Omakotirakentaminen matelee nyt vuosituhannen matalimmissa lukemissa. MTV Uutiset vieraili Kokkolan Puntusharjulla, jossa taloa nousee useille tonteille.
Kokkolan Puntusharjulla, keskellä komeaa metsämaisemaa ja jokivartta, seisoo muutama keskeneräinen omakotitalo. Lähes jokaisessa pihassa on täysi touhu päällä, niin myös Kangasvierien tontilla, jossa tulijaa ovat vastassa perheen kaksi lasta. Hiihtoloma kuluu tänä vuonna rakennuksella koko perheen voimin.
– Tässä tehdään töitä, että kolmas lapsi pääsee syntymään uuteen kotiin, vihjaa perheen äiti Noora Kangasvieri.
Omakotirakentaminen matelee nyt vuosituhannen matalimmissa lukemissa. Ukrainan sota käynnisti vyöryn, jossa epävarmuus valtasi alaa, korot ja hinnat nousivat, rakentaminen hiipui.


