Osa vauvojen pahoinpitelyistä jää pimentoon, koska vanhemmat eivät halua ilmoittaa rikoksista.
Rikospaikan Murharyhmä keskusteli pieniin vauvoihin kohdistuvista väkivaltarikoksista, niiden syistä ja rikosten ennaltaehkäisystä.
Vauvoihin kohdistuvia pahoinpitelyrikosepäilyjä on Suomessa vuosittain noin parikymmentä, kertoo johtava asiantuntija Sini Stolt Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta.
– Vauvoilla on samanlaisia väkivaltarikoksen jälkiä kuin muillakin, mutta ravistelulla aiheutettu aivovamma on yksi vakavimmista, Stolt sanoo.
Viime kuukausina julkisuudessa ovat puhuttaneet erityisesti vauvamurhaepäily Lohjalla ja kaksiviikkoiseen vauvaan kohdistunut tapon yritys Oulussa.
Myös Vantaan Pähkinärinteen tuhopoltossa oli menehtyä vauva, kun hänen koko muu perheensä kuoli. Tapahtumia tutkitaan viitenä murhana ja kahtena murhan yrityksenä.
Suurimpia riskitekijöitä vauvoihin kohdistuvien väkivaltarikosten taustalla ovat lapsiperheköyhyys sekä päihde- ja mielenterveysongelmat.
– Nämä ovat erittäin vakavia ja valitettavia tapauksia ja jokainen tapaus on liikaa. Vanhemman tehtävä on olla rauhallinen ja jättää ravistelut ja muut tekemättä, rikostarkastaja Krista Vallila toteaa.
Lue myös: Pieni vauva kuoli nälkään ja janoon Vuosaaressa – äiti puhui poliisille pahoista hengistä
Osa rikoksista jää pimentoon
Kaikki vauvoihin kohdistuvat väkivaltarikokset eivät tule viranomaisten tietoon. Osa tapauksista jää pimentoon, koska vanhemmat eivät halua ilmoittaa rikoksista.
– Lääkärin lausunnoilla on iso merkitys tutkinnassa, ja rikospaikka on useimmiten koti. Vanhemmat tulisi saada heti erilleen, etteivät he pääse sopimaan kertomuksiaan, Helsingin poliisin murharyhmän entinen päällikkö Kari Tolvanen sanoo.
Asiantuntijat painottavat, että väkivalta voi nopeasti toistua ja raaistua, jos ensimmäinen teko jää huomaamatta.
Vauvoihin kohdistuvien väkivaltatekojen ennaltaehkäisyssä neuvolajärjestelmällä on suuri rooli. Apua tulisi tarjota matalalla kynnyksellä.
– Meillä on maailmanlaajuisesti upea neuvolajärjestelmä. Siellä voidaan opettaa vanhemmille, miten toimia vauvan itkiessä, ja tarjota apua jo raskausaikana, Stolt sanoo.
Ilmoituskynnys viranomaisille on asiantuntijoiden mukaan edelleen liian korkea.
Kaikki Murharyhmän keskustelijat painottavat, että vauvoihin kohdistuvissa väkivaltarikoksissa jokainen yksittäinenkin tapaus on liikaa ja yhteistyötä tulee kehittää edelleen. On myös tärkeää, että läheiset ja tuttavat havahtuvat hiljaisiin signaaleihin.
