Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Joni Mäki ylsi 2015 asettamaansa tavoitteeseen – "Monta vuotta odottanut"

Joni Mäki ankkuroi Pohti SkiTeamin voittajana maaliin Äänekosken SM-hiihdoissa 4x10 kilometrin viestissä.
Joni Mäki ankkuroi Pohti SkiTeamin voittajana maaliin Äänekosken SM-hiihdoissa 4x10 kilometrin viestissä.Lehtikuva
Julkaistu 24.03.2024 17:46

MTV URHEILU – STT

Pohti SkiTeamin ensimmäiset viestinviejät Juuso Haarala, Juuso Mäkelä ja Joel Ikonen järjestivät ankkuri Joni Mäen täydellisiin asemiin Äänekosken SM-hiihtojen 4x10 kilometrin viestissä. Mäki palkitsi erinomaisen esityön tekijät seuran ensimmäisellä pitkän viestin Suomen mestaruudella.

Pyhäjärveläisellä seuralla oli ennestään mestaruus pariviestistä ja kaksi pronssia neljän osuuden viestistä.

– Voitto merkitsee paljon. Suomen mestaruus on ollut tavoitteena siitä asti, kun tulin seuraan vuonna 2015, Mäki kertoi.

– Koko kylä on mukana hommassa. Kylän raitilla kysellään aina, ovatko hiihtäjät kunnossa.

Mäki kiihdytti viestin viimeiselle osuudelle yhdessä Jämin Jänteen Lauri Lepistön kanssa. Kaksikko piti sen verran vauhtia, ettei Imatran Urheilijoiden Miro Karppanen tavoittanut heitä.

– Olen monta vuotta odottanut, että pääsisin viestin ankkuriosuudella ihan samaa aikaa kärjen kanssa. Nyt lähtöpaikka oli ihanteellinen kuten osasin jo ennalta toivoa, Mäki jatkoi hiihtonsa vaiheista.

– Parin, kolmen kilsan jälkeen uskoin voittoon. Vauhti oli sopivan mukava.

Lepistö tiesi pelin hengen

Jämin Jänteen hopeajoukkueessa hiihtivät Lepistön lisäksi Niko Husu, Ristomatti Hakola ja Markus Vuorela.

– Aina kisataan kaikkia vastaan, mutta Jonin ihan viimeksi halusin siihen. Tiesin, että tällä radalla ja tällä kelillä häntä on vaikea tiputtaa, ja lopussa hän on varmasti vahva, Lepistö tunnusti.

Eikä Mäen väkevä ratkaisu tullut Lepistölle minkäänlaisena yllätyksenä.

– Tiesin, minkälaista se on, kun olen ennenkin hiihtänyt Jonia vastaan.

Peesihyöty oli sunnuntain kelissä melkoinen, mikä lykkäsi ratkaisun ankkuriosuudelle. Pohdin mestaruus rakentui Juuso Mäkelän ja Joel Ikosen sitkeyteen Ristomatti Hakolan ja Markus Vuorelan kyydissä.

Imatran Urheilijoiden Olli Ahonen, Ville Ahonen ja Remi Lindholm lähettivät Miro Karppasen lähes puolen minuutin päässä kärjestä ankkuriosuudelle, eikä ero ollut kurottavissa umpeen.

– Hiihdin kymmenen kilometrin tasaisen vedon. Sen ihmeempää omalla osuudella ei tapahtunut, Karppanen totesi pronssiin päättyneestä kilpailusta.

– Äkkiä huomasin, ettei kärkikaksikko päästä minua voittokamppailuun.

Vilma Nissinen ratkaisi naisten viestivoiton

138296814

Naisten viestin voitto ratkesi sunnuntaina Vilma Nissisen korskeaan ankkuriosuuteen. Nissinen varmisti Vuokatti Ski Teamin mestaruuden karkaamalla Ikaalisten Urheilijoiden viimeiseltä viestinviejältä Hilla Niemelältä reitin raskaimmassa kohdassa.

