Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koira kuoli pudottuaan jäihin Naantalissa – sivulliset pelastivat hypotermisen ulkoiluttajan

5:28Jäät heikkoja kovista pakkasista huolimatta – MTV:n toimittaja testasi, miten hyisestä kylvystä pelastaudutaan oikeaoppisestiMTV Uutisten toimittaja testasi, miten jäihin putoamisen jälkeen pelastaudutaan oikeaoppistesti.
Julkaistu 13.01.2022 19:25
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Mies putosi jäihin Naantalissa tänään iltapäivällä. Hänet saatiin hengissä ylös avannosta, mutta miehen ulkoiluttamaa koiraa ei saatu pelastettua.

Kun koira oli pudonnut jään läpi mereen, oli mies huutanut apua. Avunhuudot kantautuivat läheiseen rantaan, missä onnekkaasti olleet sivulliset ryhtyivät toimiin miehen pelastamiseksi. Nainen soitti hätäkeskukseen ja mies lähti pelastusliivein ja jäänaskalein varustautuneena auttamaan miestä vedestä.

Mies sai jäihin pudonneen kuivalle maalle. Jäihin pudonnut mies vietiin tupaan, jossa hän pääsi eroon märistä vaatteistaan ja lämmitteli viltin kanssa siihen saakka, kunnes viranomaiset pääsivät paikalle.

”Jäistä ei koskaan tiedä”

Asianosaiset arvioivat, että mies olisi ehtinyt olla vedessä jopa vartin, mitä pelastuslaitos pitää pitkänä aikana. Hypotermiasta kärsinyt mies voi olosuhteisiin nähden hyvin. Hänet kuljetettiin jatkohoitoon.

Koiraa ei saatu pelastettua, sillä se oli jo kuollut pelastuslaitoksen saatua sen ylös vedestä.

Pelastuslaitos muistuttaa, että ihmisten tulee pitää mielessä jäätilanne, varoa heikkoja jäitä ja varautua jäiden pettämiseen. Tässä tapauksessa iäkäs mies oli itsekin kertonut varautuneensa jäille lähtöön naskalein, mutta syystä tai toisesta se ei riittänyt pelastautumiseen.

– Jäistä ei koskaan tiedä, pelastuslaitokselta muistutetaan.

Lue myös: Peuraperhe pelastettiin hyisestä vedestä Hangossa – katso vilttiin kääriytyneen emon huojentunut reaktio 

Lisää aiheesta:

Koiraa kumiveneellä heikoista jäistä pelastanut jäi pulaanSunnuntaikävely oli koitua kuolemaksi: Nuori mies putosi jäihin EspoossaKoiraa joen jäälle pelastamaan mennyt nainen putosi hyiseen virtaan – pelastui miehensä ripeän toiminnan ansiostaJäihin uponneita pelastettiin Helsingissä ja Pyhtäällä – merivartiosto kehottaa vaihtamaan jäällä liikkumisen veneilyynFredrikin kalareissu sai kohtalokkaan käänteen: pelasti jäihin vajonneen pilkkijän lähes varmalta kuolemalta – "Jälkikäteen tuli kyllä tärinä"Isokokoinen koira putosi jäihin Iissä – katso videolta, miten se saatiin pelastettua! "Koira oli kovin väsynyt ja kylmettynyt, mutta hengissä!"
NaantaliJäätPelastuslaitosKoiratKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Naantali
  • 8.9.19:10
    Kotimaa

    Presidentin kesäasunnolla Kultarannassa kävi tänään 4 200 kansalaista

  • 1.9.15:24
    Presidentit

    Kultaranta avautuu yleisölle päiväksi

  • 24.8.16:00
    Hukkuminen

    Ihminen löytynyt hukkuneena Naantalissa – tapaukseen liittyvä operaatio jatkuu edelleen

  • 7.8.20:00
    Luonto ja eläimet

    Hätään joutunut kauris huusi kuin syötävä – näin pelastuslaitos ratkaisi tilanteen

  • 27.7.11:15
    Unikeonpäivä

    Vuoden unikeko heitettiin veteen Naantalissa