Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eveliina Piippo löytänyt raikkaan asenteen hiihtotähtien rinnalla – "Ei tässä sen huonommin voi käydä"

Eveliina Piippo juhli nuorten MM-hopeaa Lahdessa tällä viikolla.
Eveliina Piippo juhli nuorten MM-hopeaa Lahdessa tällä viikolla. Lehtikuva
Julkaistu 27.01.2019 15:15

MTV URHEILU - STT

Naisten maastohiihdon viestijoukkueeseen on löytynyt nuori, kylmäpäinen ankkuri. Eveliina Piippo on tuupattu kahdesti vastuuseen maailmancupin viestin viimeisellä osuudella ja tuloksena on kaksi kolmossijaa erheettömillä suorituksilla. 

Päävalmentaja Matti Haavisto ihasteli sunnuntaina Ulricehamnissa Piipon malttia osuuden alussa ja siitä eteenpäin nuorten MM-kisojen hopeamitalistin taktista pelisilmää. Piippo tekee viestissä kaiken oikein ja pärjää, vaikka nuorelta hiihtolupaukselta puuttuu vielä voimaa ja kirikykyä.

–  En hirveemmin jännittänyt enää tätä kilpailua. Vielä kauden alussa minulla oli ehkä pientä alemmuuskompleksia, kun vastassa olivat maailman parhaat naiset, mutta eihän tämä ole kuin hiihtoa vain, Piippo kertoi nopeasta kypsymisestään aikuisten kisoihin.

–  Yritän ajatella, ettei tämä niin poikkea skandinaviacupin tai SM-viestien kisoista. Pitää käyttää omia vahvuuksia.

LUE MYÖS: "Loistava lopputulos" – ankkuri Eveliina Piipolle ylistystä palkintojuhliin päättyneestä viestistä

Piippo, 20, on karistellut mielestään myös pelkotilat.

–  Urheilussa voi korkeintaan epäonnistua. Ei tässä sen huonommin voi käydä, Piippo naurahtaa.

Sobolevan hyökkäys säikäytti

Ulricehamnin viestissä Venäjän Jelena Soboleva kiihdytti Piipon takaa karkuun ja Ruotsin Jonna Sundlingin kantaan. Piippo näytti tyynesti odottelevan nousuja, joissa hän on parhaimmillaan.

–  En suunnitellut, että päästäisin venäläisen karkuun. Siinä kävi jo mielessä, että minulle taitaa tulla ylämäissä kiire, mutta alkuvauhti oli venäläisellekin liian kova, Piippo paljasti.

Ylämäessä vastaan pukkasi ensin Venäjän ja hetkeä myöhemmin Ruotsin selkää. Sundlingin perässä Piippo hoksasi, että peesiapu oli valitettavan suuri.

–  Mietin vahvuuksiani ja totesin, että stadionilla on lähdettävä, kun oli vielä nousuja jäljellä. En kuitenkaan ollut enää ihan parhaissa voimissa ja vastustaja pääsi peesissä helpommalla, Piippo tiivisti ruotsalaisen hyväksi kääntyneen kirikamppailun.

Lopputasaisella Piippo oli aseeton sprinttihiihtäjää vastaan.

Urakka jatkuu SM- ja MM-kisoissa

Piipon viikonlopun kohokohdat olivat revanssi nuorten venäläisestä maailmanmestarista Marija Istominasta lauantain kilpailussa ja viesti.

–  Voitto Istominasta oli eilisen päätavoite, mutta pallilla seisominen viestin päätteeksi lämmittää kyllä enemmän, Piippo kertoi.

Piippo oli henkilökohtaisessa kilpailussa 20:s, mikä on uran paras sijoitus maailmancupissa.

–  Hiihto ei tuntunut eilen kovin vahvalta. Odotin parempaa, Piippo tunnusti.

Seuraavaksi Piippo hiihtää Imatran SM-kisoissa "koko rahan edestä" eli kaikki matkat. Sitten alkaa keskittyminen Seefeldin MM-viestiin ja 30 kilometrin vapaan hiihtotavan henkilökohtaiseen kilpailuun.

Lisää aiheesta:

Suomalaishiihtäjältä suoraa puhetta Iivo NiskasestaSuomen hiihtotähden tilanne huolestuttaa – "Kyllä se valitettavasti niin on"Jari Isometsältä kylmäävä nosto Planican mitalitaistosta – "Tulosluettelo olisi ollut toisen näköinen"Yksi seikka huipputempun tehneessä Johanna Matintalossa askarrutti Jari Isometsää – "Olen miettinyt itsekseni, mikä on"Suomen MM-ensikertalainen selvittää pettymykset kovalla kädellä – ”Ruoskii itseään vain niin perkeleesti”Anita Korva on saanut kovaa kannustusta MM-laduilla – "Välillä jo hymyilyttää"
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 13:58
    Krista Pärmäkoski

    Hiihtokausi käyntiin – näin kävi Krista Pärmäkosken

  • 08:41
    Hiihtolajit

    Suomalaishiihtäjistä kantautuu lupaavia puheita – valmentajalta kutkuttava arvio olympialaisista: "On realistista"

  • to19:31
    Doping

    Dopingista kärynnyt Victoria Carl palkittiin

  • to09:29
    Hiihtolajit

    Venäjän valituksesta uutta tietoa

  • to07:09
    Perttu Hyvärinen

    Venäläishiihtäjät yllättäen paikalla – Perttu Hyvärinen: "Erikoinen tilanne"