Katri Lylynperä hiihti mestarijoukkueessa perinteisen hiihtotavan osuuden ja Jasmin Kähärä ensimmäisen vapaan osuuden ennen Nissistä. Katariina Lonka ja Krista Pärmäkoski hoitivat Ikaalisten Urheilijoiden ensimmäiset osuudet 3x5 kilometrin kilpailussa.

Vantaan Hiihtoseuran Anni Kainulainen, Eeva Haasanen ja Jasmi Joensuu palkittiin pronssimitalein.

Nissinen varmisti kainuulaisten mestaruuden kymmenen sekunnin turvin.

– Kuulin ennen pitkää laskua, että Hilla oli vähän ahtaalla. Päätin sitten hiihtää koko nousun kovaa, Nissinen kertasi ratkaisuaan Niemelää vastaan.

– Tämä oli minulle paras taktiikka.

Vaikean alkukauden jälkeen viestimestaruudesta tuli Nissisen talven kohokohta.

– Tästä tuli periaatteessa kilpailukauteni päätavoite, Nissinen totesi.

Joensuun voimat hupenivat takaa-ajoon

Alle 23-vuotiaiden MM-kisoissa sprinttihopean saavuttanut Niemelä joutui päästämään Nissisen karkuun, säästeli sitten hetken voimiaan ja kiri lopussa Joensuulta ja neljänneksi jääneen Kainuun Hiihtoseuran Anne Kyllöseltä karkuun.

– En pystynyt hiihtämään aivan niin kovaa kuin Vilma, mutten hiihtänyt siinä itseäni ihan loppuun, Niemelä kertoi.

– Jasmi ja Anne olivat hiihtäneet koko matkan kunnon vauhtia, mutta tuntui silti hyvältä saada hopea, kun vastassa oli kansainvälisen tason kirinaisia.

Kolmantena maaliin kirinyt Joensuu on Suomen maajoukkueen ykkössprintteri, mutta voimat hupenivat viestissä takaa-ajoon.

– Lopussa eväät oli syöty, Joensuu sanoi kiritappiostaan Niemelälle.

– Jouduimme Annen kanssa hiihtämään vähän ylikovaa, kun yritimme kärkeä kiinni. Siinä joutui niin koville, ettei kyennyt kirissä oikein vastaamaan.

Lisää aiheesta:

Antti Tuiskun tiimi voittoon – hiihtoviesteissä pelottava loukkaantuminenPerttu Hyvärinen: "Iso yllätys" – takana puhuttiin koodikieltäSuomen maajoukkuehiihtäjät napit vastakkain: Jasmi Joensuu syytti tuohtuneena kilpailijaansaNaisten hiihtoviestissä ylivoimainen voittaja – Ristomatti Hakola ankkuroi voittoon miehissäHengitystieongelmista kärsinyt Iivo Niskanen sivuun SM-laduilta – naisten pariviestin finaalista jännitysnäytelmäAnkkuriosuuden kiritaisto ratkaisi hiihtoviestin – "Ihan jäätävä fiilis"
MaastohiihtoRistomatti HakolaKrista PärmäkoskiUrheiluHiihtolajit
Vuokattti Ski Team Kainuun Jasmin Kähärä (vas.), Vilma Nissinen ja Katri Lylynperä juhlivat Suomen mestaruutta.Lehtikuva

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 16:10
    MM-hiihdot

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 11.9.12:30
    Hiihtolajit

    Maastohiihtotähti joutui karuun tilanteeseen – "En saisi enää olla Norjan kansalainen"

  • 28.8.13:49
    Hiihtolajit

    Ruotsin hiihdon supertähti jälleen pois maajoukkueesta

  • 27.8.19:20
    Hiihtolajit

    Maastohiihtäjä Jasmin Kähärä joutui sairaalahoitoon

  • 22.8.18:57
    Hiihtolajit

    Ruotsalaistähdellä polvivamma: "Ei tarvitse leikata"