Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Bernie Ecclestone teki jättimäiset autokaupat

Bernie Ecclestone myi autokokoelmansa yli puolella miljardilla.
Bernie Ecclestone myi autokokoelmansa yli puolella miljardilla.Copyright Notice: Copyright (c) 2025 Splash News. No use without permission.
Julkaistu 07.03.2025 17:15
Toimittajan kuva
Eren Gürler

eren.gurler@mtv.fi

ErenGee

F1-moguli Bernie Eccelstone on myynyt ison autokokoelmansa Red Bullin Mark Mateschitzille, ja autot aiotaan laittaa näytille.

Jättiläiskaupan summaa ei ole kerrottu julkisuuteen. Mateschitz, 32, on edesmenneen Red Bullin perustajan Dietrich Mateschitzin poika. Edesmennyt Red Bullin perustaja oli Ecclestonen läheinen ystävä.

Kokelma koostuu hulppeasta 69 autosta, ja vanhin on peräisin vuoden 1950 F1-sarjasta. Kokoelmassa on F1:n voittoautoja, joita ovat ajaneet esimerkiksi Alberto Ascari, Mike Hawthorn, Niki Lauda, Nelson Piquet ja Michael Schumacher.

Brittimedian mukaan autokokoelman arvioitu arvo on noin 650 miljoonaa euroa.

– Autot pääsivät hyvään kotiin, minkä halusin varmistaa, Ecclestone kommentoi Reutersille.

– Ne laitetaan näytille jonnekin museoon, jotta ihmiset pääsevät ihastelemaan niitä. Se ei ole ollut mahdollista koskaan aikaisemmin.

Ecclestone kertoo, että kiinnostusta kokoelmaan sateli usealta eri taholta, mutta kaikki olivat "vääriä" ihmisiä.

Kokoelman erikoisuus on Brabham BT46B "tuuletinauto", joka on saanut nimensä auton perässä olevasta isosta tuulettimesta, joka tuottaa parempaa downforcea eli pitoa. Kyseistä autoa ajoi Niki Lauda vuonna 1978, mutta myöhemmin se kiellettiin. Toinen kokoelman jalokivistä on Michael Schumacherin vuoden 2002 F1-voittoauto.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottaksen uuden työpaikan kohtalosta kiertää ristiriitaisia tietoja – Bernie Ecclestone nostaa esiin keskeisen ongelman, jota jo Peter Sauber aikanaan tuskailiNyt on autolla hintaa! Lewis Hamiltonin menopeli myytiin kovalla rahallaTätä häijyä siviiliautoaan Toto Wolff ei olisi halunnut myydä, mutta sinnikäs autokauppias käänsi F1-tallipomon päänToto Wolffin F1-siirrosta liikkuu hurjaa huhua – Bernie Ecclestone pitää asiaa ”mitä todennäköisimpänä”Lewis Hamilton autokokoelmansa helmestä: "Kaunis, mutta muuten täyttä roskaa" – avautui myös suhteestaan autoihinBriatore: Ecclestone sai tylyä kohtelua uusilta F1-pomoilta
F1MoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • 8.12.10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"