Vastadroonijärjestelmä vahvistaa Rajavartiolaitoksen mukaan rajaturvallisuutta, mutta lisäinvestointeja valmistellaan kymmenien miljoonien edestä.
Rajavartiolaitos kertoo sopineensa vastadroonijärjestelmän toimittamisesta Sensofusion Oy:n kanssa.
Hankinta parantaa merkittävästi Suomen rajavalvonnan suorituskykyä ja turvallisuutta miehittämättömiä ilma-aluksia eli drooneja vastaan, Rajavartiolaitos kertoo tiedotteessaan.
Investoinnin hintalappu on noin viisi miljoonaa euroa, ja siitä 90 prosenttia rahoittaa Euroopan unioni.
Viranomainen korostaakin hankinnan merkitystä osana laajempaa eurooppalaista turvallisuuskehitystä.
– Sen lisäksi, että hankinta kehittää Suomen kykyä droonitorjuntaan, se tukee hyvällä tavalla myös Euroopan komission tuoreen drooniuhkaa käsittelevän toimintasuunnitelman tavoitteita. Haaste on yhteinen, Euroopan laajuinen, Rajavartiolaitoksen apulaispäällikkö kontra-amiraali Tom Hanén sanoo.


