Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tällainen on Helsingin kuoleman hissi – Hissiasiamies kertoo, mikä tekee siitä vaarallisen

2:28Tällainen oli Helsingin turmahissi: hissiasiamies näyttää korinovettoman hissin vaaran paikat
Julkaistu 21.11.2018 16:39(Päivitetty 21.11.2018 22:03)
Toimittajan kuva
Terhi Romo

terhi.romo@mtv.fi

Sami Lindfors

sami.lindfors@mtv.fi

Helsingin Alppiharjussa sattui kuolemaan johtanut hissitapaturma ovettomassa hissikorissa. Hissiasiamies Veli-Pekka Vitikka kertoo ovettomien hissien vaaroista.

Video: Hissiasiamies näyttää, mikä tekee turmahissistä vaarallisen.

Helsingin Alppiharjussa tapahtui tiistaina kuolemaan johtanut hissionnettomuus. MTV Uutiset tapasi Suomen hissiyhdistys ry:n hissiasiamiehen Veli-Pekka Vitikan Espoon Sähkötalossa, josta löytyy samanlainen hissi kuin Kallion turmahissi. 

Esimerkkihissi on turmahissin tapaan oveton eli sen hissikorissa ei ole ovea. Suurin osa ennen vuosituhannen vaihdetta valmistuneista hisseistä on samanlaisia kuin Alppiharjun onnettomuushissi.

Vuonna 1999 tuli voimaan EU:n direktiivi, joka kieltää tällaisten ovettomien hissien käyttöönoton.

Vanhoihin hisseihin ei kuitenkaan tarvitse lisätä ovea Suomessa.

Lue myös: Nuorehko mies kuoli hissiturmassa Helsingissä – puristui kuoliaaksi

Lastaaminen on vaaran paikka

Vitikan mukaan suurin vaara tällaisissa hisseissä on kiilautuminen. Vaaratilanteita syntyy etenkin silloin, kun hissiin lastataan suuria esineitä niin kuin Alppiharjun onnettomuudessa. 

– On mahdollista, että tavara takertuu liikkuvaan seinään tai jää esimerkiksi kynnykseen kiinni ja kaataa ihmisen hissin seinää vasten. Siinä on suuri riski puristautua ja sillä voi olla kohtalokkaita seurauksia, Vitikka kertoo mahdollisista riskeistä.

Turvallisempaa Vitikan mukaan on asettautua jommallekummalle sivuseinälle hissin takaseinän sijaan. Riskitöntä sekään ei kuitenkaan ole.

Ovettomista hisseistä löytyy nykyään lähes poikkeuksetta tarra, jossa kerrotaan kiilautumisvaarasta. Se laadittiin edellisen Suomessa tapahtuneen hissikuoleman jälkeen noin 15 vuotta sitten. 

Vitikan mukaan kiilautuminen ja puristuminen tapahtuu hyvin nopeasti, jos hissi on liikkeessä. Jos ihminen kiilautuu seinää vasten, ei hän välttämättä yllä painamaan hälytysnappia. 

Turmahissi huollettu tänä vuonna

Vitikka muistuttaa, että käyttöturvallisuus tällaisissa hisseissä on hyvä, jos ei olla lähellä oviaukkoa ja noudatetaan ohjeita. 

Turmahissi oli huollettu viimeksi toukokuussa. Vitikan mukaan ei ole syytä epäillä, että hississä olisi ollut teknistä vikaa. 

Lisää aiheesta:

Otkes varoittaa vakavasta vaarasta hisseissä – aiheutti hengen vaatineen onnettomuuden KauniaisissaYksi tarra lopetti puristuskuolemat 15 vuodeksi – silti uusissakin hisseissä turmavaaroja: Joka vuosi hissiin kuolee jopa 30 koiraaHissionnettomuuksia muistetaan myös lähivuosilta – turmia ja vaaratilanteita piisannut lisäksi ulkomailla, hiihtohisseistä puhumattakaanHelsingin turmahissejä ei saa enää valmistaa – ovien lisääminen vanhoihin hisseihin torpattiin: "Viranomaisten mielestä hissit ovat Suomessa turvallisia"Roskista kuljettanut mies puristui kuoliaaksi hississä – turma harvinainen, vaikka vaaratilanteita on ollut: "15 vuoteen ei ole ollut tällaista tapausta"Nuorehko mies puristui kuoliaaksi hissiturmassa Helsingissä – hissin korissa oli varoitustarra
HelsinkiEspooOnnettomuudetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki
  • 20:58
    Kuolemantapaukset

    Ihminen kuoli pudottuaan parvekkeelta Helsingissä – poliisi epäilee: Parvekkeesta irtosi osa

  • 16:41
    Kadonneet

    Helsingissä kateissa ollut mies on löytynyt

  • 13:34
    Kadonneet

    Näitkö tätä liftaavaa 16-vuotiasta tyttöä? Soita hätänumeroon

  • 12:22
    Kirjastot

    Jos kävit kesällä Kumpulan maauimalassa, kirjastokorttisi saattaa nyt olla tässä pinossa: "Ihan uusi ilmiö"

  • 09:56
    Julkinen liikenne

    Ratikoissa sitkeä vika – vuoroja perutaan ainakin viikon ajan