Kyselyn tulos: Näin tyytyväisiä olemme seksielämäämme
Suurin osa Studio55.fin seksikyselyyn vastanneista kertoi olevansa erittäin tyytyväisiä seksielämäänsä. Tyytyväisimpiä olivat ne, jotka harrastavat seksiä vähintään kerran viikossa ja joiden suhteet olivat kestäneet kymmenen vuotta tai vähemmän. Mutta millainen seksi sitten on hyvän seksielämän perusta?
Iällä ja sukupuolella ei ollut juuri merkitystä seksielämän tyydyttävyyden kannalta. Yli puolet, 54 prosenttia, kyselyyn vastanneista oli ollut yhdessä kumppaninsa kanssa jo yli 20 vuotta, joten aina liekki ei sammu pitkänkään suhteen myötä. Noin joka kymmenennellä vastaajalla ei kuitenkaan ollut vakituista kumppania.
Miehillä enemmän suhteita
Sukupuolella oli tosin merkitystä, kun kysyttiin seksikumppaneiden määrää: miehillä kumppaneita oli ollut selvästi naisia enemmän. Vastanneista lähes 40 prosentilla seksikumppaneita on ollut 11 tai enemmän, ja joka kymmenennelle vastaajalle oli ehtinyt kertyä yli 40 rakastajaa elämän varrella.
Kuitenkin 28 prosenttia oli harrastanut seksiä vain muutaman, 2–5 eri ihmisen kanssa, ja 14 prosentilla oli ollut vain yksi kumppani.
Omin käsin onneen
Itsetyydytys oli yleisempää miesten kuin naisten keskuudessa, ja he myös masturboivat naisia säännöllisemmin. Vailla kumppania olevista kolme neljästä kertoi harrastavansa seksiä itsekseen.
Ikä vaikutti selvästi itsetyydytysintoon: mitä vanhempi vastaaja, sitä vähemmän masturbointia harrastettiin.
Studio55.fi/Milja Atu
Kuvat: Colourbox.com
Kyselyyn osallistui Studio55.fi-sivustolla 15.–20.3.2012 yhteensä lähes 800 yli 50-vuotiasta vastaajaa.
64 prosenttia heistä oli naisia ja 36 prosenttia miehiä. 51 prosenttia vastaajista oli 55−64-vuotiaita, 25 prosenttia alle 55-vuotiaita, 22 prosenttia 65−74-vuotiaita ja 2 prosenttia yli 75-vuotiaita.
Uusimmat
-
21:55
Barcelona joutui paineen alle – kritisoitu maaliruisku hiljensi kaikki
-
21:47
Tommi Miettinen joutui taas murahtamaan – TPS:n pelistä ei löytynyt yhtään hyvää piirrettä
-
21:47
Ensitreffit-Riian puhelimesta löytyi deittisovellus Tinder – Töllötuomarit: "Aleksi loukkaantui täysin syystä"
-
21:31
Venäjällä närkästyttiin itärajan sulkemisesta – varaulkoministerin mielestä "järjetön" veto
-
21:30
Palestiinalaisjärjestöt vapauttivat lisää panttivankeja Gazassa – MTV seuraa sotaa
-
21:29
Äitiyspakkauksessa on jatkossa pallo, mutta mikä pallo? Näin kansanedustajat vastasivat
-
21:13
TUTO-pomolta vakuuttunut väite tulevasta: "Sen jälkeen olemme liigalisenssin haltija"
-
21:03
Sami Sykkö ja Miisa Grekov paljastavat, mille omille TTK-mokilleen he nykyisin nauravat
-
20:50
Ilves-tähti Eemeli Suomi alisti hattutempullaan JYPiä, TPS:lle taas ruma kotitappio – näin SM-liigassa pelattiin tiistaina
-
20:30
Me Naiset: Nanna ja Jere Karalahden ero on edelleen vireillä – Nanna avaa nyt syitä taustalla
-
20:23
Näin tuoretta liigalisenssisekoilua perustellaan – "Katsoimme vähän huonosti"
-
20:16
Suurseurassa tapahtui hämmästyttävä muodonmuutos – taustalla parjattu nimi: "Oli Euroopan yliarvostetuin hyökkääjä"
-
20:06
Poskien pullotus paljasti! Keittiössä vieraillut koira ei ollut ihan niin ovela kuin kuvitteli
-
20:05
Eemeli Suomen hurja pisteputki sen kuin venyy – iskenyt viime liigaotteluissa hirmuista jälkeä
-
20:00
Salkkarit-hahmon kidnappaaja selviää: "Mitä haluat minusta?"
-
19:38
Ryan Lasch teki erikoisen liigaennätyksen – TPS:ää viedään oikein kunnolla Turussa
-
19:38
Nina perheineen kunnostaa yli 300-vuotiasta taloa slow renovation -tyylillä – "Etenemme todella hitaasti"
-
19:28
Surkeasta ajosäästä seurasi kymmeniä liikenneturmia – Pohjanmaalla rekka ja kuorma-auto törmäsivät
-
19:25
Vesa-Matti Loirin Inarin-mökki myytiin – yllättävä ostaja löytyi autourheilun parista
-
19:16
SM-liigan lisenssihakemuksessa todellinen yllätyskäänne
-
Lataa lisää