Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Luoteis-Eurooppaa moukaroivan Ciara-myrskyn tuulet iskivät nyt Suomeen – Hangossa mitattiin kammolukemat: "Se on lähellä hirmumyrskyä"

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 10.02.2020 09:57
Toimittajan kuva

Tea Manninen

tea.manninen@mtv.fi

Brittien saaria ja Eurooppaa moukaroinut Ciara-myrsky on ulottanut tuulensa myös Suomeen.

Yhdeksän aikana aamulla Suomessa oli sähköttä vajaat 5 800 taloutta, suurin osa maan lounaisosissa. Yön aikana sähköttöminä oli enimmillään yli 16 000 taloutta.

MTV Uutisten meteorologi Markus Mäntykannaksen mukaan Hangon edustalla mitattiin aamuyöstä tuulennopeudeksi 32,7 metriä sekunnissa.

– Se on lähellä hirmumyrskyn lukemia, Mäntykangas totesi.

Hirmumyrskyn raja on 33 metriä sekunnissa.

Myrskylukemia tullaan todennäköisesti mittaamaan päivän myötä useilla merialueilla.

Mäntykannas kertoo, että pahimmat tuulet ovat aamulla etelärannikon tuntumassa, mutta ne siirtyvät iltaa kohti itään.

Lue myös: Ciara-myrsky murjoo Eurooppaa: Satoja lentoja peruttu, kymmenettuhannet ilman sähköä – kuningatar Elisabetkin jätti kirkkokäynnin väliin

Viime yönä puhaltaneet tuulet ovat aiheuttaneet haittaa myös liikenteelle. Pieksämäen ja Mikkelin sekä Imatran ja Lappeenrannan välisillä rataosuuksilla henkilöjunia on korvattu linja-autoilla, sillä radat ovat kärsineet vaurioita öisessä myrskyssä.

Silja Linen ja Viking Linen laivaliikenne kulkee säästä huolimatta normaalisti.

STT:n mukaan sunnuntain ja maanantain välisenä yönä yhtiöiden Ruotsin-laivoja jäi pysähtymättä Ahvenanmaalla myrskyisän sään vuoksi, mutta maanantaille Suomen-reittejä koskevia muutoksia ei ole tiedossa.

Myös Finnairin lennot lähtevät STT:n mukaan normaalisti.

ciara myrsky tuhotAlankomaiden Haarlemissa Ciara-myrsky on muun muassa irrottanut seinää kerrostalosta.

Suomessa tilanne on pientä verrattuna Luoteis-Eurooppaan, jossa Ciara-myrsky on aiheuttanut tuhojaan jo useiden päivien ajan.

Britanniassa ja Irlannissa kymmenet tuhannet kodit ovat olleet ilman sähköä ja osissa Pohjois-Ranskaa ihmisiä kehotettiin jäämään koteihinsa ja välttämään rannikkoa myrskytuulien vuoksi. Saksassa liikennöinti kaikilla keskeisillä ratalinjoilla on keskeytetty, ja satoja lentoja ja junavuoroja on peruttu eri puolilla Luoteis-Eurooppaa.

Britannian pohjoisosassa oli laajoja tulvia jo sunnuntaina, mutta maan meteorologian laitos varoitti vielä maanantainakin kovasta tuulesta, kaatosateista ja lumipyryistä. 

Ciara myrskyTulvat, tuulet ja valtavat aallot ovat riepotelleet Britanniaa jo useita päiviä.AFP / Lehtikuva​​​​​​​

Lisää aiheesta:

"Vuosisadan myrsky" riepottelee Irlantia ja Iso-Britanniaa – rippeet viikonlopuksi SuomeenSyysmyräkkä riepottelee nyt Suomea: Pelastuslaitoksilla pitänyt kiirettä – tuhansia talouksia vailla sähköäKaksi kuollutta: Dennis-myrsky riehuu Isossa-Britanniassa – viranomaiset varoittavat hengenvaarallisesta säästäMyrskytuulet puhaltavat rajusti merellä ja Suomen rannikolla: Jo yli 10 000 ilman sähköä – autolautta joutui palaamaan takaisin NaantaliinAapeli-myrskyn tuhot vaikuttavat edelleen: Sähköt poikki noin 12 000 asiakkaalta, junaliikenne takkuaaOphelia-myrsky vaatinut ainakin kolme kuolonuhria Irlannissa – 365 000 kotia ja yritystä vailla sähköä
SääMyrskytEurooppaSähkökatkotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen13:22
    Joulu

    Kuiva käänne sinetöi etelän mustan joulun – vain Lappi pysyy pakkasella

  • 14.12.14:27
    Talvi

    Nyt tulee lunta eteläänkin! Liisa Rintaniemeltä varoitus

  • 13.12.18:07
    Liikenne

    Tarkkuutta liikenteessä: Tiet voivat olla huomenna petollisia

  • 13.12.12:30
    Joulu

    Meteorologi joulun säästä: "Tykkään tästä vaihtoehdosta"

  • 13.12.10:04
    Talvi

    Pakkasennätys rikki!