Kelalta oli hakenut heinäkuun alkuun mennessä tartuntatautipäivärahaa lähes 13 000 ihmistä, kertoo Kelan etuuspäällikkö Milla Kaitola.
Kesäkuun viimeiseen päivään mennessä tartuntatautipäivärahahakemuksia oli tullut Kelalle 9 945. Myöntävän päätöksen oli saanut 5 963 hakijaa ja kielteisen 3 982. Vireillä oli 2 727 hakemusta.
Toukokuun loppuun mennessä etuutta oli maksettu henkeä kohden keskimäärin 125,78 euroa päivää kohden.
Kielteisten päätösten määrä väheni huomattavasti kesää kohti. Tällä hetkellä Kaitolan mukaan kielteisiä päätöksiä on noin joka neljäs, kun keväällä pahimmillaan jopa yli neljä viidestä hakemuksesta hylättiin.
– Suurin osa hylkäyksistä on johtunut siitä, että asiakkailla ei ole ollut tartuntataudeista vastaavan lääkärin määräystä työstä poissaolosta tai karanteenista, Kaitola kertoo.
Tartuntatautipäivärahaa myönnetään vain, jos kunnan tartuntataudeista vastaava lääkäri määrää pysymään poissa töistä, karanteeniin tai eristykseen tartuntataudin leviämisen estämiseksi. Paljon esillä olleet "karanteenia vastaavat olot" eivät ole oikeutus tartuntatautipäivärahaan.
Kesä-heinäkuun vaihteessa Kelassa vireillä olevista noin 2 700 hakemuksesta muutama sata on Kaitolan arvion mukaan väliaikaisen epidemiatuen hakemuksia. Väliaikaista epidemiatukea on ollut mahdollista hakea, jos jäi keväällä palkattomalle vapaalle ulkomailta Suomeen tulon vuoksi tai jäi kotiin hoitamaan alaikäistä lasta.
Tätä tukea on mahdollista hakea takautuvasti kolmen kuukauden ajan. Väliaikaista epidemiatukea on myönnetty noin 2 500 ihmiselle, ja 960 on saanut hylkäävän päätöksen.