Japanilaiset tutkijat ovat paljastaneet, että näillä kotitalouksien tuholaisilla on taipumus pureskella puolisonsa siipiä samalla, kun ne parittelevat.
Sanotaan, että torakat perivät maan.
Tämän uuden tutkimuksen pohjalta koko torakoiden lisääntyminen näyttäytyy nyt uudessa valossa, kertoo New York Post.
Salganea taiwanensis -torakat asuvat lahoissa puissa itäisen Aasian metsissä. Ne ovat monogamisia eli yksiavioisia ja harjoittavat kannibalismia.
Biologi Haruka Osaki törmäsi tähän kannibalismiin, kun hän biologian opiskelijana keräsi torakoita ja huomasi, että niiden siivet näyttivät "pureskelluilta".
Lue myös: Kaylin piteli tietämättään käsissään järjettömän vaarallista eläintä – "Olet elossa vain siksi, että se antoi sinun elää"
Tutkimustulos yllätti
Outojen puremajälkien selvittämiseksi kerättiin Japanin Okinawasta torakoita, joista muodostettiin 24 paria laboratoriossa. Tämän jälkeen niiden käyttäytymistä nauhoitettiin yli neljän päivän ajan.
