Tutkimustulokset vahvistavat hiilihydraattien addiktoivat vaikutukset.
American Journal of Clinical Nutrition -lehdessä julkaistut tutkimustulokset osoittavat hiilihydraattien vaikutuksen aivoihin. Tutkijoiden mukaan hiilihydraattipitoisiin ruokiin voi kehittyä riippuvuus.
Jo aiemmissa tutkimuksissa on havaittu tiettyjen prosessoituja hiilihydraatteja sisältävien ruokien aiheuttavan riippuvuutta ja sitä myötä myös ylensyöntiä. Hiilihydraattien on todettu vaikuttavan tiettyihin mielihyväkeskuksiin ihmisaivoissa. Samat aivoalueet aktivoituvat myös muun muassa huumeriippuvaisilla. Tutkijoiden mukaan prosessoitujen hiilihydraattien syöminen, tupakointi ja tiettyjen huumeiden käyttäminen vapauttaa aivoissa onnellisuushormoni dopamiinia.
Glykeemisellä indeksillä väliä
Tutkimuksessa arvioitiin hiilihydraattipitoisten ruokien vaikutusta dopamiinin tuotantoon ja aivotoimintaan yleensä. Testiryhmäläisille syötettiin pirtelöitä, joista osassa oli korkea glykeeminen indeksi ja osassa alhainen. Ruoan glykeeminen indeksi kertoo, kuinka nopeasti ja tehokkaasti se vaikuttaa verensokeritasoihin. Korkean glykeemisen indeksin ruoat menevät ruoansulatuksesta läpi nopeasti eivätkä täytä vatsaa samalla tavalla kuin matalan glykeemisen indeksin ruoat.
Kun pirtelöannoksesta oli kulunut noin neljä tuntia, testiryhmäläisten aivot tutkittiin magneettikuvauksen avulla. Korkean glykeemisen indeksin pirtelöitä nauttineilla ryhmäläisillä havaittiin selkeitä piikkejä verensokeritasoissa. Verensokeritasoissa tapahtui kuitenkin suuri romahdus neljän tunnin jälkeen. Tämän johdosta ryhmäläisille kehittyi nopeasti kova nälkä ja aivokuvassa näkyi selkeää toimintaa riippuvuuteen liitetyllä alueella. Tutkimuksessa pystyttiinkin ensimmäistä kertaa osoittamaan ruoan glykeemisen indeksin vaikutus verensokeriin, nälän tunteeseen ja riippuvuusoireisiin.
Jos siis haluat välttyä ylensyönniltä, suosi alhaisen glykeemisen indeksin ruokia ja vältä prosessoituja hiilihydraatteja.
Alhaisen GI:n ruokia:
Alhaisen GI:n omaavia ruokia ovat muun muassa erilaiset vihannekset ja hedelmät. Hedelmistä esimerkiksi meloneissa on kuitenkin melko korkea GI.
Kaura, ohra ja tumma riisi
Herneet, linssit ja pavut
Pähkinät ja rusinat
Hedelmät, kuten omenat, kirsikat, luumut ja greippi
Vihannekset, kuten porkkana ja paprika
Vihreät lehtivihannekset
Maito ja luonnon jogurtti
Korkean GI:n ruokia:
Korkean GI:n omaaviin ruokiin lukeutuvat prosessoidut hiilihydraatit.
Valkoinen leipä ja pulla
Valkoinen riisi
Sokeriset ruoat
Spagetti ja pasta
Juurekset kuten peruna ja palsternakka
Tarkemman taulukon ruokien glykeemisistä indekseistä löydät esimerkiksi Keittotaito -sivustolta.
Lähde: Forbes
(MTV3)
Uusimmat
-
16:11
Seuraa suorana hallituksen koronainfoa: Hallitus ottaa vallan takaisin kunnilta korona-asioissa – käyttöön kolme tasoa
-
16:11
Ennennäkemätön hääkuva! Tiia Elg julkaisi otoksia Salkkareiden kulisseista
-
16:07
Uutisankkuri Ripsan vinkit kokonaisvaltaiseen hyvinvointiin: "Niin kuin isäni aina sanoi, niin pienikin teko on tyhjää parempi"
-
16:05
51-vuotias mies tuomittiin useiden lasten hyväksikäytöstä – jatkoi tekojaan heti aiemmasta vankeustuomiostaan välittämättä
-
16:03
Usko tai älä: Saharan autiomaahan satoi tammikuussa lunta – ällistyttävä raitanäky tallentui paikallisen kameraan
-
15:53
Rallitähti lupasi jatkoa hätäavuksi hälytetylle uudelle kartturilleen, vaikka myös haasteita oli – "En oikein kuullut nuottia"
-
15:51
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Sipoossa kokonainen työmaa karanteeniin – Pirkanmaan rokotepulalla suoria seurauksia ainakin Kuhmoisissa
-
15:50
Lumikasassa leikkinyt lapsi tipahti viisi metriä syvään kaivoon koulun pihalla Nurmijärvellä
-
15:39
Tohmajärven henkirikoksesta vangittu joensuulainen mies – rikoksessa käytettiin teräasetta ja uhrista otettiin kuvia
-
15:33
Poliisi pyytää yhtä apua Heikki Kotilaisen löytämiseksi – katosi kaveriltaan kylmänä yönä
-
15:19
Kiinan johtaja Xi Jinping varoitti "uudesta kylmästä sodasta"
-
15:19
Hienosti kautensa aloittaneelle suomalaishyökkääjälle ikävä takaisku
-
15:16
Protestoijat ryöstelivät kauppoja ja sytyttivät tuleen koronatestausaseman Hollannissa – pääministeri tuomitsi teot rikollisiksi ja idioottimaisiksi
-
15:09
Venäläisjuristi ällistelee Aleksandr Bolshunovista tehtyä rikosilmoitusta: "Houreinen juttu"
-
15:09
Sara Parikka kirjoittaa rehellisesti perhearjen vaikeista hetkistä – poti pitkään huonoa omatuntoa, kunnes koki oivalluksen
-
15:00
Suosittu ruokabloggari Lotta Viitaniemi menehtyi onnettomuudessa 39-vuotiaana – "Lotta antoi meille syötävän hyvät reseptit elämään"
-
14:59
Kokeilitko kepillä jäätä, kun hait romutuspalkkiota? Saattaa olla poliisiasia: "Selviä väärinkäytöksiä"
-
14:54
Ruokalähettipalvelu Wolt on kerännyt pääomasijoittajilta 440 miljoonan euron rahoituksen
-
14:48
Venäjällä ilmoitettiin uudesta mielenosoituksesta Navalnyin puolesta – viime viikonloppuna poliisi pidätti tuhansia mielenosoittajia
-
14:37
Vladimir Putinin mukaan alaikäisten ei pitäisi osallistua mielenosoituksiin – sanoo kaiken laittoman olevan vaarallista ja väittää Navalnyin videota aivopesuksi
-
Lataa lisää