Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisten suosimille lomasaarille pääsee taas lentäen – turistikauden onnistuminen on hyvin tärkeää Kreikalle

3:16Turistimatkailua ruvetaan avaamaan asteittain EuroopassaKatso videolta, miten matkailua avataan Euroopassa.
Julkaistu 01.07.2020 10:34

MTV UUTISET – STT

Turistikauden onnistuminen on Kreikalle hyvin tärkeää, sillä maan bruttokansantuotteesta noin neljännes koostuu turismista saaduista tuloista.

Kreikka on tänään käynnistänyt lentoliikenteen maan lomasaarille. Maa pyrkii pelastamaan osan turistisesongin tulovirrasta, joka on tyrehtynyt koronaviruspandemian takia.

Maan lentokentiltä lähtee tänään yli sata lentoa kohti suosittuja lomakohteita, kuten Korfua, Santorinia, Rodosta ja Kreetaa.

Lue lisää: Lomamatkojen kysyntä kasvaa koronarajoitusten lieventyessä – heinäkuun ensimmäiset lomat Kreikkaan on jo nyt loppuunmyyty

Lentomatkustajien on täytettävä kysely ennen lentoa. Vastausten perusteella seulotaan koronatestattavat ihmiset, jotka joutuvat odottamaan testituloksia lomamajoituksessa.

Kreikka on avautunut myös kansainvälisille lentomatkustajille. Italiasta pääsee Kreikkaan jälleen lautalla.

Pääministeri Kyriakos Mitsotakis luonnehti käynnistynyttä turistikautta hyvin vaikeaksi.

– Teemme parhaamme, Mitsotakis sanoi.

Lue myös: Finnairilla oli toukokuussa 97,9 % vähemmän matkustajia kuin vuotta aiemmin – huhtikuuhun verrattuna kuitenkin selvää kasvua​​​​​​​

Turistikauden onnistuminen on Kreikalle hyvin tärkeää, sillä maan bruttokansantuotteesta noin neljännes koostuu turismista saaduista tuloista.

Kreikka on onnistunut pitämään koronaviruksen hyvin aisoissa. Maassa on todettu noin 3 400 koronavirustartuntaa ja virukseen liittyviä kuolemia on hieman alle 200. Miljoonaa asukasta kohti kuolemia on Kreikassa 18, Suomessa vastaava luku on 59.

Lisää aiheesta:

Ihmiset haluavat lomalle, mutta lentokaaos uhkaa kesällä – tilanteen parantuminen voi kestää pitkäänEtelänmatkailu osoittaa elpymisen merkkejä, mutta koronaa edeltävälle tasolle on matkaa – muista tutkia matkavakuutus tarkoin ennen lähtöäTuristit ovat taas tervetulleita Thaimaahan – maassa raportoidaan 10 000 koronatartuntaa päivässä, 40 prosenttia väestöstä on rokotettuFinnarilta tiukkaa kritiikkiä Euroopan raskaimmista koronatoimista: "Jos Suomi on kiinni, matka kohdistuu muualle"Espanja avautuu rokotetuille matkailijoille – helpotuksia myös rokottamattomilleKoronan epäillään levinneen matkailijoiden mukana Kreikkaan – maa tiukentaa rajoitustoimiaan jälleen
KreikkaTurismiLomaKoronavirusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kreikka
  • 22.10.12:53
    EU

    Viljelijöiden epäillään huijanneen 23 miljoonaa EU-tukia Kreikassa

  • 16.10.16:29
    Työelämä

    Kreikan parlamentti hyväksyi lakiehdotuksen, joka sallii 13-tuntiset työpäivät

  • 15.10.18:43
    Työelämä

    Kreikan hallitus ajaa 13 tunnin työpäiviä – liitot pelkäävät, ettei pitkästä päivästä voi kieltäytyä

  • 30.9.21:30
    Sää

    Ibiza tulvii, Kreikka vaaravyöhykkeellä – Pekka Pouta vakavana: "Pahannäköinen tilanne"

  • 23.9.13:16
    Kuolemantapaukset

    Kreikan yleisradio: Suomalaisvauva kuoli Kreetalla