Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jäin sohvalle ja lipsuin herkuttelemaan, mitä teen? Personal trainer vastaa

Väliin jäänyttä treenikertaa ei kannata jäädä murehtimaan, vaan jatkaa eteenpäin uudella innolla.
Väliin jäänyttä treenikertaa ei kannata jäädä murehtimaan, vaan jatkaa eteenpäin uudella innolla. Shutterstock
Julkaistu 12.01.2018 19:01
Toimittajan kuva

Laura Matilainen

laura.matilainen@mtv.fi

Asiantuntija peräänkuuluttaa armollisuutta, mutta myös rehellisyyttä itseään kohtaan. 

Varsinkin monelle kuntokuurilupauksen tehneelle yksikin herkutteluhetki tai liikuntakerran väliin jääminen saattaa aiheuttaa syyllisyyden tunnetta. Liikunnallisen elämäntavan ja kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin puolestapuhuja Johanna Muhonen haluaa muistuttaa ihmisiä siitä, että kokonaisuus on se, mikä ratkaisee – ei yksi väliin jäänyt kuntosalikerta.

– Jos olet nukkunut huonosti tai vain todella loppu töistä, se, että jäät yhden kerran sohvalle, ei haittaa. Eikä haittaa, vaikka jäät sinne sohvalle kymmenkin kertaa vuoden aikana, Muhonen toteaa.

Vuodessa on 365 päivää, ja jos muuten olet treenannut ahkerasti, ei muutaman treenikerran vaihtuminen sohvan nurkkaan haittaa. Joskus levon antaminen stressaantuneelle keholle voi olla itse asiassa se kaikkein paras vaihtoehto. Muhosen mukaan ihmisten tulisikin oppia kuuntelemaan enemmän omaa kehoaan.  

LUE MYÖS: Voi pilata tavoitteesi! Personal trainer listaa suomalaisten tyypillisimmät liikuntamokat

– Liikunnan ei pitäisi olla stressiaihe elämässä, vaan enemminkin se, mikä antaa energiaa jaksaa arjessa.

Kun yhden päivän antaa stressaantuneelle keholle aikaa levätä, seuraavan päivän treenit sujuvat taatusti aivan uudella innolla.

Aina ei tarvitse treenata veren maku suussa

Oman kehon kuuntelu on Muhosen tärkeää myös siksi, että oppii erottamaan kehon aidot hälytysmerkit tekosyistä. Vaikka välillä liikunta tuntuisikin pakkopullalta, Muhonen kannustaa miettimään aina lopputulosta – sitä hyvää oloa, jonka liikunnasta saat.

– Jos liikunta tuntuu sinä päivänä pakkopullalta, voit päättää, että treenaan vain puoli tuntia. Aina ei tarvitse vetää tunnin treeniä veren maku suussa, vaan jo puolen tunnin happihyppely antaa tunteen, että olet tehnyt jotain, Muhonen toteaa.

venyttely

Lyhyenkin liikuntahetken tuoma hyvä olo motivoi taatusti lähtemään liikkeelle seuraavanakin päivänä. Jos liikunnasta haluaa tehdä loppuelämän jutun, Muhonen peräänkuuluttaa tietyntyyppistä tiukkuutta, mutta myös armollisuutta ja rehellisyyttä itseään kohtaan. Sama juttu on myös ruokavalion kanssa.

– Joskus sitä sortuu herkutteluun, mutta se ei yksinkertaisesti vaikuta tuloksiin tai kokonaisuuteen, jos siitä pystyy sen jälkeen pääsemään yli, Muhonen toteaa.

Vaikka lipsumisesta ei tulisi päästää tavaksi, se ei myöskään ole maailmanloppu. Sinulla on loppuelämä aikaa liikkua ja syödä terveellisesti, joten ehkä pieni herkutteluhetki oli täysin ansaittu.

– Lipsumisesta voi tulla pieni epäonnistumisen fiilis, mutta sekin kuuluu asiaan. Sitä pitää vain nostaa itsensä sieltä pois, eikä jäädä rypemään, Muhonen neuvoo.

***

5:35Aamutreeni: Lonkankoukistajan venytys

Lisää aiheesta:

Kuusi vinkkiä, joilla estät treeni-intoa lopahtamasta – "Ykkösjuttu"Ota nämä asiat huomioon, kun alat treenata – personal trainer varoittaa aloittelijoita yleisestä "haksahduksesta"Päätitkö pistää kaikki herkut pannaan? Ei ehkä kannattaisi, sanoo personal trainerAjattelitko laittaa elämäsi kuntoon syksyn kunniaksi? Pysyvä elämänmuutos voi viedä jopa vuoden: "On epärealistista ajatella, että...""Liikunta ei saisi olla yksi stressin aihe lisää" – näin teet liikunnasta elämäntavanEikö huvita liikkua? Näillä vinkeillä nouset sohvanpohjalta repsahduksen jälkeenkin!
LiikuntaTerveys ja hyvinvointiLifestyle
Joskus keholle voi tehdä hyvää vaihtaa kova treeni kevyeen kehonhuoltoon.Shutterstcok

Tuoreimmat aiheesta

Liikunta
  • 8.10.07:55
    Fitness

    Bikini fitness -urheilija Krista käyttää Onlyfansia tulonlähteenä: "Minulle paljas pinta ei ole mitenkään ujo asia"

  • 6.10.15:33
    Tutkimustulokset

    Miten sovittaa liikunta kiireiseen arkeen? Tutkimus selvitti, millainen määrä riittää

  • 5.10.20:06
    Voimailu

    Jere Tiihoselta hurja hauistulos – "ylimielinen video" sai mennä julki: "En vielä kehdannut"

  • 5.10.18:41
    Fitness

    Venla voitti bikini fitnessin ison potin – "Tuntuu ihan uskomattomalta"

  • 5.10.15:15
    Terveys ja hyvinvointi

    Varaudu liukkaisiin keleihin harjoittelemalla tasapainoa: "Järjettömän tärkeä elementti"