Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Volkkari lojui 40 vuotta metsässä – tamperelaismies pelasti, aikoo tehdä siitä helmen

Julkaistu 05.07.2016 22:33
Toimittajan kuva

Mika Tommola

mika.tommola@mtv.fi

Auto on yhä alkuperäismaalisssaan. Maali on kadottanut loistonsa ja on jo pitkälti sammaleen peitossa, mutta väri on helppo tunnistaa. Tämä on Volkswagen Kombiwagen vuosimallia 1957 ja väri on kyyhkynsininen.

– Penkit puuttuu, mutta virta-avain on vielä paikallaan. On tullut varmaan äkkilähtö, kun on tolleen avaimet jäänyt, naureskelee tamperelaisen metsän reunassa Kai Rautanen, auton uusi omistaja.

2:10Metsiin hylätyt autonromut nyt keräilytavaraa

Vuonna 1975 Kombiwagen ei mennyt katsastuksesta läpi. Kilvet lähtivät ja isäntä hylkäsi auton metsän reunaan. Sinne se jäi ja kesti 41 vuotta kunnes intohimoinen volkkarimies Rautanen kuuli siitä sattumalta kaverilta.

– Se oli vilahtanut jossain telkkariohjelmassa, siellä kuvan taustalla. Jäljitin omistajan ja tein kaupat heti ja hyvä niin, koska isäntä sai ohjelman jälkeen varmaan kymmenen ostotarjousta. Kombiwagenit ovat haluttuja, koska ovat jotenkin niin sympaattisia, kertoo Rautanen ylpeänä löytönsä edessä.

Rautanen on aktiivinen Facebookin Metsälöytöjä-sivustolla. Sivusto on autoharrastajien foorumi metsiin ja navetoihin hautautuneista autoista, mopoista ja oikeastaan kaikesta, joka on joskus kulkenut polttomoottorilla.

–  Onhan tässä hommaa. Volkkari on kuitenkin siitä hyvä, että siihen tehdään nykyään paljon osia uustuotantona, sanoo Rautanen ja seuraa kun hänen Kombiwageninsa nousee nosturin nokassa kuusikon yli.

– Koska Kombiwagen on valmis, takaisin liikenteessä?

– Nyt heitit pahan, mitä uskaltaisin luvata? Ehkä kesällä 2018.

MTV on taatusti silloin paikalla.

Lisää aiheesta:

Remun entinen erikoisauto huutokaupataan – tältä näyttää kuvankaunis "Prinsessa"Kiinnostaisiko todellinen neuvostoliittolaisen autoteollisuuden helmi? Tähän hintaan irtoaa olemattoman vähän ajettu "Mosse"Kun yksi Pappa-Tunturi ei riitä – rantasalmelaiselta Mikalta niitä löytyy tallista lähes 30, vieläpä jokainen vuosimalliTätä on Volkkari-rakkaus: Markku etsi ja etsi ja lopulta löysi yli 50 vuotta vanhan käyttämättömän nopeusmittarin KleinbusiinsaMaailmanmestarin mersu palasi kotiin – Sari Essayah oli palkintoauton 1. ja nyt 20. omistajaKeskusta-Kaikkonen edistää ekoautoilua – ja kolaroi nuorena kolme autoa viikon sisällä
VolkswagenAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Volkswagen
  • 22.10.15:23
    Autot

    Volkswagen keskeyttää VW Golf -mallin tuotannon

  • 24.8.15:15
    Raha

    Maksaisitko kuukausimaksua lisätehosta? Volkswagenilta uusi tilauspalvelu

  • 26.5.16:23
    Yritykset ja brändit

    Volkswagenin johtajille tuomioita päästömanipulaatiosta

  • 1.1.08:33
    Kuluttajariidat

    Mies latasi sähköautoaan Helsinki-Vantaan parkkihallissa 2,5 tuntia – lasku liki 300 euroa

  • 20.12.202421:01
    Autot

    Volkswagenin kaavailemista säästöistä sopu – Saksan tehtaat pysyvät auki