Saksalainen Mercedes varmisti Venäjän GP:n kaksoisvoitollaan formula ykkösten valmistajien maailmanmestaruuden kolme kisaa ennen kauden loppua. Brittilehdet antoivat pääosan kunniasta Ross Brawnille, joka vetäytyi tallipäällikön paikalta juuri ennen jättimenestykseksi osoittautunutta uutta aikakautta.
– Suorapuheinen manchesterilainen, joka lähti tallista viime vuonna, on menestyksen arkkitehti. Ross Brawnin suunnittelu, rekrytoinnit ja hänen maaginen inspiraationsa ja organisointikykynsä toivat Mercedekselle sen ensimmäisen valmistajien maailmanmestaruuden, The Times -lehden Kevin Eason kirjoitti.
– On sääli, että niin mahtavan uran piti päättyä niin nöyryyttävällä tavalla, kun hän tajusi, että Paddy Lowe on palkattu korvaajaksi McLarenilta hänen selkänsä takana, Eason tuomitsi.
Easonin mukaan MM-pysti pitäisi lähettää postissa jonnekin joenpenkalle Englantiin. Samaa mieltä on Daily Mailin Jonathan McEvoy.
– Jos joku yksilö ansaitsee kiitoksen, se on Ross Brawn. Hän oli aivot heidän ylivoimansa taustalla. Hänet syrjäytettiin kamalassa voimien taistossa viime kaudella ja nyt hän viettää aikaansa perheensä ja onkivapansa parissa, McEvoy totesi.
Rosbergin renkaat savusivat kuin vanha Lada
Italialaislehdet antoivat täyden tunnustuksen Mercedeksen merkkimestaruudelle.
– Kauan eläköön Mercedes, ensimmäinen saksalainen valmistajien maailmanmestari. Mercedes on voittojen lisäksi dominoinut kilpakumppaneitaan ja kääntänyt uuden sivun formula ykkösten teknologian historiassa, Tuttosport ylisti.

