Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Uupumuksen jälkeen Antti J. Jokinen löysi ohjaamiseen uudenlaisen innostuksen: "En olisi uskonut, että täällä vielä ollaan"

4:18Antti J. Jokinen tunteellisena suurtuotannon ensi-illassaKatso haastattelu videolta: Antti J. Jokinen tunteellisena suurtuotannon ensi-illassa
Julkaistu 25.01.2026 08:30
Toimittajan kuva
Alexia Tänav

alexia.tanav@mtv.fi

Kalevala: Kullervon tarina -elokuva on Antti J. Jokisen ensimmäinen ohjaustyö sen jälkeen, kun hän sairastui uupumukseen ja jäi sairauslomalle.

Kalevala: Kullervon tarina -elokuva saapui valkokankaille perjantaina 16. tammikuuta. Elokuvan kutsuvierasensi-iltaa vietettiin keskiviikkona 14. tammikuuta, jolloin Helsingin Finnkino Tennispalatsiin saapuivat sekä elokuvan tekijät että suuri joukko kutsuvieraita.

Elokuvan ohjaaja Antti J. Jokinen valotti kutsuvierasensi-illassa MTV Uutisille, mistä hän sai idean ohjata elokuvan Kullervon tarinasta. 

– Kullervon tarinassa on selkeä alku, keskikohta ja loppu. Vaikka tämä on toiminnallinen elokuva, niin ihmiskohtalot kiinnostavat minua. Tässä on tämä isä-poika-suhde Untamon kanssa, hän sanoi.

– Tämä on sellainen kreikkalainen tragedia. Ei ole ihme, että muutkin taiteilijat, paljon isommat starat kuin minä, Aleksis Kivi, Gallen-Kallela ja Salminen ovat tästä tehneet, hän jatkoi.

Jokinen totesi, että Kalevalaa on kuitenkin loppuviimein hyödynnetty erilaisissa teoksissa melko vähän. Hän pitää tätä yllätyksellisenä.

– Kiva, että pääsen olemaan ensimmäinen, joka tekee lähimpänä alkuperäistä olevan elokuvan ja vielä todella hyvillä resursseilla, hän sanoi.

– Eli jos leffa on paska, niin se on minun syyni, hän nauroi. 

Lue myös: Näin Krista Kosonen valikoitui aviomiehensä Kalevala-elokuvaan

Kalevala: Kullervon tarinan voi sanoa lukeutuneen tämän vuoden odotetuimpiin kotimaisiin elokuviin, ja sitä onkin viime päivinä ympäröinyt kova kuhina. Tämä lämmittää Jokisen mieltä paitsi hänen itsenä niin myös elokuvan näyttelijöiden ja muun työryhmän puolesta. 

– Kaikki ovat tehneet tosi ison työn. Elias (Salonen) valmistautui vuoden, ja kaikki lavasteet tehtiin Bomballe Nurmekseen vanhanaikaisesti käsin. Vaikka leffa on minun mielikuvituksestani ja minulla oli tarkka visio siitä, mitä tehdään, niin tämä ei ole pelkästään minun juhlaani, vaan tämä on meidän yhteinen tuotteemme. 

– Luulen, että kaikki ovat aika helpottuneita, tässä on kuitenkin mennyt niin pitkä aika. Ihailen ohjaajia, jotka pystyvät tekemään kaksi leffaa vuodessa. Minulla menee aina kaksi–kolme vuotta. 

Kalevala: Kullervon tarina on Jokisen ensimmäinen ohjaustyö sen jälkeen, kun hän sairastui uupumukseen ja jäi sairauslomalle vuonna 2020. Tästä syystä elokuvan ensi-ilta sai hänet tavallista tunteellisemmaksi. 

– Yleensä ensi-iltoja vähän jännittää, mutta nyt olen ollut ehkä tunteellisempi viimeisen viikon ajan. Kun olin neljä vuotta sitten kaikista alimmillani, eikä ukosta ollut enää oikein mihinkään, niin en olisi ehkä uskonut, että täällä vielä ollaan, hän sanoi.

Nyt Jokinen on voinut jo useamman vuoden ajan hyvin. Elokuvien tekemiseen on löytynyt nuoren pojan innostus. 

– Olen aika lapsellinen enkä mikään hirveän fiksu jätkä, niin nyt olen ollut ihan fiiliksissä tekemässä tätä. Sain hyvin suunniteltua ja tein tätä hitaasti ollessani vielä sairauslomalla. Olen innokas. Tämä oli kaikin puolin hyvä kokemus. 

Antti JokinenElokuvat
Toimittajan kuva
Alexia Tänav
MTV Uutiset

Alexia Tänav työskentelee MTV Uutisissa toimittajana Viihde-osastolla. Tänav on kiinnostunut erityisesti viihdeuutisista ja -ilmiöistä. Tänav ottaa mielellään vastaan juttuvinkkejä.

Instagram: @alexiaannica

Lisää aiheesta:

Kalevala-elokuva oli monen vuoden projekti Antti J. Jokisen ja Krista Kososen kodissa: "Ollut monta aika synkkääkin vuotta"Eero Aho ei tuntenut Elias Salosta ennen elokuvan kuvauksia: "Suhteemme on vähän kuin isällä ja pojalla"Petos-sarjan luoja päätyi sattumalta Kimi Räikkösen kotibileisiin: "Ainakin yksi sattumus, joka inspiroi"Turku on netonnut miljoonia kansainvälisillä elokuvilla: "Väki oli haltioissaan"Rita Behm kommentoi näyttelijädebyyttinsä saamaa kritiikkiäElokuva-alan ammattilaiset raivoissaan hallituksen kuoliniskusta – Eero Aho: "Alan kohta itkeä"

Tuoreimmat aiheesta

Antti Jokinen
  • Eilen08:30
    Krista Kosonen

    Kalevala-elokuva oli monen vuoden projekti Antti J. Jokisen ja Krista Kososen kodissa: "Ollut monta aika synkkääkin vuotta"

  • 18.1.13:47
    Krista Kosonen

    Näin Krista Kosonen valikoitui aviomiehensä Kalevala-elokuvaan

  • 14.1.17:44
    Elias Salonen

    MTV oli paikalla Kalevala: Kullervon tarina -elokuvan kutsuvierasensi-illassa

  • 05.04.202516:01
    Elias Salonen

    Elias Salonen oli tiukalla dieetillä elokuvarooliaan varten: "Sen jälkeen herkuttelin kuukauden"

  • 09.08.202419:03
    Krista Kosonen

    Omerta-elokuvan tuotannosta pois jäänyt ohjaaja Antti J. Jokinen oli sairauslomalla burnoutin takia lähes neljä vuotta