Yhdysvaltain demokraatit esittelivät tänään virallisesti päätöksensä ajaa virkarikossyytettä presidentti Donald Trumpia vastaan, kertoo uutiskanava CNN.
Syytteen nostamisesta kerrottiin, kun edustajanhuoneen kokoonnuttua tänään.
Demokraatit ovat vaatineet Trumpin viraltapanoa kongressitalon keskiviikkoisten mellakoiden vuoksi. Demokraatit näkevät, että presidentti Trump yllytti kapinaan viime viikon Capitol-mellakoissa.
Demokraatit vaativat aiemmin varapresidentti Mike Penceä käynnistämään Trumpin viraltapanon perustuslain 25. lisäyksen perusteella, mutta Pence ei ole käynnistänyt prosessia.
Aloitteen läpimeno senaatissa on kuitenkin epävarmaa, sillä ylähuoneessa senaatissa on republikaanienemmistö. Aloitteen läpimenoon vaadittaisiin vähintään 17 republikaanisenaattorin ääni, kertoo New York Times.
Lue myös: Miten toimivat virkasyyte ja perustuslain 25. lisäys? Tätä paljon puhutut termit tarkoittavat
Virkarikossyyte todennäköisesti venyisi yli Trumpin kauden
Republikaanit eivät ole julkisuudessa juurikaan kommentoineet, äänestävätkö syytteen puolesta vai vastaan. Senaattori Patrick Toomey kommentoi Fox Newsille, ettei ole varma, äänestääkö aloitteen puolesta vai sitä vastaan.
CNN:n mukaan Nebraskan republikaanisenaattori Ben Sasse on sanonut harkitsevansa virkarikossyytteen tukemista, vaikka ei ole varma, onko se oikea tapa toimia. Aiemmin alaskalainen republikaanisenaattori vaati Trumpia eroamaan.

