Lauantaina 10.5. – päivää ennen äitienpäivää – vietetään Lapsettomien lauantaita. Lahtelainen Maria Kuosa kertoo koskettavassa haastattelussa, kuinka avoimesti lapsettomuudesta puhuvaa naista ei aina edes yritetä ymmärtää.
Maria Kuosalla, 36, todettiin kymmenisen vuotta sitten endometrioosi eli kohdun limakalvon sirottumatauti, joka voi heikentää hedelmällisyyttä. Muutamaa vuotta myöhemmin lapsesta puolisonsa kanssa haaveillut Kuosa hakeutui tarkempiin tutkimuksiin ja selvisi, että hänellä on myös monirakkulaiset munasarjat, jotka vaikeuttavat lastensaantia.
Kriisitilanteessa lähipiiri punnitaan
Vuosien yrittämisen jälkeen lasta ei kuulunut ja Kuosa aloitti pitkän prosessin – oli aika tulla sinuiksi sen ajatuksen kanssa, että hänestä ei todennäköisesti koskaan tule äitiä. Tuolloin Kuosa ei vielä tiennyt, että myös lähipiirin oli kasvettava uuteen tilanteeseen ja opeteltava ymmärtämään ja etenkin kuuntelemaan.
Kuosa on puhunut lapsettomuudesta avoimesti jo aivan alkumetreiltä saakka ja halunnut tehdä tilanteensa selväksi. Lähipiirin reaktiot todistivat hänelle kuitenkin pian, että kaikilta oli turha odottaa ymmärrystä.
– Huomasin vähitellen, että mitä toisille voi kertoa ja mitä ei. Vuosien varrella elämästäni on karsiutunut muutamia ihmisiä, koska he eivät ole osanneet suhtautua lapsettomuuteen, vaikka minä olen ollut avoin. Osa ystävistäni ja sukulaisistani on jäänyt taka-alalle elämässäni, koska emme ole enää olleet samalla tasolla ajatustemme kanssa, Kuosa kertoo.
Lapseton ei usein kaipaa toiveiden herättelyä
Suoranaisia rakasteluvinkkejä Kuosa ei ole saanut, mutta moni on kertonut innosta puhkuen, kuinka lapsettomuuteen on tarjolla vaikka kuinka paljon erilaisia hoitokeinoja. Totuus on kuitenkin alusta saakka ollut se, että on äärimmäisen epätodennäköistä, että hän pystyisi kantamaan lasta sisällään yhdeksän kuukautta.

