Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aggressiiviset lehmät koettelevat Korsikaa – ihmisiä joutunut jopa sairaalaan

Vapaana kulkevat lehmät ovat tuttu näky Korsikalla. Kuvituskuva.
Vapaana kulkevat lehmät ovat tuttu näky Korsikalla. Kuvituskuva.Copyright (c) 2014 bensliman hassan/Shutterstock. No use without permission.
Julkaistu 23.08.2021 14:10

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

Lehmät sabotoivat turistien ja asukkaiden elämää Välimerellä sijaitsevalla Korsikan saarella. Paikallisten viranomaisten syyttävä sormi osoittaa Brysseliin, kertoo brittilehti The Times.

Ranskalle kuuluva Korsika on joutunut ongelmiin suuren lehmäpopulaationsa vuoksi. Vapaana vaeltavat sarvipäät jahtaavat asukkaita ja turisteja, rynnivät piknikkien läpi, häiritsevät liikennettä, rikkovat aitoja, syövät istutuksia, kolhivat autoja ja kaatavat roskiksia kumoon.

Vapaana käyskentelevät lehmät ovat tuttu näky Korsikalla, sillä karjankasvattajilla on oikeus antaa eläinten laiduntaa vuorenrinteillä. Lehmien aiheuttamat tuhot ovat nousseet tapetille, kun märehtijöiden määrä on muutamassa vuodessa moninkertaistunut. 

Kätensä pystyyn nostaneet paikallisviranomaiset syyttävät ongelmasta Euroopan unionin yhteistä maataloustukipolitiikkaa, joka suosi karjankasvattajia ja sai monet tästä syystä hankkimaan eläimiä. Kun kriteerejä muutettiin, monet lehmistä päästettiin kuljeskelemaan vapaana. 

Noin puolet saaren 15 000 lehmästä kuuluu maatalousyrittäjille ja puolet on villejä.

Lue myös: Daisy-lehmän ulkoilu päättyi dramaattisesti puuhun Englannissa: "Uteliaisuus melkein tappoi"

Lehmien hyökkäykset ovat vieneet ihmisiä sairaalaan

Lehmien vallankumous voi kuulostaa huvittavalta, mutta todellisuudessa tilanteesta on nauru kaukana. Useat ihmiset ovat joutuneet lehmien sarvien pistämäksi ja jopa sairaalahoitoon.

The Times kertoo viisikymppisestä ranskalaisesta turistista, joka ärsytti lehmälaumaa päästääkseen haluamalleen rantapaikalle ja sai siitä hyvästä sarvet kaulaansa. Joitain rantoja on suljettu vastaavien vahinkojen välttämiseksi.

Samanlaisen kohtalon koki kuukautta aiemmin 70-vuotias nainen, jonka kimppuun lehmä hyökkäsi kesken pyykkien ripustamisen. Sarvi osui vain parin sentin päähän naisen reisivaltimosta.

Paikalliset viranomaiset ovat varoittaneet, että jos meno jatkuu samanlaisena, ruumiilta ei tulla säästymään. Toistaiseksi kuitenkin näyttää siltä, että tilanne vain pahenee. 

Jotkut turistit ovat pyrkineet tallentamaan aggressiiviset lehmät kuviinsa. Eläimiin kannattaa kuitenkin suhtautua kunnioittavasti ja tilaa tehden.

0:40Söpöysvaroitus – Bahaman uivat possut ovat superjulkikksiaSöpöysvaroitus! Bahamalla sijaitsevalla Exuman saarella voi uida possujen kanssa.

Lue myös: Rääpälepossu Paavo pelastui kuolemalta pienen kokonsa vuoksi – saa nyt masurapsutuksia eläinten turvakodissa: "Se on niin kuin pikkuvauva"

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lähteet: The Times, New York Post

Lisää aiheesta:

Turisti kaatoi olutta norsun kärsään Keniassa – kansa raivostuiItalialaissaarella on paha vuohiongelma – pormestarilta epätoivoinen tarjousKiusallinen ongelma englantilaisella auringonkukkapellolla: Kävijät nakuilevat julkisesti – omistajat joutuivat turvautumaan kieltokyltteihin"Sitä oli hauska katsoa" – merileijonat saivat tarpeekseen auringonpalvojista KaliforniassaKeskiyön naposteluhetki tallentui Glenin valvontakameraan – kuinka monta villisikaa bongaat videolta?Norsulauman vaellusta seurataan kuin Big Brotheria – internetiä kiehtovan mysteerin taustalla voi olla synkkä totuus
Luonto ja eläimetMatkailuMitä ihmettä?Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • 16:46
    Ilmastonmuutos

    Taas pahaenteinen viesti ilmastosta: "Seuraukset näkyvät kaikkialla"

  • 07:47
    Linnut

    Lintujen talviruokintaa suitsitaan – "Se on ihan todella väärin"

  • Eilen05:19
    Karhut

    Onko suuntana talvipesä? Rajavalvontakamera ikuisti hellyttävän näyn Lieksassa

  • ti21:46
    Filippiinit

    Hyytävä näky tallentui videolle – taivas pimeni lepakoista

  • ti20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta