Australialainen poliisilaitos otti kantaa yleiseen ohitusmyyttiin – mielipiteet jakautuivat Twitterissä: "Ei tämä mitään rakettiedettä ole"
Australialainen Cranbrookin poliisilaitos muistuttaa, ettei ohitustilanteessa saa ajaa ylinopeutta. Viranomaiset huomauttivat asiasta lauantaina Twitterissä ja Facebookissa, kertoo muun muassa Daily Mail.
Cranbrookin kaupungin poliisilaitos Länsi-Australiassa on herättänyt keskustelua motoristien parissa. Osa uskoo vakaasti, että ohitustilanteissa saa ajaa ylinopeutta, mutta oikeasti se on lainvastaista.
Poliisi muistutti asiasta Twitter- ja Facebook-tileillään 2. maaliskuuta. Julkaisussa oli kuva odottavasta poliisin partioautosta, jossa oli nopeusvalvontakamera.
Kuvan yhteyteen on kirjoitettu:
– Ihmiset luulevat, että on ok kiihdyttää ohituskaistalla. Refleksisi, pysähtymisnopeutesi tai autosi turvallisuus eivät muutu mitenkään, vaikka ajaisit vasemman sijaan oikealla kaistalla. Jos kiihdytät, olet vapaata riistaa, riippumatta siitä, millä kaistalla olet.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
Poliisin muistutus jakaa mielipiteet
Julkaisu on herättänyt vilkasta keskustelua. Toisten kuljettajien mielestä nopeusrajoitus ei päde ohitettaessa.
– Minä kiihdytän turvallisuuteni vuoksi, kun tulee ohitustilanne. Silloin pitää olla nopea, eräs kommentoi.
Toinen mies oli samaa mieltä.
– Turvallisuus ensin. Aion jatkossakin kiihdyttää sille nopeudelle, jonka katson välttämättömäksi, jotta ohittaminen on turvallista. Tällä halutaan yksinkertaisesti vain kerätä rahaa.
Joidenkin mielestä laissa on järkeä.
– Nopeusrajoitus on maksimi. Jos et pääse toisen auton ohi ajamalla rajoitusten mukaan, älä ohita ollenkaan.
– Ei tämä, kuulkaas, mitään rakettiedettä ole, kommentoi toinen.
Eräs kuski kertoi joutuneensa rattiraivon kohteeksi monta kertaa, kun toiset autoilijat ajoivat melkein kiinni hänen takapuskurissaan ja osoittivat mieltään, kun hän ei kiihdyttänyt ohittaessaan hitaampia ajoneuvoja vaan pysytteli nopeusrajoituksissa.
Onnistunut ohitus on kahden kauppa, joten lue, miten ohitettava voi auttaa ohitustilannetta.
Lähteet: Au.news.yahoo.com, Dailymail.co.uk
Uusimmat
-
00:10
Brasilian koronatilanne synkkenemässä: Huhtikuusta muodostumassa koko pandemian pahin kuukausi
-
23:14
Koronarajoituksia rikkoneet juhlijat heittelivät poliiseja pulloilla Liverpoolissa - tapahtumajärjestäjälle yli 10 000 euron sakko
-
22:28
Yli kaksi miljoonaa amerikkalaista rokotetaan päivässä ja osavaltiot purkavat vauhdilla koronarajoituksia – asiantuntijoita huolestuttaa silti kaksi asiaa
-
22:20
Mentalisti Noora Karman taidot häkellyttävät: "Älä viitti!"
-
22:08
Iran: Maan ydinlaitokseen tehtiin sunnuntaina terroristinen isku
-
21:32
Jesse Lingard jatkoi loistovirettään Valioliigassa – Man Unitedin takaa-ajo tuotti tulosta
-
21:18
Ida Hulkko täräytti SE:llä maailmantilaston 6:nneksi – "Tuli yllätyksenä"
-
21:15
Vanhempi mies putosi aallonmurtajalta mereen Kotkassa – sivullisten nopea toiminta pelasti tilanteen
-
21:01
Tinze Twerkers -tanssiryhmän esitys sai suitsutusta osakseen – Ernest Lawson: "Toivon, että tyttäreni saavat tuollaisen itsevarmuuden"
-
20:59
Tässä on Talent Suomi -voittaja 2021!
-
20:53
Talent-finalisti Julius Rantalan herkkyys ja lahjakkuus valloittaa: "Sinun iloisuus on todella tarttuvaa"
-
20:53
Jälleen sosiaalisen median tietovuoto: Kovassa nosteessa olevaan hittisovellukseen heti tietomurto
-
20:52
Lintujen kevätmuutto vauhdittumassa – harrastajien vuoden kohokohta käsillä
-
20:50
Tutkimus antaa aivan uuden merkityksen "myrkyllisille ihmisille" – todellisuutta tulevaisuudessa?
-
20:40
Aleksandren, 13, esitys hurmasi jälleen – yksi tuomareista latasi suorat sanat: "Toivon, että voitat tänä iltana"
-
20:39
Jumppapirkot eli Kangoo Power Team sai tuomareiden energiat kattoon: "Minulta paloi tosi paljon kaloreita teitä katsoessa"
-
20:20
Yhden miehen bändin perustanut Jouko herkistyi lavalla äänestäjien tuesta: "Tämä on elämäntyöpalkinto"
-
20:19
Tanssiryhmä Unathletic Monkeys pisti parastaan finaalissa – Jorma Uotinen hehkuttaa: "Voisin veikata teille vaikka voittoa"
-
20:19
Tältä näyttää alkuviikon sää: Etelään virtaa lämmintä ilmaa ja vesisateita – maan keskiosissa lumisateet voivat haitata liikennettä
-
19:59
Tekninen vika teki Sirkus Bravuurin esityksestä vaarallisen – ryhmä sai mahdollisuuden esiintyä toisen kerran
-
Lataa lisää