Kumoaako tämä hedelmä roskaruoan vaikutukset?
Granaattiomenasta saadut polyfenolit saattavat tehdä hyvää kovettuneille verisuonille.
Tuore tutkimus paljastaa, että granaattiomenat voivat kumota jotkut roskaruoan vaikutukset, sillä granaattiomenasta tehty valmiste auttaa tutkimuksen mukaan pitämään verisuonet terveinä. Verisuonten terveys onkin ensimmäinen askel sydänkohtausten ja halvausten estämiseen.
Espanjalaistutkijat ottivat selvää, millaiset vaikutukset granaattiomenan kasvista saaduilla kemikaaleilla, polyfenoleilla, on possujen verenkiertoon. Ne valittiin tutkimukseen siksi, että niiden sydän- ja verisuonijärjestelmä on samankaltainen kuin ihmisten.
Kokeessa käytettiin lihottavia ruokia, jotka vahingoittavat verisuonia ja erityisesti herkkiä limakalvoja. Nämä vahingot voivat johtaa ateroskleroosiin eli valtimoiden kovettumiseen, joka puolestaan saattaa aiheuttaa sydänkohtauksen tai halvauksen.
Roskaruoalla ruokittujen eläinten verisuonet menettivät elastisuuttaan. Eläimet myös muodostivat vähemmän verisuonia laajentavaa kaasua, typpioksidia. Lisäksi niillä oli muita sydänsairauksien merkkejä.
Kun possuille annettiin päivittäin granaattiomenan polyfenoleja sisältävää ravinnetta, monet roskaruoan vaikutuksista kuitenkin kumoutuivat.
Tämä ei suinkaan ole ensimmäinen kerta, kun granaattiomenan terveysvaikutuksista puhutaan. Aiemmassa tutkimuksessa todettiin, että granaattiomenamehu auttaa madaltamaan verenpainetta, luultavasti siksi, että se vähentää kehon stressihormonien määrää.
(MTV3)
Lähde: Daily Mail
Uusimmat
-
19:01
Miehen "auringonpolttama" muuttui mustaksi – seksitautitesti paljasti karmean totuuden
-
18:55
Takavuosien SE-nainen ei hätkähtänyt – tiesi, että Wilma Murto pystyy urotekoihin: "Olisi moni saattanut lopettaa jo siihen"
-
18:51
MTV Taiteiden yössä: Näin musisoi Jukka Takalon kajakkiorkesteri Tokoinrannassa
-
18:09
Love Island -Jennin perhe sai hyviä uutisia: "Niin suuri helpotus ja kiitollisuus"
-
18:05
EM-sensaatio Wilma Murto pomppaa esiin lajihistorian parhaiden joukossa – asiantuntijalta kovaa puhetta arvokisamitaleista
-
17:59
Zelenskyi vetosi YK:hon Zaporizhzhjan ydinvoimalan turvallisuuden varmistamiseksi
-
17:44
Helsingissä loistanut Real Madridin brassitähti Manchester Unitedin tähtäimessä – neuvottelut edistyneet
-
17:30
Belgian ralli pärähti käyntiin shakedownilla – katso Kalle Rovanperän suoritus: "Ei ollut helppoa"
-
17:30
Kimi Räikkösen kilpakumppanilta tyly ennustus – tallikaverikin epäilee: "Hän ei tunne kaikkia kuskeja"
-
17:29
Brittiravintola kyllästyi vegaaniasiakkaisiin ja vaihtoi ruokalistansa vain sekasyöjille sopivaksi: "Jos haluatte vegaanista ruokaa..."
-
16:56
Zelenskyi: "Venäjän terrorilla voi olla katastrofaalisia seurauksia koko maailmalle" – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
16:36
Ukrainan mukaan 25. viljalaiva pääsi matkaan Mustallemerelle
-
16:30
Martha Stewart muisteli nakuiluansa lehden kannessa: "Hyvänen aika!"
-
16:19
"Bilepääministeri" – näin Marinin videokohua ja "villiä biletystä" on kommentoitu ulkomailla
-
16:15
Japani kannustaa kansalaisiaan juomaan lisää viinaa – tässä syy
-
16:13
Piia-Noora Kauppi eroaa Finanssialan toimitusjohtajan tehtävästä – "Nyt on aika siirtyä uudelle polulle"
-
16:13
Rushdien hyökkäyksestä epäilty kertoo lukeneensa vain pari sivua kohutusta kirjasta – yllättyi, että kirjailija selvisi hengissä
-
15:52
BBC: Ukrainan ydinvoimalassa harjoitellaan mahdollisen hätätilan varalta
-
15:50
Valtteri Bottas toteuttaa vanhaa sananlaskua – iso elämänmuutos lämmittää: "Minun on helpompi hengittää"
-
15:45
Ruotsin ulkoministeriö kiistää tiedot siitä, että Suomen, Turkin ja Ruotsin Nato-kokous pidettäisiin Ruotsissa
-
Lataa lisää