Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"En halua lukkiutua mihinkään kantoihin" – OK:n puheenjohtajaehdokkaiden harvennut rivistö pyöritteli Veikkaus-kantojaan

2:58Suomen olympiakomitean puheenjohtajaksi ehdolla neljä kandidaattia – Mika Anttonen vetäytyiSuomen olympiakomitean puheenjohtajaksi ehdolla neljä kandidaattia - Mika Anttonen vetäytyi.Lehtikuva
Julkaistu 22.10.2020 08:00
Toimittajan kuva

Timo Innanen

timo.innanen@mtv.fi

TInnanen
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Neljä oli jäljellä, kun Suomen olympiakomitean puheenjohtajaehdokkaat esittäytyivät keskiviikkona Suomen urheilumuseolla. Vielä tiistaina heitä luultiin olevan viisi, mutta Mika Anttonen ilmoitti yllättäen, ettei jatka puheenjohtajakilvassa.

Anttosen vetäydyttyä Suomen olympiakomitean uusi puheenjohtaja löytyy nelikosta Ilkka Kanerva, Sari Multala, Susanna Rahkamo, Jan Vapaavuori. 

Uusi puheenjohtaja valitaan 21. marraskuuta Olympiakomitean syyskokouksessa. 

LUE MYÖS: Puheenjohtajaehdokkaat haluavat tehdä muutakin kuin johtaa hallituksen kokousta – "En muista milloin Olympiakomitea olisi noussut barrikadille"

Yksi kuuma puheenaihe on ollut Veikkauksen rooli urheilun rahoittajana. Muun muassa Suomen urheiluliiton puheenjohtaja Sami Itani on nostanut keskusteluun rahapelihaittojen ja urheilun rahoittamisen yhteyden ongelmallisuuden.

59713175
Ilkka Kanerva (vas.), Sari Multala, Susanna Rahkamo ja Jan Vapaavuori ovat ehdolla Suomen olympiakomitean puheenjohtajaksi.Lehtikuva

MTV Urheilu kysyi puheenjohtajaehdokkailta, minkälaisena he näkevät Veikkauksen roolin urheilun rahoittajana jatkossa. Näin ehdokkaat vastasivat.

Ilkka Kanerva

– Se on nyt hallituksen valmistelussa, mitä arpajaislain uudistaminen tuo tullessaan. Hallitusohjelma on minusta suhteellisen selvä tältä osin. He aikovat vahvistaa Veikkauksen asemaa. Nähtäväksi jää, milloin sen pitäisi olla valmis. Jos oikein muistan, suunnitelmat ovat 2021 koskien.

Sari Multala

– Riippumatta siitä, onko Veikkaus nykyisen kaltainen monopoli vai meidän rahapelijärjestelmä joku muu, on päivän selvää, että pelaamisen pitää olla vastuullista. Olympiakomitean puheenjohtajan tehtävä on totta kai osallistua siihen arvokeskusteluun ja siihen, että meidän rahoitukseen – on se sitten valtion liikuntabudjetissa tai kuntien budjetissa – siihen löydetään perusteita, että urheilua ja liikuntaa kannattaa edistää. Ymmärretään, kuinka merkittävää se on meidän kansantaloudelle ja ihmisten terveydelle ja jaksamiselle työeämässä.

Jan Vapaavuori

– Pitää muistaa, että Veikkauksella on kymmenien vuosien historia ei pelkästään suomalaisen liikunnan ja urheilun vaan kulttuurin, tieteen, taiteen ja nuorisotyön rahoittajana. Eikä tähän liityviä päätöksiä pidä tehdä hätiköiden. Se on myös keskustelu, joka pitää käydä sporttiyhteisön sisällä, muiden edunvalvojien kanssa ja valtiovallan kanssa. Jos minut valitaan, en halua lukkiutua mihinkään kantoihin etukäteen. Tässä on kyse isoista asioista, suomalaisen liikunta- ja urheilukentän valtionrahoituksesta pitkälle tulevaisuuteen. Pitäisi olla malttia ja järkeä ja ymmärtää, että päätökset tehdään yhdessä huolellisen pohdinnan jälkeen.

Susanna Rahkamo

– Itse näkisin, että on hyvä viedä tämä parlamentaariseen päätöksentekoon. Tämä ei sinänsä ole urheilun päätöksessä, miten valtio kerää rahansa. Meidän täytyy huolehtia siitä, että urheilun ja liikunnan rahat, eivät pienene vaan päinvastoin. Me teemme niin merkittävää työtä suomalaisen hyvinvoinnin, liikkumattomuuden ehkäisemisen eteen, että on kannattava investointi yhteiskunnalta, että tulee hyvinvointia, eikä korjata pahoinvoinnin aiheuttamia oireita.

Lisää puheenjohtajaehdokkaiden näkemyksiä voit katsoa yllä olevalta videolta.

Lisää aiheesta:

Pieti Poikola tunnustaa: Olympiakomitea-haaveen tiellä merkittävä este "Skitsofreeninen tilanne" – Suomen olympiaromahduksesta kovia puheenvuorojaTiede- ja kulttuuriministeri Kurvinen: "Veikkauksen tuotot tulisi siirtää valtion budjettiin"Olympiakomitean johtajaehdokkaat MTV:n tentissä: Urheilua peliongelmaisten rahoilla – ”Emme pärjää vappusatasten kanssa rahanjaossa”Olympiakomitea venyttää sellaista spagaattia, että urheilu on pudota väliin – " Tämä on nykypäivänä aika vaativa tehtävä edustaa"Puheenjohtajaehdokkaat haluavat tehdä muutakin kuin johtaa hallituksen kokousta – "En muista milloin Olympiakomitea olisi noussut barrikadille"
OlympiakomiteaUrheiluIlkka KanervaJan VapaavuoriVeikkaus

Tuoreimmat aiheesta

Olympiakomitea
  • 12.11.10:30
    Verot

    Potkut saaneella Matti Heikkisellä jättitulot

  • 17.10.14:14
    Urheilu

    Urheilija-apurahoihin suuri muutos

  • 25.9.17:00
    Urheilu

    MT: Olympiakomitean Kilpiseltä selvät sanat Israelista

  • 19.9.18:08
    Olympialaiset

    KOK:lta päätös: Venäläiset saavat osallistua talviolympialaisiin – "Mikään ei ole muuttunut"

  • 25.8.09:07
    Urheilu

    Tässä on Suomen olympiakomitean uusi toimitusjohtaja