NHL-seura New York Islandersin päävalmentaja Barry Trotz on surullinen siitä, että Leo Komarov suuntaa KHL-jätti Pietarin SKA:n riveihin.
Komarov vahvisti siirtonsa omalla Instagram-tilillään. Kaudesta 2018-19 lähtien Islandersia edustanut Komarov kuvaili tekemäänsä päätöstä uransa vaikeimmaksi.
LUE MYÖS: Leo Komarovin siirrolle sinetti – "Vaikein urallani tekemäni päätös"
Kokenut Komarov oli suuri osa Islanders-joukkuetta niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin. Alkukaudella Komarovin vastuu jäi kuitenkin vähäiseksi ja suomalaishyökkääjä joutui tekemään päätöksen, joka harmitti suuresti useita Islandersin parissa toimivia henkilöitä.
– Se on surullista monella eri tapaa. Hän oli yksi niistä kavereista, joka veti sinut mukaan taisteluun. Hän oli yksi niistä kavereista, joka sai jäällä ihmiset sekoittamaan pelinsä, Islandersin päävalmentaja Barry Trotz harmittelee NHL:n sivuilla.
Komarov tunnetaan pelaajana, joka antoi aina kaikkensa kaukalossa keinoja kaihtamatta. Monipuolinen ja periksiantamaton hyökkääjä oli Trotzin sapluunassa arvokas palanen.
– Hän oli iso osa alivoimaa ja identiteettiämme. Hän oli kyky pelata huippulahjakkuuksien kanssa ja pienemmässä roolissa. Hän pystyi pelaamaan useammalla pelipaikalla.

