Äiti menehtyi pian hätäsektion jälkeen.
Kuvassa taapero antaa suukon äitinsä otsalle. Tarina otoksen taustalla on surullinen: äiti Imogen Petrak menehtyi synnytyksen jälkeen, kertoo NTD-sivusto.
Meningokokkeja on useita erilaisia. Bakteeri voi aiheuttaa aivokalvotulehduksen, vaikean yleisinfektion tai jopa nopeasti kuolemaan johtavan verenmyrkytyksen. Meningokokki tarttuu ihmisestä toiseen pisaratartuntana.
Meningokokin aiheuttamat sairaudet ovat hyvin vakavia, ja oireiden ilmaantuessa hoitoon pitääkin hakeutua välittömästi.
Suomen kansallisessa rokotusohjelmassa rokote meningokokkitauteja vastaan kuuluu vain varusmiehille, joten riskialueelle matkustavan täytyy huolehtia rokotteen saamisesta itse.
Australialainen Petrak oli 36. raskausviikolla, kun hän sai vaikean korvatulehduksen. Petrak otettiin osastolle, missä perhe sai huonoja uutisia: Petrak oli saanut vaikean meningokokkibakteerin.
Naisen tilan vuoksi lääkärit päätyivät hätäsektioon. Lapsi syntyi aamuyöllä. Hänen nimekseen tuli Eleanor Lilian Joy. Hänet vietiin vastasyntyneiden teho-osastolle.
Ongelmat eivät olleet ohi: synnytyksen jälkeen infektio levisi Petrakin aivoihin ja aiheutti aivovaurion. Lopulta hän menehtyi.
Vain minuutteja ennen Petrakin poismenoa perhe toi hänen luokseen perheen pojan, 17-kuisen JB:n. Poika suukotti äitiään otsalle, ja Petrakin ystävä Renee vangitsi tilanteen valokuvaksi.
Hän jakoi kuvan joukkorahoitussivustolle, jossa kerätään varoja hautajaiskuluihin ja perheen arkikuluihin tulevana vuonna.