Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tv-juontaja Piers Morgan paljasti brittihovin väitetysti rasistisesti puhuneet henkilöt

8:26Harry ja Meghan – sosiaalipornopiraijat vai vapauden airuet?Katso myös: Harry ja Meghan – sosiaalipornopiraijat vai vapauden airuet?
Julkaistu 01.12.2023 16:30
Toimittajan kuva
Alexia Tänav

alexia.tanav@mtv.fi

Brittiläinen journalisti ja tv-juontaja Piers Morgan käsitteli keskusteluohjelmassaan kirjailija Omid Scobien uutta Endgame-kirjaa, jonka myötä keskustelu brittihovin väitetyistä rasistisista keskusteluista on jälleen herännyt.

Brittiläinen journalisti ja tv-juontaja Piers Morgan paljasti keskiviikkona Piers Morgan Uncensored -keskusteluohjelmassaan kahden kuninkaallisen nimet, jotka väitetysti ilmaisivat huolensa prinssi Harryn ja herttuatar Meghanin Archie-pojan ihonväristä. Page Six kertoo, että kyseisten kuninkaallisten nimet mainittiin

vahingossa t
oimittaja ja kuninkaalliskirjailija 
Omid Scobien
tuoreen paljastuskirjan
Endgamen
hollanninkielisissä painoksissa.

Meghan kertoi vuonna 2021 juontaja Oprah Winfreyn  haastattelussa, että ennen Archien syntymää kuninkaallisessa perheessä käytiin keskusteluja ja esitettiin huolta siitä, kuinka tumma lapsen iho tulisi olemaan. Meghan kertoi kuulleensa keskustelusta Harrylta.

Harry ja Meghan OprahHarry ja Meghan Oprahin haastattelussa./All Over Press

Lue myös: Herttuatar Meghan sanoo kuninkaallisen perheen torjuneen pyynnön saada ammattiapua mielenterveysongelmiin: "En halunnut enää elää"

Scobien kirjassa väitetään, että herttuatar Meghan kirjoitti kuningas Charlesille yksityisiä kirjeitä, joissa hän mainitsi kaksi kuninkaallista, jotka olivat väitetysti keskustelleet hänen ja Harryn tuolloin vielä syntymättömän pojan ihonväristä.

Endgame-kirjan viimeisessä painoksessa ei Page Sixin mukaan nimetä kyseisiä perheenjäseniä kunnianloukkauslakien vuoksi. Nimet oli kuitenkin lehden mukaan painettu useisiin kirjan hollanniksi käännettyihin ja Hollannissa julkaistuihin painoksiin. Kyseessä olivat Piers Morganin mukaan kuningas Charles ja prinsessa Catherine. Page Six ei ole voinut vahvistaa vahingossa paljastettuja nimiä.

Piers Morgan puhui ohjelmassaan siitä, etteivät Harry ja Meghan ole koskaan esittäneet todisteita väitteilleen siitäkään huolimatta, että heillä olisi ollut siihen esimerkiksi Netflix-dokumenttisarjansa, Harryn Spare-elämäkerran ja Meghanin podcastin ansiosta mahdollisuus ja alusta.

Morgan kyseenalaisti sen, että kuninkaallisten nimet olisivat päätyneet Endgame-kirjan hollanniksi käännettyihin painoksiin "käännösvirheestä" johtuen, kuten kirjailija Omid Scobie on asiaa perustellut.

– Miten voit kääntää nimet virheellisesti? Ne joko ovat siellä tai eivät ole, Morgan sanoi ohjelmassaan.

Morgan sanoi keskusteluohjelmassaan, että vaikka hän ei ilman todisteita usko kenenkään kuninkaallisen perheen jäsenen esittäneen rasistisia kommentteja, hän katsoo, että briteillä, jotka kustantavat kuninkaallisten elämää, on oikeus saada kuulla nimet, jotka vain kourallinen lukijoista toisessa maassa sai tietoonsa. 

Lue myös: Uutuuskirja väittää: Kuningas Charles kieltäytyi kutsusta prinsessa Lilibetin ristiäisiin – tämän kerrotaan olleen syy

Lisää aiheesta:

Kuninkaalliskirjailija myöntää nimenneensä väitetysti rasistisesti puhuneet brittihovin jäsenet kohukirjansa varhaisessa versiossaAsiantuntijalta karu arvio: Prinsessa Catherine tulee kärsimään kohusyytöksistä kuningas Charlesia enemmän: "Kate ei voi piiloutua"Kohu velloo kuningas Charlesin ja prinsessa Catherinen ympärillä – Harryn ja Meghanin reaktiota odotetaan: "Hiljaisuus on korvia huumaavaa"Kirja: Hovi teki kaikkensa sammuttaakseen huhut prinssi Williamin salasuhteesta – kuninkaallinen työntekijä teki sopimuksen "vaihtokaupasta"Harrysta ja Meghanista tehdystä kohukirjasta uusi painos – mukana liuta uusia paljastuksia pariskunnan ja hovin jäätävistä väleistäPiers Morgan tulistui jälleen – väittää herttuatar Meghanin hyödyntävän kuninkaallista titteliään: "Hän tietää, että se on ainoa keino"
Prinssi HarryHerttuatar MeghanPrinsessa CatherineKuningas CharlesPrinssi ArchieKuninkaalliset

Tuoreimmat aiheesta

Prinssi Harry
  • 14.11.21:02
    Herttuatar Meghan

    Prinssi Harryn ja herttuatar Meghanin ympärillä kuohuu kummallinen kuvakohu – Kris Jennerin täytyi poistaa bilekuvat parista

  • 9.11.19:21
    Herttuatar Meghan

    Prinssi Harry ja herttuatar Meghan bilettivät Kris Jennerin ökyjuhlissa – Harryn asussa kuninkaallisiin viittaava yksityiskohta, jonka Meghan jätti kotiin

  • 7.11.18:02
    Prinssi William

    Lähteet: Prinssi Harry saattaa vielä kokea Andrew'n kohtalon – prinssi Williamin takia

  • 6.11.09:21
    Herttuatar Meghan

    Herttuatar Meghan palaa valkokankaalle – näyttelemään itseään

  • 25.10.19:54
    Herttuatar Meghan

    Jälleen yksi Harryn ja Meghanin avaintyöntekijöistä irtisanoutui – aloitti työnsä muutama kuukausi sitten