Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Elokapina-mielenosoittajien lokakuinen kaasutus painaa nyt poliisin takaraivossa – ”Kunnes asia on ratkaistu, otetaan huomioon”

3:34Mielenosoitus siirrettiin toiseen paikkaan Helsingissä – Poliisi:"Kritiikki tietysti kuunnellaan"Katso video: Poliisi kommentoi Elokapinan mielenilmauksen siirtymistä Mannerheimintieltä Unioninkadulle Helsingissä.
Julkaistu 19.06.2021 07:40
Toimittajan kuva
Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

Helsingin poliisi sanoo, että viime lokakuussa eskaloitunut Elokapinan mielenilmauksen lopettaminen vaikuttaa poliisin toimintaan vastaavissa tilanteissa tällä hetkellä.

Ympäristöliike Elokapina siirsi mielenosoituksensa pois Mannerheimintieltä Helsingissä iltakahdeksan jälkeen perjantaina. Mielenilmaus alkoi torstaina iltapäivällä, jatkui läpi yön ja jatkuu edelleen.

Syyksi mielenilmauksen jatkumiselle on kerrottu se, että mielenilmauksen vaatimuksiin ei ole saatu päättäjiltä riittäviä vastauksia. Nyt mielenilmaus jatkuu Kruununhaan kaupunginosassa Unioninkadulla.

– Poliisin näkökulmasta siirtymä meni rauhallisesti. Ei ole tullut tietoon oikeastaan minkäänlaisia häiriöitä sinä aikana, kun siirryttiin eduskunnalta tai Unioninkadulle, kertoo Helsingin poliisin komisario Jarmo Heinonen MTV:n Kymmenen uutisissa.

– Poliisin tehtävä on osaltaan turvata näitä mielenosoituksia. Se ei vielä aiheuttanut kohtuutonta häiriötä, kunnes paikalle alkoi kertyä vastamielenosoittajia, joka osaltaan aiheutti entistä enemmän häiriötä liikenteelle.

Lue myös: Elokapina taipui poliisin pyyntöön: Aktivistit poistuivat Mannerheimintieltä – mielenilmaus jatkuu Unioninkadulla

Kyseisessä tilanteessa poliisi päätti, että on syytä neuvotella mielenosoituksen järjestäjien kanssa mielenilmauksen siirtämisestä.

– Nyt olemme täällä Unioninkadulla ja voimme todeta, että lopputulos oli varsin onnellinen kaikkien kannalta, Heinonen sanoo.

Lue lisää: Poliisien esitutkinta Elokapina-mielenosoittajien kaasuttamisesta loppusuoralla – tämä video nosti liikeen otsikoihin

Viime syksynä poliisi keskeytti Helsingin keskustassa Elokapinan mielenilmauksen tavalla, joka nousi isosti otsikoihin ja herätti kritiikkiä. Poliisi sumutti tuolloin kaasua tiellä istuneiden mielenosoittajien silmiin.

– Kyllä me aina tällainen kritiikki kuunnellaan vakavasti. Tuon tapauksen osalta on edelleen esitutkintaprosessi kesken. Siinä tutkitaan, ovatko käskyjä antanut poliisi ja paikalla toimineet poliisit syyllistyneet rikoksiin, komisario Heinonen sanoo.

– Kunnes tämä asia on ratkaistu, niin kyllähän tuo toisaalta on asia, joka näissä tällaisissa tilanteissa otetaan huomioon.

Lisää aiheesta:

Näin Elokapinan mielenosoitus eteni: Kiinni yli 140 ihmistä, tie poikki tunteja – kansanedustaja kertoo tulleensa tönityksiElokapina pitämässä 10 päivän mielenilmauksen Mannerheimintiellä – Poliisi ehdotti toista paikkaa: "Eivät suostuneet yhteistyöhön"Elokapinan mielenosoitus on kuormittanut poliisin resursseja – neuvotteluyhteys toimi pitkään hyvin, mutta sunnuntaina siihen tuli säröElokapina taipui poliisin pyyntöön: Aktivistit poistuivat Mannerheimintieltä – mielenilmaus jatkuu UnioninkadullaPoliisi ei puutu Elokapinan mielenosoitukseen, turvaa aktivistit Mannerheimintien liikenteeltä betoniporsaillaPoliisia provosoitiin voimankäyttöön eilisessä mielenosoituksessa: "Käykää nyt päälle" – miksi koronarajoituksia rikkonut protesti sai jatkua? 
PoliisiMielenosoitusElokapinaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • 10:57
    Kuolemantapaukset

    Poliisi ampui itsensä Poliisihallituksen tiloissa – ei syytteitä aseen säilyttämisestä

  • 09:15
    Liikennevalvonta

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • 08:47
    Poliisin aseenkäyttö

    Poliisin kuolettavat laukaukset Espoossa selvitetään

  • 08:25
    Ruotsi

    Jengipomo otti hatkat vankilasta Ruotsissa – karkasi rakennustelineitä pitkin toisen vangin kanssa

  • 05:39
    Kadonneet

    Oletko nähnyt tämän miehen? Soita 112