöstäjät yrittivät ryöstää jalokiviä taidemessuilla Hollannissa
-
15:38
Kone myy Venäjän liiketoimintonsa paikalliselle johdolle
-
15:20
Yhdysvallat tappoi jihadistiryhmän johtohahmon Syyriassa lennokki-iskulla
-
15:10
Kendall Jenner nautti rajattomasta rusketuksesta – herätti seuraajissa kysymyksiä Instagramin säännöistä
-
15:08
Jussi Halla-aho uskoo Nato-sopuun Turkin kanssa – "Ainakin julkilausumien tasolla jokaisen osapuolen on tultava toisiaan vastaan"
-
15:03
Lewis Hamiltonilta viiltävä kuitti rasistisen solvauksen laukoneelle F1-legendalle
-
14:56
Suomalaiset ovat huolestuneempia maailman luonnon tilasta kuin Suomen luonnosta
-
14:55
Ukkoset saapuvat Suomeen – pitääkö töpselit ottaa irti seinästä, kun jyrähtää? Nämä laitteet ukonilma rikkoo herkimmin
-
14:39
Ruokaa ilman uunia! Kari Aihisen superhelppo keitto valmistuu blenderissä: "Onko hyvää? Täydellistä!"
-
14:34
Mies myi bitcoineja yli 52 000 euron voitolla ja jätti verot maksamatta – oikeus hylkäsi syytteen veropetoksesta
-
14:19
Ukrainalaistähdeltä koskettava ele Wimbledonissa – "Minulle sillä on merkitystä"
-
14:18
Venäjä: päätämme sotatoimet saman tien, jos Ukraina antautuu, pelastustöitä jatketaan Krementshukissa – MTV seuraa sotaa
-
14:06
Lewis Hamiltonia solvattiin rasistisesti – puistattavaa kielenkäyttöä kolminkertaiselta maailmanmestarilta
-
13:45
Sauli Niinistö ennakoi Erdogan-tapaamista Madridissa: "Katsotaan, mistä kenkä todella puristaa"
-
13:45
Salkkarit-tähti Jasmin Voutilaiselta tiukka viesti kritisoijille: "Oikeasti, nyt järki käteen"
-
13:36
Suomessa yli 200 maasalamaa ennen puolta päivää
-
13:36
Äitinsä väkivallan uhriksi joutunut viisivuotias poika edelleen sairaalahoidossa
-
13:30
Naton koko historia pähkinänkuoressa – sotilasoperaatiot, laajentuminen ja merkittävimmät hetket
-
Lataa lisää