Kevät tekee tuloaan vauhdilla ja lämmin sää pysyttelee kartoilla huhtikuun puolelle, kertoo Foreca.
Öisin suuressa osassa maata on vielä pakkasta, mutta siitä huolimatta kevät saapuu jo rytinällä.
Kevään ensimmäinen 10 astetta mitattiin perjantaina kolmen aikoihin Hämeenlinnan Katisten mittausasemalla, kertoo meteorologi Jenna Salminen.
Maaliskuu on tavanomaista lämpimämpi koko Suomessa ja myös melkein koko Euroopassa, kertoo Euroopan keskipitkien sääennusteiden keskus ECMWF.
Pian Pohjois-Suomessakin voidaan päästä jo 10 asteen tienoille.
3:28Katso lähipäivien sääennuste!
Forecan mukaan, koko maaliskuu näyttää ajankohtaan nähden hyvin lämpimältä. Ensi viikon keskilämpötila on koko maassa 3–6 astetta tavanomaista korkeampi.
Lähipäivien aikoina pyöritään jo maalis-huhtikuun vaihteen tyypillisissä lämpötiloissa, vaikka on vasta maaliskuun alku.
– Tuleva viikonloppu on jo esimakua keväästä ja tulevasta, sanoo Forecan meteorologi Joanna Rinne.
Lue myös: Ensi viikolla jopa liki +15 – kevät lähestyy vauhdilla
Kevät tulee nopeammin
Suomen kuukausiennuste maaliskuulle näyttää vähäsateiselta ja tavanomaista lämpimämmältä.
Kevään kynnyksellä aurinko lämmittää aiempaa tehokkaammin ja valoisa aika pitenee hurjaa vauhtia. Kuukausiennusteen perusteella kevät näyttää tekevän tuloaan tavanomaista nopeammin.
On kuitenkin hyvä huomioida, että kevät harvoin etenee Suomessa täysin suoraviivaisesti, ja vielä huhti- tai toukokuun puolella takatalvet voivat päästä yllättämään lumisateillaan ja yöpakkasillaan, muistuttaa Foreca.
Päivitys kello 16.21: Lisätty tieto 10 lämpöasteen rikkoutumisesta Hämeenlinnassa.
