Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkija Trumpin ja Zelenskyin perjantaisesta tapaamisesta: Jälleen voitto Vladimir Putinille

Nähtäväksi jää, miten pitkälle Trump on valmis menemään Venäjän toiveiden kuuntelemisessa, uskoo tutkija.
Nähtäväksi jää, miten pitkälle Trump on valmis menemään Venäjän toiveiden kuuntelemisessa, uskoo tutkija.
Julkaistu 18.10.2025 14:46

MTV UUTISET – STT

Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Ryhor Nizhnikau ei odota suuria Trumpin ja Putinin tulevalta tapaamiselta Budapestissa.

Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Ryhor Nizhnikau katsoo, että Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin perjantaisen tapaamisen lopputulema oli voitto Venäjän presidentille Vladimir Putinille.

Nizhnikau muistuttaa, että tapaamiseen kohdistui ennalta paljon odotuksia. Trumpilta odotettiin pelkän retoriikan sijaan ratkaisevia toimenpiteitä.

–  Ja jälleen kerran, tapaamisesta lähdettiin tyhjin käsin. Käytännössä Trump perui oman ehdotuksensa toimittaa Tomahawk-ohjuksia Ukrainaan. Ja nyt odotamme Trumpin ja Putinin tulevaa tapaamista Budapestissa. Eli kyseessä oli jälleen pieni voitto Venäjälle, Nizhnikau sanoo.

Hän pitää kuitenkin positiivisena sitä, ettei tapaamisessa aiheutunut tällä kertaa minkäänlaista skandaalia, toisin kuin helmikuussa. Silloin Zelenskyin, Trumpin ja Yhdysvaltain varapresidentin J. D. Vancen tapaaminen kärjistyi ilmiriidaksi.

Trumpia yritetään pitää tyytyväisenä

Trump sanoi tapaamisen jälkeen, että Venäjän ja Ukrainan pitäisi nyt pysähtyä siihen, missä maiden joukkojen etulinjat sijaitsevat. Venäjä on osittain miehittänyt Donetskin, Luhanskin, Zaporizhzhjan ja Hersonin alueita, joita se on vaatinut itselleen.

–  Keskeistä tässä on, että Trump haluaa sopimuksen. Mutta sen voi saada vain Ukrainan kustannuksella, ja Trump tietää tämän, Nizhnikau sanoo.

Hän ennakoi, että tämä asetelma tulee näkymään myös siinä, mitä Trump tulee ehdottamaan Putinille seuraavaksi. Nähtäväksi jää, miten pitkälle Trump on valmis menemään Venäjän toiveiden kuuntelemisessa.

Zelenskyi puolestaan sanoi tapaamisen jälkeen, että Trump on oikeassa. Hän totesi, että etulinjaehdotus on ensimmäinen askel laajempiin neuvotteluihin.

Nizhnikau näkee Zelenskyin kommentoinnin taustalla strategian siitä, että Trump kannattaa pitää tyytyväisenä ja hänestä pitää puhua myönteisesti julkisuudessa.

–  He ovat oppineet vaikeimman kautta, ettei Trumpin kanssa voi kiistellä julkisesti. Hän hermostuu helposti. Siksi Zelenskyi, Naton pääsihteeri Mark Rutte ja Putin kaikki kehuvat Trumpia. Ja sen jälkeen alemman tason virkamiehet toisinaan haastavat Trumpin sanomisia tai kertovat niiden herättävän huolta.

"Trump pelkää eskalaatiota"

Trump kieltäytyi tapaamisen yhteydessä antamasta ainakaan toistaiseksi Ukrainalle pitkän kantaman Tomahawk-ohjuksia.

Nizhnikau sanoo, etteivät ohjukset muuttaisi sodan dynamiikkaa ratkaisevasti Ukrainan rintamalla. Hän sanoo myös ukrainalaisten asiantuntijoiden todenneen, etteivät ne olisi mikään kaiken muuttava maaginen ratkaisu tilanteeseen.

Iskut strategisiin energia- ja sotilaskohteisiin Venäjällä voisivat kyllä vaikuttaa maan resursseihin ja siten myös sodan kestoon sekä Ukrainan mahdollisuuksiin puolustaa itseään.

Ohjusten antaminen muuttaisi ennen kaikkea Yhdysvaltojen ja Venäjän keskinäistä suhdetta, Nizhnikau sanoo. Venäjä on toistuvasti uhannut, että tällainen toiminta johtaisi tilanteen eskaloitumiseen.

–  Tätä Trump luultavasti pelkää. Hän ei tiedä, miten Venäjä vastaisi tällaiseen toimintaan, sanoo Nizhnikau.

–  Venäjällä on laaja ydinasearsenaali. Ja Venäjä on hyvä muistuttamaan siitä Trumpia ja muita.

"Sopivat jälleen tapaavansa"

Trump ja Putin ovat tapaamassa Unkarin pääkaupungissa Budapestissä parin viikon sisällä. Nizhnikau ei usko, että tapaamisessa saadaan mitään uutta aikaan, jos Trump ei muuta suhtautumistaan Venäjään. Tätä hän pitää hyvin epätodennäköisenä.

Asetelma on hänen mukaansa se, että Putin katsoo olevansa hyvässä asemassa, koska Trump on aiemminkin tehnyt tälle hyviä ehdotuksia. Trump taas ei voi tehdä liian hyvää ehdotusta, koska kyse on myös hänen omasta maineestaan ja Yhdysvaltojen asemasta.

Nizhnikau sanoo Venäjän myös ajattelevan, että Trump pelkää tilanteen eskaloitumista.

–  Siksi se käyttävät hyväkseen hänen haluaan rauhansopimukseen ja hänen haluttomuuttaan liikkua niin sanotusti kolmannen maailmansodan suuntaan. He pelaavat tällaista peliä hänen kanssaan.

Nizhnikau ennakoi, että tapaamisen jälkeen Trump kertoo julkisuuteen hyvistä tuloksista, vaikka todellisuudessa niitä ei ole.

–  He luultavasti sopivat jälleen tapaavansa ja keskustelevansa uudelleen. Ja luultavasti Trump puhuu paljon Zelenskyin ja Putinin tapaamisesta, miten se tulee ratkaisemaan kaiken, vaikkei näin olekaan.

Lisää aiheesta:

Tutkija: "Vaarana on, että Putin pystyi vaikuttamaan Trumpin ajatteluun"Trump ja Zelenskyi tapaavat Valkoisessa talossa – Putinin "lirkuttelupuhelu" sekoitti pakan täysinUPI:n tutkija Alaskan mahdollisesta annista: Nollatulos voi olla jopa kohtuullinenUkrainasta turhautuneet haukut TrumpilleKylmäävä Ukraina-arvio: Mitään aselepoa ei tule, Trump ja Putin pelaavat aikaaVenäläisprofessori tietää, miksi Putin ja Trump haluavat tavata nimenomaan kasvotusten
Donald TrumpVladimir PutinYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Donald Trump
  • 12:17
    Ukrainan sota

    Kommentti: Totuus Trumpin "täyskäännöksestä" paljastui – nyt on aika ottaa mallia Venäjästä

  • 11:36
    Ukrainan sota

    Stubb BBC:lle: Vain Trump voi pakottaa Putinin neuvotteluun – "Nyt enemmän keppiä, vähemmän porkkanaa"

  • 00:11
    Ukrainan sota

    Zelenskyi puhui Stubbin ja muiden Euroopan johtajien kanssa tavattuaan Trumpin

  • Eilen22:35
    Ukrainan sota

    MTV Uutiset USA:ssa: "Vaikuttaa siltä, että Putinin sanoma meni perille"

  • Eilen20:18
    Kuningatar Camilla

    Lähteet: Donald Trump yritti kaivella kuningatar Camillalta törkyä Meghanista