Venäjän mukaan Ukraina teki viime yönä massiivisen drooni-iskujen sarjan.
Venäjä sanoo pudottaneensa 355 Ukrainan lähettämää droonia yön aikana. Kyiv Independent -media kertoo venäläisten Telegram-kanavien tietojen perusteella, että iskut kohdistuivat Venäjän sotilas- ja energiainfrastruktuuriin useilla alueilla.
Sosiaalisessa mediassa levinneiden kuvien ja videoiden mukaan Rjazanin öljynjalostamolla syttyi ilmeisesti suuri tulipalo droonihyökkäyksen seurauksena, Kyiv Independent kertoo.
Toistaiseksi ei ole tietoa, liittyykö suuri drooni-isku Suomessa Uudellamaalla aamuyöllä havaittuun miehittämättömään lennokkiin. Sisäministeriön pelastusylijohtaja Kimmo Kohvakka kertoi STT:lle, että tämänhetkisten tietojen mukaan Suomeen harhautui ainakin yksi drooni. Puolustusvoimat ei toisaalta vahvista MTV Uutisille yhtäkään droonihavaintoa Suomesta.
Lue lisää: Droonivaara ohi Uudellamaalla
Puolustusvoimat: Ei havaintoja droonista
Suomeen mahdollisesti suuntautuvista lennokeista ei ole enää välitöntä vaaraa sivullisille, kertoo Puolustusvoimat viranomaisten tilannekuvaan perustuen.
Lue lisää: Toimi näin, jos kohtaat droonin
Puolustusvoimat jatkaa edelleen tehostetussa valmiudessa lennokkien varalta.Puolustusvoimat kertoo tehostaneensa valvonta- ja torjuntakykyään tänään aamuyöllä saatuaan tiedon Suomeen mahdollisesti suuntautuvista lennokeista.Pelastusviranomainen on purkanut Uudenmaan alueelle annetun vaaratiedotteen, ja yleinen vaaratilanne on ohi. Myös väliaikainen ilmailun rajoitusalue on purettu, Puolustusvoimat kertoo.